Rijeka - Historie

Rijeka je třetí největší město Chorvatska, nejdůležitější přístav a moderní metropole Kvarneru. Mezi největší turistická lákadla patří Rijecký karneval, živá městská třída Korzo, Trsatský hrad a unikátní digitální planetárium.

Chorvatsko... Místa... Rijeka ... Historie
  • Rijeka pod jménem Tarsatica byla jedním z opěrných bodů římské obranné soustavy. Pronikání barbarů koncem 4. století mělo zabránit vybudování hradeb, organizovala se vojenská hranice, tzv. Liburnská hranice (Liburnski limes). Pozůstatky těchto hradeb, zejména mimo území Rijeky, v její blízkosti se dochovaly dodnes - dosahují až 2,80 m. Pokládají se za historickou památku evropského významu.
  • Předpokládá se, že v té době byla Rijeka - Tarsatica hlavním městem římské provincie Liburnia. Opevnění navazovalo na městské hradby. Přímo v centru Rijeky je možno je vidět v blízkosti Titova náměstí (Titov trg).
  • Památkou ještě o málo starší (rovněž 4. století) je tzv. římský oblouk (Rimski luk - Stara vrata), rovněž ve středu města, o jehož původu a účelu se dosud vedou mezi archeology a historiky zatím nekončící diskuse.
  • Ve 14. století historické prameny zmiňují dvě oddělená místa: Trsat , část na kopci nad říčkou Rječina, a Rijeka, která vznikla u pobřeží na místě římské Tarsatiky.
  • Středověká Rijeka byla malé, dobře opevněné město s římskou strukturou ulic, několika obrannými věžemi, hradem, kostelem a osadou.
  • V 16. století zažila Rijeka nebývalý ekonomický rozmach, zpracovávalo se tu železo, dřevo, vlna i kůže, choval se dobytek a pěstovaly olivy pro olej. Ve městě byl také tiskařský dům, kde se tiskly první knihy v chorvatské hlaholici.
  • V 17. století, kdy turecké útoky střídaly boje Benátské republiky s uskoky, skončilo zlaté období obchodu v Rijece.
  • Teprve v 18. století, za vlády rakouského císaře Karla VI., se z malého přístavního a rybářského městečka se Rijeka teprve začala rozvíjet ve významnější přístav, byla dokonce prohlášena svobodným přístavem.
  • Město prosperovalo až do 1. světové války, přestože byl v habsburské říši vždy preferován Terst a Rijeka žila v jeho stínu.
  • Na rozvoj Rijeky jako města i přístavu měla velmi nepříznivý dopad její anexe Itálií po první světové válce. Ve skutečnosti Itálie neměla zájem na rozvoji Fiume, jak zněl italský název Rijeky; vždy dostávaly přednost vlastním italské přístavy. Kromě toho byla Rijeka zbavena svého přirozeného zázemí i svého pobřežního okolí. Vždyť hranice vedla přímo na okraji města a Jihoslovanům zůstalo pouze předměstí Rijeky, Sušak.
  • Příznivě se projevilo vrácení Rijeky Chorvatsku po druhé světové válce, avšak teprve v samostatném Chorvatsku došlo k největšímu rozvoji.
  • Po druhé světové válce se Rijeka stala součástí Chorvatska v rámci federativní socialistické Jugoslávii a od roku 1993 patří do samostatného Chorvatska.

Fotogalerie (2)

Vaše hodnocení místa

127 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Lucia Hudecová

Veľmi veľké mesto na severe jadranského mora.
Rušné letovisko, prevažne drahé hotely. V ponuke sú aj apartmány v súkromí, avšak za nemalé peniaze.
Pláže čisté, no more v okolí prístavu dosť znečistené.
Nachádza sa tu najväčší prístav na Jadrane.
Odporúčam skôr pre maldých ľudí, ktorí vyhľadávajú rušný nočný život.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook