Habsburská arcivévodkyně Francesca pokračuje v obnově kláštera v Lopudu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Habsburská…
Publikováno: 18.11.2008



Lopud
Lopud, nábřeží s klášterem

Goticko-renesanční klášter P. Marie (Sveta Marija od Špilice) je jednou z nejpůsobivějších staveb městečka Lopudu na stejnojmenném ostrově. Přitom Lopud, patřící mezi tzv. Elafitské ostrovy (severně od Dubrovníka), se může pochlubit mnohými cennými stavbami, většinou pocházejícími z doby jeho největší slávy v 15. až 17. století.

Klášter P. Marie s pěknou křížovou chodbou byl postaven v roce 1483 a v 16. století byl pak obehnán hradbou se strážní věží. Poskytoval tak pevné a bezpečné útočiště obyvatelům celého městečka při neustálých pirátských nájezdech.

Lopud byl od 11. století administrativní součástí republiky Ragusy, jak se po staletí nazývala Dubrovnická republika, sídlem jejího místodržícího pro ostrov, jemuž se říkalo kníže. Dubrovnická šlechta si tu s oblibou stavěla zámečky a letní sídla, jejichž nezbytným doplňkem byly krásné přímořské parky. Prosperita Lopudu spočívala na námořním obchodu, na jeho flotile, jež čítala v dobách největší prosperity až 80 lodí, přístavu, ale i na podnikavosti zdejších obyvatel. Někteří z nich získali až pohádkové jmění a v zahraničních službách dosáhli mimořádného postavení.

Lopud
Lopud, klášter

Františkánský klášterní kostel byl díky bohatým donátorům vyzdoben mnoha vynikajícími uměleckými díly italských, místních i dalších mistrů. Katastrofální zemětřesení v roce 1667 podlomilo úspěšný dosavadní vývoj, na dalším sestupu se podepsaly změny spojené s přesunem světového obchodu ze Středomoří na Atlantik a soumrak plachetnic.

V poslední době velmi uškodila cestovnímu ruchu, který se na Lopudu úspěšně rozvíjel téměř celé 20. století, agrese Jugoslávské armády na jižní Dalmácii v 90. letech minulého století. Následná stagnace na všech Elefitských ostrovech měla za následek chátrání zdejších cenných architektonických památek. Sám františkánský klášter, s výjimkou kostela, potřeboval naléhavě generální opravu, jinak hrozilo, že se úplně rozpadne.

Obnovy františkánského kláštera v Lopudu se ujala Nadace arcivévodkyně Francesky Habsburské pro obnovu a ochranu uměleckého dědictví - Thyssen-Bornemisza Art Contemporary (T-B A21), která získala od provincie františkánského řádu koncesi na využívání kláštera po dobu 99 let. Obnova začala v roce 2005 a byla zaměřena na sanaci konstrukce krovů a střechy, průčelí a vnitřní zdi. Rekonstrukce probíhá pod stálým dohledem památkářů, používá se výhradně původních materiálů, stejných jako při vlastní výstavbě před více než 500 léty. Doprava těchto materiálů většinou z pevniny obnovu velmi prodražuje.

Lopud
Lopud, křížová chodba kláštera

Nyní budou následovat nové inženýrské sítě a vnitřní vybavení kláštera, který podle arcivévodkyně má sloužit jako kulturní středisko a centrum zahradní architektury. Obnovují se i užitkově zaměřené zahrady kláštera. Čistírna odpadních vod má poskytnout vodu pro závlahy.

Ale to není všechno, co nadace v Lopudu podniká. Na pozemku v blízkosti kláštera umístila mimořádnou světelnou instalaci s názvem Umělecký pavilon "Your Black Horizon", společné dílo dánsko-islandského umělce Olafura Eliassona a londýnského architekta Davida Adjaye, který slavil úspěch před dvěma roky na Bienále architektury v Benátkách.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat