Gastronomický festival "Dny mořského jazyka" v Istrii

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Gastronomický…
Publikováno: 22.10.2013
Novigrad
Novigrad

Chorvatské pobřeží Jadranu má i na podzim co svým návštěvníků nabídnout. Když už není počasí na koupání a letní radovánky, přicházejí na řadu kulinářské zážitky. Od 19. října do 30. listopadu probíhají v městech a obcích severozápadní Istrie (Novigrad, Umag, Buje, Brtonigla, Savudrija a další) "Dny mořského jazyka" (Dani švoja), tedy ryby, jejíž přesný český název je jazyk bezploutvý, lat. Soilea solea a jemuž Chorvaté říkají list, avšak v Istrii je to švoj. Je to skvělá ušlechtilá bílá ryba, nepříliš hojná. V Jadranu žije hlavně ve vodách severozápadní Istrie, od pobřeží až k ostrovu Lošinj, pak ještě ve vodách u ústí Cetiny a Neretvy v Dalmácii, ale rybáři se s nimi, byť méně často, setkávají i jinde v Jadranu. Přitom znalci tvrdí, že nejkvalitnější a nejchutnější je tato vynikající ryba právě u istrijských břehů.

Ale proč se v poněkud vyšším počtu vyskytuje právě v uvedených lokalitách? Odpověď je jednoduchá, jakmile si uvědomíme, jak a kde tato ryba žije. Jde vlastně o druh platýze (patří do čeledi Soleidae- jazykovitých), což znamená, že žije na mořském dně, částečně zavrtaná do písku nebo bahna a vyhovují jí tedy místa při ústí řek, které se svými vodami přinášejí nánosy bahna a písku. Má asymetrické, oválně a zploštělé tělo. Svým levým bokem přilehne ke dnu a pomocí ploutevního lemu se dovede obrovskou rychlostí zahrabat na dně. Na pravém boku, tedy vrchním straně má dvě velmi pohyblivé vypouklé oči, které mírně vyčnívají nad tělem a bedlivě vše sledují. Hřbetní ploutev se táhne podél celého těla, tvoří ji až stovka měkkých ploutevních paprsků. Na bocích má ploutve, ale ta na levém (spodním) boku je skoro zakrnělá. Mořský jazyk, přikryt nánosy při dně, je téměř neviditelný a vykukují mu jen oči. Barvou těla je tak maskován, že úplně splývá s okolím. Vrchní strana je tmavší, šedohnědá, spodní přivrácená ke dnu je světlejší, téměř bílá.

Novigrad
Novigrad

Mořský jazyk je poměrně malá ryba , obvykle kolem 30 cm dlouhá (maximálně 60 cm). Má ale výborné maso, které svou skvělou chutí může soutěžit s takovými delikatesami, jako je například zubatec či ropušnice. Ale těmto známějším rybám se blíží i svou cenou – je dost drahý. A na rybích trzích bývá i dost vzácný. Loví se zvláštními sítěmi, které se na Jadranu nazývají listarice. Ale oproti mnohým ostatním rybám má jednu obrovskou přednost – nemá téměř žádné kosti, takže je výborný na filety. Může jej směle konzumovat i ten, kdo ryby právě kvůli kostem nemusí.

V době Dnů mořského jazyka v Istrii můžete navštívit osmnáct restaurací, které jsou uvedeny na stránkách www.coloursofistria.com, a objednat si tuto rybu na desítky způsobů. Mořský jazyk se plní nejrůznějšími ingrediencemi, peče se, smaží, připravuje na rožni s nejrůznějšími přísadami, dále jako carpacio, rizoto nebo tatarský biftek, plní se jím ravioli nebo se z něj dělá krémová rybí polévka. Mnohé z připravovaných pokrmů jsou již tradiční, velmi oblíbené, ale navíc každá restaurace usiluje o to, nabídnout novou recepturu, jaká tu ještě nebyla. Menu o třech nebo čtyřech chodech jsou opravdu lákavá, i když ne právě levná. A k mořskému jazyku doporučují znalci skvělé bílé víno malvazija.

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat