Který jadranský ostrov je největší?

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Který jadranský…
Publikováno: 15.12.2009

8.1.2007

Ve všech turistických průvodcích se dosud uvádělo, že mezi 1185 jadranskými ostrovy je ostrov Krk se svými 409,90 km2 největší. Druhý v pořadí následoval ostrov Cres s 404 km2. Ale to už je nyní sporné!

Podle nejnovějších měření odborníků z Geodetického ústavu ve Rijece se celková plocha ostrova Krku o několik kilometrů čtverečných zmenšila a naopak sousední ostrov Cres vyrostl, takže nyní je jejich plocha naprosto stejná. Laikové se ptají, jak je to možné? Vždyť ve zdejších zeměpisných šířkách nedochází v krátkém časovém období k náhlým změnám! A tak je jediným možným vysvětlením nějaká chybička, která v minulosti měření ovlivnila.

První měření prováděli rakouští geodeti v letech 1817 až 1823 a důvodech k měření byl vypočet pro placení daní. A protože za vodní plochy nikdo daně neplatil, nebylo do výpočtu plochy ostrova Cresu zahrnuto Vranské jezero. A nyní, když se prováděla nová měřená a ta neměla s výpočtem daní nic společného, tak ostrov jakoby povyrostl, a to se ne úplně zanedbatelně projevilo, právě o plochu Vranského jezera. A naopak, u ostrova Krku se předpokládá, že do plochy ostrova byl v minulosti zahrnut i velký záliv Soline. A protože při vydávání map v průběhu dalších desítek let i při dalších příležitostech nikdo vypočtené údaje nezpochybňovat a naopak z nich vycházel, opakovala se chyba až do nedávné doby. Až nová měření dospěla k číslu 405,78 pro oba ostrovy.

Je samozřejmé, že přírodní vlivy i zásahy člověka mohou mít vliv na rozlohu ostrova (rozšíření pláží a pobřežních komunikací násypem, zvýšení mořské hladiny a naopak úbytek erozí pořeží mořských vlnobitím), ale to jsou vlivy nepatrné a určitě k nim docházelo na obou ostrovech, takže v tomto směru jsou šance obou ostrovů zřejmě vyrovnány.. A tak je třeba vzít na vědomí, že Jadran má nyní dva největší ostrovy.

Co na to oficiální chorvatské instituce? Vesměs jsou u ostrova Krku uváděny staré údaje. Nové údaje zatím najdeme např. ve Statistické ročence v části "Geografické a meteorologické údaje" (Statistički ljetopis, Državni závod za statistiku, www.dzs.hr). Také chorvatská Wikipedija již změny zaregistrovala (hr.wikipedia.org/wiki/Zemljopis_Hrvatske). My opravíme rozlohu obou ostrovů v nejbližších dnech.



Mohlo by vás zajímat