- Původní ilyrsko-řeská osada nesla název Aspalathos. Poté Římané proměnili Dalmácii ve svou provincii (se správním městěm Salona, dnešní Solin) a Aspalathos ve Spalatum.
- Okázalou rezidenci, s prvky vojenského opevnění, si tu po své abdikaci v roce 305 postavil římský císař Dioklecián. Potomek propuštěného otroka ze Salony, úspěšný vojevůdce a císař dožil v přepychovém paláci a nechal se ve Splitu také pohřbít. Úchvatný palác poté sloužil jako útočiště dalších sesazených římských císařů a jejich rodin.
- Město Split se rozvíjelo nejprve uvnitř hradeb opuštěného paláce, upravovaného a přestavovaného podle potřeby usedlíků. Ještě dnes žijí uvnitř hradeb Diokleciánova paláce téměř 3000 lidí.
- V 5. století se Split stal biskupským sídlem.
- V pevných hradbách Splitu našli nový bezpečný domov uprchlíci ze sousední Salony, která v 6. století podlehla nájezdům Avarů a Slovanů.
- Za vlády chorvatských a uherských králů Split jako město vzkvétal, a dokonce získal autonomii.
- Během 15. století se ale moci chopila Benátská republika, která nejenže překazila úspěšný rozvoj Splitu, ale také městu sebrala všechna práva a svobody.
- Během 16. století, v období humanismu, se Split stal důležitým střediskem chorvatské kultury. Působil zde významný splitský rodák Marko Marulić, významný filozof a spisovatel, autor první tištěné knihy v chorvatštině.
- Od druhé poloviny 16. století žil Split ve stálých obavách z tureckých nájezdů. Hranice mezi územím Benátské republiky a říší Turků vedla sousedním Solinem, obě země dělila říčka Jadro.
Split, peristyl Diokleciánova paláce |
- Po pádu Benátské republiky na konci 18. století si obyvatelé Splitu pod vládou Francouzů na chvíli oddechli.
- Poté, co moc převzalo Rakousko-Uhersko, proměnil se Split v jedno z ústředních míst boje za národní obrození a uvědomění Chorvatů.
- Po 1. světové válce spadal Split stejně jako celá Dalmácie do Království Srbů, Chorvatů a Slovinců.
- Za 2. světové války ho okupovali nejprve Italové a poté i Němci. Osvobození se Split dočkal v roce 1944.
- Po válce fungoval Split v rámci Jugoslávie a konečně v roce 1993 připadl definitivně samostatnému Chorvatsku.