Pevnost Mirabela (Peovica)
- Pevnost ve skalách nad městem postavili piráti ve 13. století (stáří pevnosti se odhaduje podle byzantské mince, kterou kdysi vhodil do základů jeden z pirátů).
- Z Mirabely byl perfektní výhled. Piráti viděli každou loď na kilometry daleko a mohli ji pohodlně přepadnout. Mirabela sloužila samozřejmě také k obraně města. V pevnosti měli piráti i tajnou únikovou cestu, která jim umožňovala uprchnout před případnými dobyvateli.
- Dnes jsou pozůstatky pirátské pevnosti dobře přístupné po schodech, které začínají vedle kostela sv. Michala (Sveti Mihovil). Na vyhlídku z hranolové věže ve skalách se platí vstupné.
Pevnost Fortica (Starigrad)
- Na přelomu 15. a 16. století ji vybudovali Benátčané, kteří se bránili hlavně proti tureckým nájezdům. Fortica stojí ve výšce 311 m.
- Sloužila nejen jako pozorovací stanoviště, ale také jako důmyslný úkryt v případě hrozícího bezprostředního nebezpečí.
- Cesta k pevnosti vede z východní části města a trvá přibližně hodinu. Při vstupu do pevnosti se platí vstupné.
- Z pevnosti je dobře viditelná zeď na mořském dně při ústí Cetiny, která zabraňovala větším (cizím) lodím vjezd do přístavu.
Další památky
- Kostel sv. Petra (Petrova crkva): nejstarší chorvatská památka v Omiši, malá raně románská stavba s byzantskými prvky pochází z 11. století. Nachází se v lokalitě Priko na pravém břehu při ústí řeky Cetiny.
- Mostina: důmyslná podvodní zeď ze 13. století měla tajný průjezd upravený na míru pirátským lodím (sagitty), ostatní lodě neměly šanci projet a padly do pasti.
- Dům šťastného člověka (Kuća sretnog čovjeka): renesanční stavba ze 16. století pojmenována podle nápisu v průčelí domu: "Děkuji ti, bože, že jsem žil na tomto světě." Kuchyň domu se nachází atypicky až v nejvyšším patře, což dům při požáru chránilo před úplným shořením. Oheň totiž vznikal nejčastěji v kuchyni a šířil se do horních pater.
- Ilyrský seminář (Ilyrsko sjemenište): na troskách zničeného benediktýnského kláštera postavili v 16. století františkáni klášter nový a zřídili v něm školu pro budoucí kněze. Původně se zde psalo hlaholicí. Seminář zanikl až v roce 1879.
- Kostel sv. Ducha a kostel sv. Roka: sakrální renesanční stavby ze 16. století.
- Kostel sv. Eufemiie: raně křesťanský kostel s polokruhovou apsidou z přelomu 5. a 6. století. Dochovaly se pouze zbytky.
- Farní kostel sv. Michala (Sveti Mihovil): raně barokní kostel postavený v první polovině 17. století na starších základech. Uvnitř se nachází bohatě zdobený kamenný oltář, socha sv. Michala, erb Omiše a další cennosti.
- Východní městská brána a věž Turjun: obojí bylo součástí opevnění vystavěné Benátčany na počátku 17. století. Město bylo ze tří stran chráněno hradbami.
- Vlastní střed města tvoří hlavní náměstí, piazza, rozkládající se mezi západní a východní městskou branou.
- Hlavní ulice byla po staletí tzv. Fošal (na místě někdejšího příkopu), je však současně i hlavní tranzitní silnicí (obchvat města není), a tak se běžný každodenní život přenesl do sousední, resp. rovnoběžné ulice Kneza Kačića, lépe uličky kypící životem, s kavárnami, restauracemi, obchody.