"Dny Julesa Verna" v Pazinu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... "Dny Julesa Verna"…
Publikováno: 17.05.2005

Je to akce, o níž zatím nebylo u nás v Česku mnoho informací, ale přitom jde o vysloveně příjemný zábavný a dokonce dobrodružný program, který letos pořádá již po osmé pár nadšenců z města Pazin ve středu Istrijského poloostrova, kde se Vernův den koná.

Ten, kdo někdy město Pazin, správní středisko celé Istrie, navštívil, ví, že je to místo s několika tisíci obyvateli, jemuž dominuje mohutný hrad, největší a nejzachovalejší v Istrii. Je to působivá středověká stavba, pozoruhodná však především tím, že je postavena na skále nad tzv. Pazinským ponorem, známým též jako Pazinska propast nebo Fojba. V tomto bizarním ponoru mizí potok Pazinčica. Na celou scenérii se naskýtá krásný pohled od vchodu do hradu, resp. od vchodu do Etnografického muzea.

A právě romantika a působivost tohoto místa, jakož i ústní podání o dobrodružstvích s ním spojených inspirovalo J. Verna k tomu, aby právě na pazinský hrad umístil nejnapínavější kapitoly svého románu "Matyáš Sandorf", vydaného v r. 1885. Podle Vernova vyprávění čekali v pazinském hradě v kobce pro odsouzence na smrt tři uherští odsouzenci za spiknutí proti Habsburkům. Byli to uherští šlechtici, mezi nimi Matyáš Sandorf. V bouřlivé noci před popravou zaslechli ze sousední místnosti útržky rozhovoru, který jim otevřel oči v tom smyslu, že jejich spiknutí bylo vyzrazeno některými jeho účastníky. Teď teprve chtěli odsouzenci žít, aby se mohli pomstít těm, kdo zradili.

Podařilo se jim vytrhnout okenní mříž a začali se po hromosvodu spouštět dolů, do neznámé propasti. Jednoho z nich však zahlédla a zadržela hlídka. Sandorfa a dalšího z uprchlíků srazil úder blesku dolů, do vzedmutých vln Pazinčice, která je pak zanesla do podzemního labyrintu. Voda je po nekonečnou dobu unášela pořád dál, až je vyplavila do moře, do Limského zálivu. Zachránění spiklenci měli pak po mnoha dalších peripetiích jen jeden cíl: vyhledat zrádce a pomstít se jim ve stylu hraběte Monte Christa, což se jim nakonec podařilo.

Poutavý román byl přeložen do desítek jazyků, mezi jiným i do češtiny.

Jules Verne byl znám jako autor, který se vždy velmi důkladně seznamoval s místem a s podmínkami, v nichž se pak odehrávaly jeho romány. Nejinak tomu bylo i v případě pazinského hradu a pazinského ponoru. Dostal se mu mimo jiné do rukou deník místního nadšence, který v 60. letech 19. století vplul do podzemních vod pod hradem a ty ho odnesly právě do Limského zálivu.

V souvislosti s románem "Matyáš Sandorf" pořádají v Pazinu "Dny Julesa Verna". První den, letos to bude 19. června, se účastníci seznámí s pazinským ponorem. Poprvé vůbec povedou členové zdejšího jeskyňářského klubu zájemce do podzemí. Nejprve se spustí do jícnu ponoru (suchého) a pak se pokračuje po 100 metrů dlouhé podzemní galérii do Velké síně Esdorf. Takových sestupů se uskuteční během dne několik, od 10.00 do 16.00 hod.

Děti do 12 let se sestupu nemohou zúčastnit, ale pořádá se pro ně výstup za účasti speleologa do jeskyně zvané Babina kuća.

Zajímavý bude i program v následujícím týdnu, tj. do 26. června. Za pozornost stojí dobrodružný pochod "Stezkou Matyáše Sandorfa" z Pazinu přes Dvograd do Limského zálivu, kombinovaný s jízdou na kole, lodí a autobusem (Rovinj - Pazin). Zajímavé bude jistě i "Převezení Matyáše Sandorfa do pazinského vězení" a "Soud nad Matyášem Sandorfem". Zájemci se budou moci slaňovat z nedalekého mostu, mohou se zúčastnit "Dobrodružného běhu kolem Pazinu za 80 minut" a "Útěku Matyáše Sandorfa z pazinského hradu". Bude se vypouštět horkovzdušný balón, budou se provádět skoky z vodopádu, bude se konat turnaj ve vodním pólu a další body programu.

Informace: www.tzpazin.hr


Mohlo by vás zajímat