Ston – město soli Sůl, jeden z významných zdrojů bohatství Dubrovnické republiky |
Ston |
Začátkem října byla za přítomnosti ministra kultury slavnostně otevřena první část stonských hradeb, které se mohou pyšnit přídomkem „nejdelší fortifikační soustava v Evropě“. Návštěvníci Stonu tak mohou uskutečnit bezpečnou procházku po více než kilometru hradeb bezprostředně obklopujících město. V minulých letech sice byla tato vnitřní část hradeb přístupná, ale s tím, že ji turisté navštěvovali na vlastní nebezpečí a zcela bezplatně. Vstup na hradby se bude platit, ale zatím se nerozhodlo o výši vstupného. Hovoří se o částce mezi 20 a 30 kunami.
Na hradby se nyní vstupuje v pevnosti Arcimun v západní části města a vychází se ve věži Barbanat na východní straně města.
Do příští sezóny by měla být otevřena další část mezi Stonem a Malým Stonem, dlouhá 1 200 metrů. Tato část hradeb nebyla dosud přístupná, ale v současné době je již obnovena. Nyní se upravuje prohlídková plošina a přístup na hradby. Vstup bude u pevnosti Koruna v Malém Stonu a výstup opět ve věži Barbanat ve Stonu.
Rekonstrukce opevnění začala před šest roky a vyžádala si investici 30 milionů kun.
A nyní krátce k historii. Ston koupila v roce 1333 městská dubrovnická komuna a stal se tak její součástí. Bylo to v době velkého rozmachu ekonomické i politické síly Dubrovníka, který se stal v roce 1358 nezávislou městskou republikou (Republika Ragusa). Ston byl druhým městem republiky a měl ni mimořádnou hodnotu pro své saliny, v nichž se získávala sůl z moře již za římského impéria. Stonské saliny byly nejrozsáhlejší na jižním Jadranu. Bylo to tedy jeho prvořadým zájmem zajistit bezpečnost salin a Stonu. Nejdříve uvažovala Dubrovnická republika o prokopání průplavu, který by oddělil Stonu, resp. poloostrov Pelješac, na němž se Ston a jeho saliny nacházejí, od vlastní pevniny; nakonec ale převládl názor zabezpečit Ston soustavou opevnění, které by bylo nedobytné. Byl to jeden z nejvelkorysejších urbanistických projektů v tehdejší Evropě.
Ston, opevnění |
Opevnění stavěli nejlepší evropští pevnostní stavitelé od 14. do 15. století, ale úplně dokončeno bylo až v 17. století. Původně bylo dlouhé 7 kilometrů a zahrnovalo 10 kulatých věží, 31 hranolových věží a 6 polokruhových bastionů. Pracovali tu mj. Michelozzo Michelozzi, Juraj Dalmatinac, Bernardin z Parmy, Olivier z Francie, Paskoje Miličević a další.
Město samé obklopovaly hradby v délce téměř 1000 metrů, které tvořily nepravidelný trojúhelník; na rozích byly posíleny pevnostmi. Od severozápadního rohu pak hradby pokračovaly do kopce k mohutné pevnosti zvané Pozvizd, též Podzvizd (tj. Pod hvězdami) ve výšce 224 m n.m.; od severozápadního rohu pak po kopcích hradby pokračovaly k šíji a spojily se s hradbami Malého Stonu (Mali Ston), kde byla druhá největší pevnost, Koruna. Na jihozápadním rohu stojí třetí největší stonská pevnost, Veliki kaštio, v níž byly skladiště obilí a munice. Hradby se pak od ní táhly podél pobřeží, které hraničí se salinami.
Ston, pevnost Stoviš |
Za vlády Dubrovnické republiky byly zdejší saliny přísně střeženy, vstup do Stonu byl jen na zvláštní povolení. Cizinci, tedy všichni, kdo nebyli občany Dubrovnické republiky, měli přístup úplně zakázán.
Dubrovničtí hlídali i všechny údaje o těžbě soli (saliny se v době největší těžby rozkládaly na 400 km2). Nejstřeženějším tajemstvím přitom byly příjmy ze soli pocházející ze zdejších salin. Tvořily celou třetinu příjmů této bohaté kupecké republiky.
Stonský pevnostní systém skutečně v průběhu staletí odradil všechny potenciální zájemce o solné bohatství Dubrovnické republiky. Nebyl nikdy dobyt a o pevné hradby se rozbil každý útok pirátů i uskoků. Bohužel, několik zemětřesení v průběhu staletí zanechalo na opevnění své stopy, takže se jich do dnešních dnů zachovalo jen 5,5 km. A co bylo nejhorší, v 19. a 20. století se mohutné pevnosti staly levným zdrojem stavebního materiálu. Boj o záchranu stonských hradeb začal až po 2. světové válce.