Kaštely, kostelík Gospa Stomorija |
Je to první tzv. biblická zahrada v Chorvatsku; jinak se zahrady s tímto označením vyskytují jen v Izraeli, Velké Británii, Austrálii, na Novém Zélandě, v Jižní Africe, Kanadě a USA. Podnětem k jejímu založení byla návštěva papeže Jana Pavla II. v Dalmácii.
Biblická zahrada Stomorija (Biblijski vrt Stomorija) se nachází u kostelíka Stomorija na úpatí horského pásma Kozjak, severně od Kaštelu Novi (severozápadně od Splitu). Z magistrály k ní vede odbočka. Mariánský kostelík (Gospa Stomorija) z 12. století je staré chorvatské poutní místo.
Při svém vzniku byla zahrada koncipována jako prostor, podobající se svým krajinným rázem a svou vegetací biblické krajině ve Svaté zemi, v Izraeli. Olivovníky a cypřiše, smokvoně, vinná réva, palmy, granátovníky, tamaryšky, vavříny a další rostliny biblického prostředí střídají skály a kámen, který byl jedním z určujících prvků při utváření zahrady.
Scenérii doplňuje tzv. Mariin potok, který je v tomto terénu se svou křišťálovou horskou vodou malým zázrakem. Pramen vyvěrá pod oltářem kostelíka.
Kaštely, papežova oliva |
Nechybí tu ani tzv. Jidášův strom, dále strom, který má podobu hada, kamenné lávky přes potok, kamenný stůl, pamětní kameny, papežův olivovník, kamenná chýše a kamenný kříž, libanonský cedr, palmový háj, biblický zvon.
Zajímavé jsou i jednotlivé kompozice v zahradě: Rajská zahrada s Kamenem poznání, Getsemanská zahrada s mlýnským kamenem, Mystická cesta, Jasná cesta, četná odpočívadla.
Zahrada je jako stvořena pro meditaci, zamyšlení, uklidnění, oproštění od každodenních starostí, od stresu a problémů. Na terasách části zvané Jidra symbolizují kamenné artefakty chorvatské velikány, kteří svým dílem nesli staletími biblickou myšlenku. Patří k nim například Dalmatinec sv. Jeroným - překladatel bible do latiny, největší chorvatský středověký stavitel a sochař Juraj Dalmatinac, stejně jako Marko Marulić - otec chorvatské literatury a další.
V blízkosti zahrady je historická osada Bijaći s kostelíkem sv. Marty, kde byla v r. 852 sestavena darovací listina knížete Trpimira, nejstarší chorvatská písemná památka, kde je výslovně zmíněno pojmenování Chorvat.
Informace:
- Grad Kaštela: www.kastela.hr
- Turistička zajednica grada Kaštela: www.kastela-info.hr