Konečně začíná obnova devastovaného hotelu Orlando v Srebrenu a dalších objektů

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Konečně začíná…
Publikováno: 10.05.2013
Srebreno
Srebreno, hotel Orlando (2008)

Již téměř dvacet let čeká jihodalmatská oblast Župa Dubrovačka, která zahrnuje letoviska jižně od Dubrovníku: Kupari, Srebreno, Mlini a Plat, na znovuoživení cestovního ruchu v této oblasti, na odstranění pozůstatků hotelů zničených při válečném konfliktu v 90. letech minulého století, vybudování nových ubytovacích kapacit a případnou obnovu těch starých, které se jakž takž dochovaly. Škody, které ubytovacím zařízením v této oblasti vznikly během okupace zdejšího území, byly obrovské. Již několikrát se zdálo, že tomuto krásnému regionu svitla naděje, ale vždy z plánů sešlo.

Srebreno
Srebreno, vila Srebrenka (2003)

Nyní však hotelový podnik "Hoteli Dubrovačka rivijera" začíná realizovat rozsáhlý projekt obnovy, který by měl tuto situaci změnit. V polovině dubna zahájil bourání pozůstatky hotelu Orlando, vypáleného srbsko-černohorskými ozbrojenými silami. Na jeho místě postaví nový hotel, který bude čtyřhvězdičkový, v mnoha směrech s pětihvězdičkovou kvalitou služeb. Bude disponovat 244 pokoji a 16 apartmány. Bude se prezentovat jako moderní hotelový rezort s kongresovým střediskem, tedy bude poskytovat služby jak hostům při rekreačních a odpočinkových pobytech, tak účastníkům kongresů, obchodních setkání a jiných služebních akcí. Hotel bude mít nepřetržitý celoroční provoz, wellness & spa centrum, bary, vnitřní i venkovní bazény a další společenská zařízení. Předpokládá se, že hotel bude dokončen do sezóny roku 2014.

Kupari
Kupari

Podnik "Hoteli Dubrovačka rivijera" současně rekonstruuje ještě deset dalších menších hotelových a pohostinských zařízení. Po dokončení všech těchto rozpracovaných projektů znovu získá zdejší jihojadranská riviéra své někdejší významné postavení v jadranské turistické nabídce. Přitom je velkým přínosem skutečnost, že se do určité míry nejedná o nově postavené objekty, nýbrž o obnovu starých, již dlouhá léta nevyužívaných zařízení. Bude obnoveno i pět vil, které se nacházejí v jeho blízkosti (Srebrena, Supetar, Jadranka, Lovorka, Borovka). Obnovou projde také depandance Studenac a v neposlední řadě i objekt na kdysi tak oblíbené zdejší pláži, nazývaný "České lázně" (Češke banje), který bude sloužit jako moderní plážový lounge bar.

O tom, že jde o velkorysý projekt svědčí mimo jiné i celková výše zdejší investice, která dosahuje 50 milionů eur, a nově získaná ubytovací kapacita – přes 1 500 lůžek v 700 nových ubytovacích jednotkách.

Mlini
Mlini

Župa Dubrovačka a její ubytovací zařízení patřily po léta k mimořádně oblíbeným přímořským destinacím českých turistů a byly to právě Češi (ostatně jako na mnoha místech jadranského pobřeží), kteří již od začátku 20. století byli pionýry cestovního ruchu a prvními nadšenými obdivovateli krás zdejšího přímoří. A není tedy překvapující, že v jednom ze zdejších hotelů bývala ve vstupní hale hrdě vystavena zakládací listina a kupní smlouva s prvními českými hotelovými podnikateli.

Mezi zvlášť oblíbené hotelové objekty patřil vždy hotel Astarea v Mlinech. Návštěvníci uvítají v rámci právě dokončované obnovy celého hotelu a jeho depandancí i nový komplex otevřených bazénů a znovuoživení překrásného hotelového parku, který vždy byl jeho chloubou. Hotel již v letošní turistické sezóně zařadí do čtyřhvězdičkové kategorie.

Obnova čeká i stávající hotel Mlini. Ten má být přebudován v moderní boutique hotel se čtyřmi hvězdičkami místo dosavadních dvou hvězdiček. Bude disponovat stovkou ubytovacích jednotek.

Mlini
Mlini, hotel Astarea

Výraznými změnami projdou i samy obce Mlini a Srebreno, včetně jejich urbanistického řešení. Obec Srebreno získá mimo jiné nové nákupní středisko, parkoviště, garážová stání a 20 luxusních apartmánů.

Lze jen doufat, že se osud usměje také na sousední letovisko Kupari, jehož rozsáhlý hotelový komplex, kdysi rekreační zařízení jugoslávské armády s mnoha rezidenčními a vojenskými objekty, byl vypálen a je stále v troskách. V současné době probíhá výběrové řízení a podle informací z tisku je zájemců o koupi víc.

Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours: www.ckvt.cz


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat