V blízkosti Novalje stálo římské město Cissa. Římská Novaliabyla jižním přístavem města Cissy. Zachovaly se pozůstatky plastik a nápisů. Podrobněji viz Výlety.
Novalja, antický vodovod |
Raritou obce je starý římský podzemní vodovod, kterému se tu místně říká Talijanova buža (Italova díra). Římané jej vytesali ve skále v 1.stol.n.l. Byl dlouhý 1042 m o průměru cca 60 cm. Má 9 nadzemních otvorů (tzv. větráky), ten nejvýše položený je 44 m nad zemí. Vodovod zásoboval pitnou vodou obec a voda z něj sloužila i všem řemeslníkům v obci; používalo se jí i k zásobování lodí vodou. Koncem antiky ztratil vodovod svou funkci a úplně se na něj zapomnělo. Znovuobjeven byl až v 19.stol., začátkem 20.stol byl dokonce několikrát v provozu. Dnes je turistickou zajímavostí a může se vidět v délce 150 m; na další revitalizaci vodovodu se pracuje. Přístup je z Městského muzea (Gradski muzej, ul. Kralja Zvonimira). V muzeu jsou k vidění různé antické předměty nalezené při archeologickém průzkumu a dále výstava fotografií z vraku potopené antické lodi, které vezla v 1. stol. př. n. l. náklad plně zachovalých antických amfora potopila se u břehů ostrova v zátoce Vlaška mala v blízkosti trajektového přístavu Žigljen (viz tematický článek: Nejnovější archeologické objevy na Jadranu).
Gotickýkostel MatkyBoží (Majka Božje), přestavěný barokně, stojí na místě velké raně křesťanské baziliky (z ní se zachovaly základy a dva relikviáře ze 4. stol.).