Hostely na Jadranu

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Hostely na Jadranu
Publikováno: 18.03.2014

Hostely (v angl. Youth hostel, v chorv. omladinski hosteli), jednodušší a levnější hotely především pro mladé lidi, jsou velmi výhodnou možností ubytování pro mladé, ale bohužel jejich kapacita je dosti omezená. A kromě toho je jich na pobřeží dost málo. V každém případě však stojí za to pokusit se zejména v měsících mimo hlavní sezónu získat v nich ubytování. Je to velmi výhodné zejména pro školní zájezdy v průběhu školního roku, případně školy v přírodě. Většina jich je otevřena celoročně.

Hostely v Chorvatsku jsou součástí Chorvatského hostelového svazu (Hrvatski ferijalni i hostelski savez, Croatian Youth Hostel Association) - www.hfhs.hr.

Držitelům "Evropské karty mládeže - EYCA"(European Youth Card Association) a "Mezinárodní studentské identifikační karty - ISIC" jsou v hostelech poskytovány slevy.

Pokud chcete volat z ČR na uvedená telefonní čísla, je nutno napřed uvést mezinárodní volací číslo Chorvatska: 00385 (nebo pro mobilní telefony ve tvaru +385). Pak již následuje uvedené číslo konkrétního hostelu, avšak bez 0 na začátku.

V současné době jsou hostely na pobřeží Jadranu v těchto místech:

 • Omladinski hostel Pula
  Pula, Zaljev Valsaline 4, tel. 052 391 133
 • Hostel Rijeka
  Rijeka, Šetalište XIII. divizije 23, tel. 051 406 420
 • Hostel Veli Lošinj (ostrov Lošinj)
  Veli Lošinj, Kaciol 26, tel. 051 236 234
 • Hostel Zadar
  Zadar, Obala Kneza Trpimira 76, tel. 023 331 145
 • Hostel Sunce Stari grad (ostrov Hvar)
  Stari Grad, Zagrebačka 10, tel. 021 765 402
 • Hostel Eklata Zaostrog
  Zaostrog, Obala hrvatskih domoljuba bb, tel. 021 629 076
 • Hostel Dubrovnik
  Dubrovnik, Vinka Sagrestana 3, tel. 020 423 241

Kromě těchto hostelů na pobřeží jsou ještě tři hostely v Záhřebu a po jednom ve městech Kumrovac, Samobor a Vukovar.

Kromě přijatelnějších cen za ubytování jsou mladí zvýhodněni i tím, že v hostelech platí pouze polovinu stanovené pobytové taxy (boravišna pristojba), ale týká se to pouze členů Chorvatského hostelového svazu a mezinárodní asociace hostelů "Hostelling International" (HI), dříve "Youth Hostel Federation" (IYHF).

Hostely prošly koncem 20. století, po odchodu válečných běženců, kteří v nich našli útočiště v 90. letech, komplexní obnovou a modernizací.

Pokoje jso vícelůžkové, sanitární zařízení obvykle pro dva pokoje.

Stávající kapacita hostelů se pohybuje od 80 do 300 lůžek.

V Chorvatsku je počet hostelů naprosto nepostačující ve srovnání s jinými zeměmi, např. s Německem, kde je přes 600 hostelů, ve Francii kolem 200 hostelů. Navíc některé z dřívějších hostelů, např. v letoviscích Duga Uvala, Punat na ostrově Krku, Crikvenica a ve Skradinu, jsou nyní součástí organizace Nazor, která organizuje pro chorvatské děti školy v přírodě.


Informace: Hrvatski ferijalni i hostelski savez.

Mohlo by vás zajímat