- Archeologické nálezy z doby 4000 let před Kristem svědčí o životě na území dnešní Bašky Vody. Tehdy se tu kvůli pramenité vodě usadily první ilyrské kmeny.
- Během stěhování dalších kmenů k moři se původní obyvatelé této oblasti opevnili na kopci Gradina (ten stojí uprostřed dnešní obce) a bránili svůj pramen vody. Opevněná osada na Gradině měla hradby z kamene a byla zděna nasucho. Tuto dobu připomínají archeologické nálezy v místním muzeu.
- Původní pevnost se v době antického Říma proměnila v osadu Aronia. Potvrzují to jak dobové archeologické nálezy, tak starověká mapa Tabula Peutingeriana, kde je Aronia vyznačena na místě dnešní Bašky Vody.
- Ze starověku se dochovaly amfory a různé keramické předměty, které svědčí o tom, že Aronia čile obchodovala se severní Afrikou, východním Středomořím i s oblastmi kolem Černého moře.
- Nedaleko Gradiny archeologové odkryli množství antických hrobů s předměty denní potřeby. Náhrobní nápisy obsahovaly jak římská jména, tak ta ilyrská, což ukazuje na postupné sžívání římských osadníků s původními ilyrskými obyvateli.
- V 5. až 7. století odolávala Baška Voda nájezdům barbarských národů. Místní postavili nové opevnění, jehož zbytky si můžete na Gradině prohlédnout ještě dnes.
- V 7. století dobyli Aronii Slované a osada jako taková zaniká na dlouhých 1000 let. Objevují se pouze zmínky o pastýřích z Bastu, kteří sem chodili napájet dobytek. První novodobé stavby tedy vznikají jako provizorní pastýřské příbytky.
- Koncem 18. století se do Bašky Vody vrací život, pominulo jak nebezpečí pirátských nájezdů, tak tureckého rabování. Staví se kostel, první budovy, obyvatelstvo se věnuje rybolovu a námořnictví.
- Roku 1845 otevřeli v Bašce Vodě první školu a v roce 1900 poštu. O 12 let později tu vybudovali přístaviště.
- První hotel byl postaven v roce 1936 a od 60. let 20. století se Baška rozrůstala v rušné letovisko.