Antické artefakty
- Pozůstatky Venušina chrámu (Venerin hram): 1. století př. n. l., objevila se zadní strana chrámu a kamenná deska s nápisem
- Zbytky městských lázní s hypocaustem: lázeňské a shromažďovací místo, dochovala se sklepní vytápěcí místnost (hypocaustus), na místě lázní pak postavili baziliku.
- Platea antiqua (Stara placa): není náměstím v pravém slova smyslu, ale zřejmě se zde ve starověku křížily dvě hlavní ulice (decumanus a cardo).
- Mozaika zpodobňující příkaz Tritonovi (Mozaika s prikazom Tritona): podlahová mozaika s výjevem z antické mytologie. Dnes se nachází v konobě Mate (poblíž Ribarské ulice).
- Části městského opevnění: na jedné zdi se nachází římský náhrobek (vestavěný prvek, který byl původně na jiné stavbě).
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie
- Původně raně křesťanská trojlodní bazilika z 5. - 6. století byla ve 12. století přestavěna v románském stylu a v 18. století získala četné barokní prvky.
- Interiér zdobí cenné obrazy a plastiky. Prohlédnete si zde stříbrnou frankopanskou palu.
- V 19. století dostala katedrála barokně-klasicistní varhany.
- Ke katedrále přiléhá románský kostel sv. Kvirina (Sveti Kvirin, 10. - 11. století), hodnotná sbírka fresek a obrazů, např. Polyptych sv. Lucie (Paolo Veneziano, 1340), nebo zdobená plastika sv. Kvirina.
Městské hradby
- Původně starověké hradby pochází již ze 4. století př. n. l., kdy staré liburnské opevnění přebudovali Římané.
- Hradby se po staletí rozšiřovaly a přetvářely, jednotlivé stavební fáze rozeznáme dodnes.
- Dnešní hradby vypadají podobně jako ty ve 14. - 15. století: opevnění doplňují strážní věže (např. Polygonální věž), 3 městské brány a zvonice ze 16. století.
- Ústřední bod celého opevnění tvoří Frankopanský hrad (Frankopanski kaštel): naproti katedrály, blízko Biskupského paláce. Vznikl ve 12. století v románském stylu a postupně přibyly gotické a renesanční prvky. Součástí hradu je také oválná Benátská věž a věž Kamplin s přilehlým náměstím.
- Opevnění stále vzbuzuje dojem středověkého města.
Další významné stavby
- Měšťanské domy Kotter a Kanovnický dům (Kanonička kuća): 11. století, románský sloh.
- Románská bazilika Panny Marie od pramene (Crkva svete Marije od izvora): 12. století.
- Románská budova Biskupství v Krku: 12. století, naproti katedrály, z jedné strany budovu omývají mořské vlny, sbírka vzácných obrazů.
- Goticko-renesanční kostel sv. Františka (Sveti Franje): 13. století, součástí františkánského kláštera, podle legendy založil klášter na Krku sám sv. František, bohatá vnitřní výzdoba.
- Renesanční kaple sv. Josefa (Sveti Josip): 16. století, jediná kaple mimo městské opevnění.