Split, sv. Domnius - Dujam |
Každoročně dne 7. května, ožívá Split slavností sv. Domnia, patrona města, jemuž místní říkají sveti Dujam nebo též sveti Duje. Slavnost nese název Sudamja (složenina su – sveti, damja – Dujam). Svátek je to větší a slavnostnější, že na tento den připadá i Den města Splitu, spojený s řadou slavností a kulturních akcí před a po 7. květnu. A na letošní rok připadá výročí 700 let od vyhlášení statutu města Splitu z roku 1312.
Tradice Sudamji je velmi stará, zejména jako náboženská slavnost. Svatého Domnia pokládali místní obyvatelé od jeho mučednické smrti v roce 304 za svého ochránce a přímluvce u nebeského trůnu. Vždyť to byl jejich první biskup a jako první zde položil svůj život za svou víru. Pocházel ze Saýrie, kde získal skvělé vzdělání v Antiochii. V Salonách (dnešní Solin u Splitu), hlavním městě římské provincie Dalmácie se stal v roce 284 jako muž bezúhonný a všeobecně vážený prvním biskupem. Za Diokleciánova pronásledování v roce 304 byl pak, když se odmítl vzdát své víry, v salonském amfiteátru sťat. Pronásledování mladé křesťanské církve, které bylo ze všech pronásledování nejkrutější a nejsystematičtější, ustalo až v roce 311, kdy bylo tzv. Galeriovým dekretem zastaveno. O dva roky později prohlásil císař Konstantin křesťanské náboženství v římské říši jako tolerované.
Split, katedrála a zvonice |
Katedrála ve Splitu, původně Diokleciánovo mauzoleum, je zasvěcena Panně Marii, ale dnes je běžně nazývána katedrálou sv. Domnia. Diokleciánovo mauzoleum, které tvořilo střed svatyně, bylo v 7. století odstraněno a s ním většina římské výzdoby. Dnes jsou v katedrále dva oltáře sv. Domnia, starý a nový. Ten starý je přímo proti vchodu a vytvořil jej v pozdně gotickém slohu známý italský stavitel a sochař Bonino da Milano. Zdobí jej mj. socha ležícího sv. Domnia, později byl nad ním vytvořen baldachýn. Nový oltář sv. Domnia pochází z roku 1770 a je dílem barokního umělce G. M. Marlaitera. V sarkofágu pod dvěma sochami symbolizujícími ctnosti mučedníků jsou nyní uloženy ostatky sv. Domnia, který byl původně pohřben na severním hřbitově Monastirine v Salonách. Za papeže Jana IV. byla část Domniových relikvií v Salonách nalezena a odvezena do Říma, do Lateránské baziliky. Papež se obával v nejistých dobách 7. století, že by mohly být zničeny. Další část ostatků byla pak přenesena do splitské katedrály. Ke katedrále patří zvonice, z níž je krásný pohled na celé staré jádro Splitu a přilehlé okolí.
Náboženské část slavnosti Sudamja se zúčastňují každoročně desítky tisíc věřících, poutníků a i turistů. V pondělí 7. května se vydá od katedrály procesí s ostatky sv. Domnia, projde po nábřeží až na Náměstí dr. F. Tudjmana, kde bude postaven oltář (před kostelem sv. Františka – sv. Franje). Zde pak bude sloužena slavnostní mše.
Split, interiér katedrály |
Dvacetidenní program oslav zahrnuje přes sedmdesát různých akcí na pěti lokalitách, např. koncerty na nábřeží, folklorní setkání, výstavy (mezi nimi i tradiční výstava květin), divadelní představení, taneční vystoupení, programy pro děti, lidové slavnosti, sportovní turnaje a závody. V neděli a v pondělí proběhnou na nábřeží trhy Sudamja (Sajam Sudamja). Na pondělí 7. května je naplánován velký koncert (Tomislav Bralić a klapa "Intrade", Marijan Ban a "Diktator" , skupina "Crvena jabuka"), který vyvrcholí ohňostrojem.
Podrobný program je na stránkách Turistického sdružení města Splitu: www.visitsplit.com.
Zdroj informací:
- Turistické sdružení města Splitu (Turistička zajednica grada Splita): www.visitsplit.com
- Slobodna Dalmacija: www.slobodnadalmacija.hr