Projekt lanovky na Učku

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Projekt lanovky na…
Publikováno: 14.10.2005

Již mnoho let se diskutuje v severních regionech Jadranu o záměru vybudovat lanovku na vrchol dominanty Kvarnerského zálivu, na masiv Učku.

Podle původního záměru mělo být jejím východiskem letovisko Medveja, nyní se však jeví jako podstatně výhodnější varianta s výchozí stanicí v Ičići, které je vlastně jižním předměstím Opatije.

S mezistanicí se počítá v lokalitě Doli, snadno a rychle dosažitelné z parkoviště u východu z tunelu pod Učkou. Zde, na velké plošině vzniklé pro potřeby stavbařů tunelu, by měl být vybudován rozsáhlý zábavní a sportovní areál. Mají jej tvořit víceúčelové haly určené jak pro různé druhy sportů, tak i pro velká hudební vystoupení a show s návštěvností až 5 000 diváků, venkovní i kryté bazény, ubytovací zařízení, asi 3 000 parkovacích míst atd. Sem by se pak soustřeďovaly mimo jiné i všechny hlučné koncerty moderní hudby, které zatím v istrijských letoviscích ruší ostatní hosty a jsou předmětem stížností a kritiky.

Lanovka by prakticky eliminovala automobilovou dopravu k vrcholu a byla by tak plně v souladu i s požadavky ekologů.

Podle investorů by celá stavba mohla být dokončena do dvou let od získání stavebních povolení, resp. od zahájení prací. O návštěvníky by zřejmě nebyla nouze, a to jak vzhledem k velmi dobrým dopravním možnostem, tak i blízkosti velkých letovisek.


Mohlo by vás zajímat