Setkání s kaparou trnitou

Chorvatsko... Články ... Témata ... Setkání s kaparou…
Publikováno: 28.12.2009

Při procházkách a výletech po jadranských přímořských místech se může turista setkat se zajímavou místní specialitou, aniž by ji však vůbec vzal na vědomí nebo ji rozpoznal. Jedná se rostlinu, která se u nás nevyskytuje a která je domovem v teplých krajinách Středomoří, blízko moře. Roste divoce jako součást makchie, pne se po rozpadávajících zdech, nenápadná a často přehlížená. Jde o kaparu trnitou, latinsky Capparis spinoza, které Chorvati říkají kapara.

Labužníci z celého Středomoří ji dobře znají, vyhledávají a oceňují ji, a to především jako vítanou a chutnou ingredienci do vybraných pokrmů, ale i jako afrodiziakum a léčivku. Pro léčivé vlastnosti a vliv na potenci si ji považovali hlavně Římané, dnes se používá spíše jako dochucovadla.

Kapara je nízký poléhavý keř, má bílofialové drobné kvítky, které se otevírají pouze na krátkou dobu po ránu a dopoledne. Ještě uzavřené květy, resp. poupata se zjara sbírají ručně před svým otevřením, kdy vytvářejí drobné bobulky velikosti malého hrášku. Takto syrové nejsou chutné a nepoužívají se. Aby se rozvinula jejich typická chuť a aroma, musejí být naloženy do nálevu s olejem a přídavkem hrubé mořské soli nebo do vinného octa s mořskou solí. Je však možné je nakládat jen do soli. Právě tyto kapary jsou vyhledávány největšími labužníky a jsou také nejdražší. Před nakládáním se však kapary nechají jeden dva dny odležet. Čím jsou poupata drobnější a mladší, tím jsou víc ceněna.

Jsou různé druhy kaparů a liší se především velkostí poupat. Ty nejmenší jsou malé jako docela droboučké hrášky. Součástí kuchyně jsou kapary ve Francii, Španělsku, Itálii, Řecku a v dalších zemích. Jejich největším producentem je Francie. Vyhledávané jsou kapary z Liparských ostrovů u Sicílie, kde se dokonce každoročně pořádá v červnu Svátek kaparů.

Naložené kapary se přidávají do různých pokrmů, ale vždy je třeba po vyjmutí z nálevu je ve vodě propláchnou. Do teplých jídel se přidávají až na samém konci tepelné přípravy, aby se zachovala jejich chuť i aroma. V Chorvatsku je velmi oblíbený salát z chobotnic s nakládanými kapary či jako doplněk solených sardelí. Stejně jako v Itálii se staly přídavkem do náplně pizzy, do těstovin, omáček, k masu a do různých salátů. Samozřejmě se kapary přidávají do všech pokrmů jen v malém množství, aby doplnily chuť hlavní substance, ale nepřebily ji.

I v českých supermarketech i specializovaných kulinářských prodejnách si konzervované kapary našly své místo, nikoli však ve větším výběru.


Zdroj informací:


Nejbližší zajímavá místa

Mohlo by vás zajímat