www.chorvatsko.czHlavní stránka »  Aktuality » Dubrovník letos očekává další zvýšení počtu výletních lodí na okružních plavbách

Diskuzní fórum
Počasí

Aktuality

Tematické       články

Odkazy

Lodní dopravaDubrovník letos očekává další zvýšení počtu výletních lodí na okružních plavbách

2.4.2013
Dubrovník
Dubrovník

Orgány cestovního ruchu v Dubrovníku si stejně jako orgány tamější samosprávy pochvalují nárůst počtu těchto plavidel jakož i jejich pasažérů ve srovnání s předcházejícími léty. A tento nárůst je každoročně opravdu značný: podle uzavřených smluv se má letos zvýšit o 20 až 30 procent.

V roce 2012 přistálo v Dubrovníku 648 velkých výletních lodí na okružních plavbách a počet jejich cestujících se vyšplhal na více než jeden milion. V roce 2013 se vzhledem k výše uvedeným již kontrahovaným plavbách se tento počet zvýší o 20 až 30 %. Např. společnost MSC vysílala každý týden do Dubrovníku dvě lodi, každá přibližně s 4 200 turisty na palubě, letos to týdně bude ještě o jednu loď více, tedy o dalších 2 200 pasažérů.

Dubrovník
Dubrovník, přístav Gruž


To jsou obrovské počty turistů, které se samozřejmě ještě zvyšují o každodenní výletníky, kteří téměř po celý rok přijíždějí do Dubrovníku auty, autobusy nebo loděmi, a dále o pobytové turisty ve městě samém a v jeho předměstských hotelech a penzionech.

Kritici současného boomu v Dubrovníku a jeho obyvatelé poukazují i na negativní stránky tohoto vývoje. Mimo jakoukoli diskusi pokládají za neúnosné především zahlcení města návštěvníky, zejména ve dnech příjezdů největších výletních lodí a kumulace výletních autobusů, kdy je město a jeho památky není již schopné je pojmout. Připomínají také negativní ekologické a ekonomické důsledky.


Zdroj informací:
mail: info@chorvatsko.cz
copyright © 2001-2016 M. Zábský, M. Zábská, V. N. Heřmanová
foto 1 z archivu CK Vítkovice Tours