Sveti Jure

Sveti Jure (Svatý Jiří) je nejvyšší vrchol pohoří Biokova, který se vypíná do výšky 1 762 metrů. Na vrchol lze dojet autem, případně na kole (z Makarské 31 km). Při dobré viditelnosti se otevírá nádherný výhled.

Chorvatsko... Místa... Sveti Jure
aktualizace: 16.09.2022

Biokovo
výhled z vrcholků Biokova
 • Sveti Jure (Svatý Jiří), nejvyšší vrchol (1762 m) vápencového Biokova, které se vypíná v délce 36 km souběžně s mořským pobřežím a odděluje Makarskou riviéru od vnitrozemské oblasti zvané Dalmatské Záhoří. Tyčí se nad pobřežím jako mohutná kamenná hradba. Díky svým geologickým zvláštnostem a přírodním krásám byla jeho část vyhlášena v roce 1981 chráněnou krajinnou oblastí (Park prirode Biokovo - PP Biokovo, rozloha: 196 km2).
 • na vrchol vede tzv. Biokovská silnice (Biokovska cesta) dlouhá 23 km. Přístup je ze silnice Makarská - Vrgorac (D512). Z ní po 6 kilometrech odbočuje vlevo Biokovská silnice a začíná PP Biokovo.
 • Lze ji absolvovat pěšky, na kole, na motorce nebo autem či mikrobusem (autobusy mají vstup zakázán). Počet motorových vozidel je však regulován. Úzká asfaltová silnice má vyhýbací místa každých 300 metrů.
 • U hlavního vchodu v nadmořském výšce 365 m se platí vstupné, které činí v současné době 60 kun na osobu. Děti do 7 let mají vstup zdarma. Cyklisté platí je 35 kun, vyžaduje se ochranná helma.
 • Otevírací doba do PP Biokovo je od začátku května do konce srpna od 6 do 20 hod., v dubnu a v září od 7 do 19 hod. a v říjnu jen od 8 do 18. hod. Od listopadu do konce března není park přístupný. Noční zákaz vstupu je kvůli divokému kempování a nebezpečí požáru
 • Silnice nejprve stoupá lesem, až za hranicí lesa se otevře výhled. Silnice nabírá výšku mnoha serpentinami až do sedla Staza (897 m), 8 km od vstupu do parku. Zde je velké parkoviště, známá selská restaurace s penzionem "Vrata Biokova" a informační mapy. Je to jediná restaurace a možnost občerstvení na celé trase silnice. Pěší stezkou lze odtud dojít za 5 minut k prvnímu pěknému vyhlídkovému místu, které nabízí výhled na přímořská letoviska, ostrovy a moře.
 • Směrem do vnitrozemí se táhne šedobílý pustý vysokohorský kras se škrapy, závrty, propastmi, jeskyněmi atd., kde roste jen minimum vegetace. Jen pár kamenných stavení a miniaturní políčka v závrtech oživují náhorní pustinu. Tato stavení patří zemědělcům z přímořských vesnic, kteří sem jezdí v létě pěstovat většinou brambory, případně zde pasou koně.
 • Co se týče vegetace, mísí se tu květena středomořská s alpinskou a vnitrozemskou. Přestože na první pohled vypadá pohoří pusté a bez vegetace, má mnohé autochtonní druhy rostlin. S většinou zdejších vzácných rostlinných druhů se můžete seznámit v biokovské botanické zahradě Kotišina ve svazích nad Makarskou (3 km).
 • Žijí zde různé druhy vysoké zvěře, vlci i medvědi, hojní jsou i plazi, z nichž je pro člověka zvlášť nebezpečná zmije růžkatá. Na Biokovu se úspěšně rozmnožili kamzíci (druh balkánských horských koz), kteří sem byli v minulosti vysazeni.
 • Na lokalitě Ravna Vlaška (1 228 m) na třináctém kilometru Biokovské silnice se nachází další pěkný vyhlídkový bod s jedinečnou turistickou atrakcí zvanou Skywalk (Nebeský chodník), což je železobetonová konstrukce ve tvaru podkovy má skleněnou podlahu postavená na okraji skalního srázu. Z vyhlídky se otevírá nezapomenutelný výhled dolů na letoviska Tučepi, Podgora a Makarská, na dalmatské ostrovy Hvar, Brač, Korčula a Vis, na poloostrov Pelješac. U vyhlídky si lze prohlédnout geologický sloup znázorňující průřez jednotlivými geologickými vrstvami, které tvoří pohoří Biokovo od jeho vzniku. Dále je tu k dispozici informační středisko.
 • V horních partiích se vyskytuje vzácný krasový jev - tzv. kokpitský kras, kdy v roztroušených hlubokých závrtech roste souvislý bukový les.
 • Pro vrchol Sveti Jure je charakteristická stavba televizního vysílače, kterou lze sledovat již většinu cesty hornatou krajinou. Pohled z vrcholu na moře i do vnitrozemí je při jasném počasí a dobré viditelnosti nezapomenutelný. Bohužel tu není žádná možnost občerstvení.
 • Výlety na vrchol pořádají i místní cestovní kanceláře, ale jen mikrobusy, protože vjezd autobusů je zakázán.
 • Z Makarské lze vystoupit na vrchol Sveti Jure i pěšky, a to dvěma trasami přímo vzhůru do svahů Biokova. První možnosti je cesta Makarska – Makar – Kruška – Štrbina (s možnou odbočkou na Vošac 1 421 m) – Babina Vrklja – Sv. Jure. Druhá vede severněji: Makarska – Veliko Brdo – Križice – Štropac – Duboki dolac – Babina Vrklja – Sv. Jure. V obojím případě se jedná o těžký osmihodinový výstup s převýšením 1762 m, lze doporučit jen trénovaným vysokohorským turistům nebo horolezcům, nejlépe s horským vůdcem znalým terénu. Nutností je dostatečná zásoba pitné vody, dobrá horská obuv a oblečení. Při výstupu lze velmi dobře sledovat vegetaci na Biokovu, měnící se s nadmořskou výškou.
 • Pěším turistům jsou k dispozici horské chaty (planinarski dom nebo planinarska kuća) pod vrcholem Sv. Jure a na vrcholu Vošac s vodou a možností přespání.
 • V poslední době startují z vrcholků Biokova své lety vyznavači paraglidingu a létání na rogalech.

Informace o Chráněné krajinné oblasti Biokovo (Park prirode Biokovo): www.pp-biokovo.hr


Související články

Nová adrenalinová vyhlídka v pohoří Biokovo - Skywalk
Od Nového roku je zrušen poplatek v tunelu Sveti Ilija
Biokovo
Nejpoužívanější značené pěší cesty v pohoří Biokovo
Hory
Horolezectví, vysokohorská turistika a skalní lezení
Hory chorvatských ostrovů
Tunel "Sveti Ilija" v pohoří Biokovo byl konečně otevřen
Možnost návštěv Chráněné krajinné oblasti Biokovo v roce 2009
Informační středisko v pohoří Biokovo
Toulky biokovským krasem
Cyklistické stezky v oblasti Makarské
Na kole na Sveti Jure (1 762 m) na Biokovu

Fotogalerie (2)

Vaše hodnocení místa

127 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Zdeněk Miluška

Sv.Jure je nádherné místo a krásný výlet. Navštívili jsme autem z Bašky Vody. Jízda po úzké horské silničce trochu adrenalin, ale stojí to za to.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook