Cestování se psy a kočkami do Chorvatska

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Cestování se psy a…
Publikováno: 09.06.2004

Vstup do Evropské unie sebou přinesl řadu změn, které týkají i změn v cestování domácími mazlíčky. Dne 3. července 2004 vstupuje v platnost v celé EU nařízení Evropského parlamentu č. 998/2003 o veterinárních podmínkách pro neobchodní přesuny zvířat v zájmovém chovu , tedy o pohybu psů, koček a fretek na území EU, mezi zeměmi EU a vymezuje i podmínky vstupu zvířat ze třetích zemí (mimo Unii). Spočívá v zavedení jednotných pasů pro zvířata při cestování a v systému jejich identifikace.

1) Požadavky pro cestování se zvířaty z České republiky do ostatních států EU (mimo Velké Británie, Irska a Švédska):

  • a) mezinárodní průkaz pro malá zvířata - tzv. pas,
  • b) identifikačně označení mikročipem nebo tetováním,
  • c) platné očkování proti vzteklině,
  • d) mláďata mladší 3 měsíců, která nejsou očkována mohou cestovat pokud mají vystavený pas a od narození pobývala na stejném místě a nepřišla do kontaktu s volně žijícími zvířaty nebo jsou provázena matkou, na které jsou závislá.

2) Požadavky na cestování se zvířaty při návratu z vyjmenovaných třetích států - dovoz zakoupeného zvířete nebo zpětný návrat (tyto požadavky se vztahují na některé nečlenské státy EU, např. na Chorvatsko atd.):

  • a) mezinárodní průkaz pro malá zvířata - tzv. pas nebo doklad o splnění podmínek dovozu,
  • b) identifikační označení čipem nebo tetováním,
  • c) platné očkování proti vzteklině,
  • d) štěňata mladší 3 měsíců, která nejsou očkována mohou být dovezena, pokud to dovoluje výskyt vztekliny v zemi původu.
  • ad a) Mezinárodní průkaz pro malá zvířata, tzv. pas - PET PASSPORT
    Je to jednotný doklad platný ve všech členských státech Evropské unie. Každý pas je označen kódem země (pro Českou republiku písmena CZ) a pořadovým číslem, které bude přiděleno Státní veterinární správou ČR. Chovatel pas získá po 1.5.2004 u schváleného soukromého veterinárního lékaře (registrovaného pro tuto činnost krajskou veterinární správou). Základním předpokladem pro vydání pasu je průkazné označení zvířete, umožňující nezaměnitelnou identifikaci. Veterinář v pase potvrdí vakcinaci proti vzteklině a údaje o identifikaci - tetováním nebo čipem.


  • ad b) Identifikace zvířete
    Jsou dva možné způsoby identifikace, buď tetování (na přechodnou dobu osmi let) nebo označení zvířete mikročipem. Tetování provádí poradce chovu nebo soukromý veterinární lékař. Tetování musí být čitelné. Označení mikročipem provádí soukromý veterinární lékař. K označení je možné použít pouze mikročipy splňující ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení - ISO 11784 a ISO 11785. Zvířata, která nejsou zapsána v plemenných knihách, musí být označena mikročipem.


  • ad c) Očkování proti vzteklině
    Proti vzteklině musí být očkovaná zvířata starší 3 měsíců. Toto očkování provádí soukromý veterinární lékař v souladu s vakcinačním schématem dané očkovací látky. V ČR je povinnost každoročního přeočkování.


  • Pro cestování se zvířetem mimo území EU musí být splněny dovozní podmínky platící pro konkrétní třetí zemi, v našem případě pro Chorvatsko. Jsou uvedeny na našich stránkách v části: Některé veterinární předpisy.

    Upozorňujeme, že při cestách se zvířaty z tzv. třetích zemí, neuvedených na seznamu schváleném Evropskou unií (např. Srbsko a Černá Hora, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Rumunsko atd.), je vyžadováno splnění dalších podmínek. Při návratu zpět na území EU ze zmíněných zemí bude vyžadován nejen pas, ale také potvrzení o vyšetření na přítomnost protilátek proti vzteklině. Pokud v pase zvířete nebude toto potvrzeno, může být zvíře izolováno do karantény až do splnění tohoto požadavku.

    Podrobnější informace lze najít na internetových stránkách Státní veterinární správy ČR, kde je zároveň možné najít i aktualizovaný seznam schválených veterinárních lékařů: www.svscr.cz


    Mohlo by vás zajímat