Crikvenica |
V polovině května se v oblíbeném kvarnerském letovisku Crikvenica konalo za účasti více než dvou tisíc místních a hostů slavnostní otevření nově upraveného Náměstí Štěpána Radiće (Trg Stjepana Radića), které se nachází v centru města v těsné blízkosti nábřeží (Strossmayerovo šetalište) a hotelu International. Projekt byl realizován podle návrhu dvou mladých architektů ze Záhřebu, kteří tak vytvořili nové moderní středisko města pro setkávání i konání různých velkých akcí, manifestací, koncertů a lidových slavností.
Do úpravy náměstí bylo investováno 27 milionů kun, což představuje největší investici v Crikvenici za posledních dvacet let.
Náměstí nyní zaujímá plochu 9 000 m2. Práce probíhaly ve svou etapách. První etapa spočívala v zasypání části přilehlého přístavu a vybudování nové přístavní zdi, čímž se prostor náměstí rozšířil o 10 až 15 metrů. Ve druhé fázi, která se realizovala od loňského podzimu, dostalo náměstí úplně nový vzhled. Úplně nový povrch doplnila již vzrostlá zeleň (mimo jiné 50 stromů), nové veřejné osvětlení s dvanácti různými režimy a parková úprava. Široké schodiště po stranách může současně sloužit jako hlediště pro letní scénu. Automobilům je nyní vyhrazen je úzký koridor na nábřeží a předpokládá se, že časem bude automobilový provoz v oblasti náměstí zcela zakázán. Z náměstí se tak bude přes pás zeleně otevírat nerušený výhled na budoucí marinu, moře a protilehlý ostrov Krk.
Crikvenica, náměstí Štěpána Radiće s hotelem International |
Celé je vydlážděno proslulým istrijským vápencem, který se jako stavební kámen těží již po dlouhá staletí a zkrášluje mnohá, především italská města: používal se např. na stavbu Dóžecího paláce v Benátkách, mostu Ponte Rialto tamtéž, části Teodorichova mauzolea v Ravenně, gotické zvonice ve Ferraře, mostu v Rimini, kupole sv. Šebestiána v Padově. Jeho oslnivě bílou barvou přecházející do světlebéžova svítí i Náměstí sv. Marka v Benátkách a většina benátských nábřeží. V Istrii bylo tohoto istrijského vápence použito při stavbě některých částí Eufraziovy baziliky v Poreči, v nově době pak při budování letiště v Pule a řady reprezentativních veřejných budov.
Tento istrijský kámen se těžil odedávna na několika lokalitách v Istrii, dnes je v provozu jen čtyři až pět kamenolomů v blízkosti obce Kirmenjak (jihovýchodně od Poreče) – ostatně právě dole této vesnice se tomuto kameni říká "kirmenjak". Ale to je jen jedno z jeho četných pojmenování. Další jsou např. "istrijský květ", "bianco – gillastro di Parenzo", "Orsera", "Avorio". Pro své výborné vlastnosti při styku s mořskou vodou se v současné době používá při konzervačních pracích v Benátkách. Nejenže je odolný vůči mořské vodě, ale ta ho navíc čistí a kámen je tak stále světlejší.
Crikvenica, pláž |
Slavnost znovuotevření Náměstí Štěpána Radiće byla současně oslavou 125. výročí crikvenického cestovního ruchu, které město slaví po celý letošní rok. Byla nabita zábavním a kulturním programem, v němž účinkovalo na 250 známých chorvatských umělců a bavičů. Středem pozornosti byl gastronomický stůl dlouhý 125 metrů, který zde byla instalován uprostřed náměstí. Stůl se prohýbal pod četnými crikvenickými pochoutkami připravenými nejlepšími místními kuchaři. A jako všechny velké slavnosti byla zakončena ohňostrojem.
Na náměstí byla instalována webkamera (www.rivieracrikvenica.com), takže zájemci mohou na internetu stále sledovat dění na náměstí i na moři, západ slunce nebo jaké je v Crikvenici počasí.
Vstup do On-Line katalogu CK Vítkovice Tours: www.ckvt.cz
Zdroj informací:
- Turistické sdružení města Crikvenice (Turistička zajednica grada Crikvenice): www.rivieracrikvenica.com
- Novi list: www.novilist.hr