|
Téměř před 10 léty vyšla v Chorvatsku kniha "Tajne Jadrana", která se později objevila na našem knižním trhu v českém překladu pod názvem "Tajemství Jadranu". Jedinečná kniha chorvatských autorů, dvou potápěčů a odborníků, umožnila pohled do tajemného podmořské světa Jaderského moře, především do jeho obrovského bohatství, které představují ztroskotané lodi a letadla. Nesla podtitul: průvodce potápěče po vracích chorvatského Jadranu.
Stejní autoři, tedy Danijel Frka a Jasen Mesić, připravili nové rozšířené a doplněné přepracování výše uvedené odborné publikace pod názvem "Blago Jadrana - ronilački vodič po olupinama hrvatskog Jadrana" (Poklady Jadranu – potápěčský průvodce po vracích chorvatského Jadranu). Knihu opět vydalo nakladatelství Adamić. Má formát 21 x 28 cm, tvrdou vazbu. Poprvé byla představena v listopadu na letošním mezinárodním knižním veletrhu Interliber v Záhřebu.
Již téměř dvojnásobný rozsah knihy (390 stran oproti 210 stranám starého průvodce) svědčí o šíři jejího záběru. Zahrnuje na 60 podmořských lokalit od Istrie až po jižní Jadran (ve staré knize jich bylo jen 24), kde se nacházejí vraky potopených lodí a havarovaných letadel. Podrobně se zabývá místy, kde byly nalezeny, jejich nákladem, který se zachoval v jejich útrobách, a nejpravděpodobnějšími příčinami a okolnostmi jejich havárií aj. Kniha seznamuje i se zajímavými a dojímavými lidskými osudy, které jsou s námořními katastrofami v jadranským vodách spojené. Velkou předností nové knihy je její mimořádně bohaté vybavení fotografiemi, mapkami, kresbami. Jen nádherných, převážně barevných fotografií je v knize na 500. Přibližují dnešnímu čtenáři např. potopená antická plavidla, středověké plachetnice, novodobé osobní parníky i moderní vojenská plavidla z druhé světové války, a seznamuje čtenáře i s drahocenným nákladem, který převážely.
|
Informuje velmi podrobně o veškerých skutečnostech, týkajících se potápění k vrakům: o přístupu k vrakům z hlediska potápěčské bezpečnosti, o hloubce, v níž se pozůstatky nacházejí, o jejich viditelnosti na místě, o dostupnosti lokality, o mořských proudech v místě, o životě podmořských organizmů v dané lokalitě, o tom, jakou kvalifikaci, znalosti a dovednosti musí mít potápěč k návštěvě jednotlivých vraků.
Avšak nejen potápěči budou nadšeni novou knihou. Ta přinese radost i všem milovníků světa pod mořskou hladinou a těm, kdo se zájmem sledují výsledky činnosti podmořských archeologů. Díky nim se lidé zejména v poslední době mohou podrobně seznámit s tím, jakými cestami se ubírala mořeplavba od dávných dob, jakých používala dopravních prostředků, jak se pomočí lodní přepravy rozbíjela dříve i nyní mezinárodní výměna zboří. Odkrývá i zapomenuté lidské tragédie na moři před tisíciletími, staletími i v nové době. Čtenář se v ní doví podrobnosti i o tom, jak docházelo k haváriím letadel na středním Jadranu za druhé světové války.
Kniha zatím vyšla pouze v chorvatštině, připravuje se její překlad do angličtiny a italštiny.
Zdroj informací:
- Novi list: www.novilist.hr
- Izdavačka kuća Adamić: www.www.adamic.hr