Národní park Krka, Skradinské vodopády |
Turisté, kteří tráví dovolenou v dalmatské části jadranského pobřeží, obvykle nezapomenou navštívit "vodopády řeky Krky", jak Češi nejčastěji nazývají nejmohutnější vodopády na nejpozoruhodnější krasové řece Dalmácie, Krce, a to tzv. Skradinské vodopády (chor. Skradinski buk, buk v chorvatštině znamená mohutný vodopád). Opravdu jsou velmi působivé. Vždyť se jimi řítí ze 17 travertinových teras soustava kaskád a vodopádů do hloubky 45,7 m v průměru 55 m3 vody za sekundu (v době silných dešťů až 350 m3/s). Nádhernou podívanou jsou vodopády po celý rok, protože Krka má díky svým podvodním i povrchovým zdrojů dost vody po celý rok, ale nejmohutnější jsou vodopády koncem jara při nejvyšším vodním stavu. Jejich šířka je od 200 do 400 m. I když již samy Skradinské vodopády stojí za návštěvu, je to jen malá část toho, co může turistům řeka Krka nabídnout.
Celý tok Krky je dlouhý od pramene u města Kninu po ústí u Šibeniku 72,5 km. Národní park o rozloze 109 km2 zahrnuje téměř celý tok řeky Krky od Kninu až po Skradin a dolní tok řeky Čikoly (aktualita: Začíná se realizovat projekt v kaňonu řeky Čikoly). Řeka se probíjí vápencovým podložím a zdolává výškové rozdíly krasového terénu vodopády a kaskádami. K těm největším patří Skradinské vodopády, Rošský vodopád (Roški slap) a Manojlovac. Řeka místy tvoří úzký a hluboký vápencový kaňon, jehož stěny jsou až 200 m vysoké. Národní park byl vyhlášen v roce 1985. Chrání se jedinečné přírodní a geomorfologické hodnoty této hlavní chorvatské krasové řeky.
Skradinské vodopády a mlýny |
Aktuální informace ohledně otevírací doby, vstupného a lodních výletů najdete v aktualitě Vstupné do národních parků - NP Krka
Do národního parku lze použít jeden z pěti vchodů:
- Lozovac
Je to hlavní vchod do parku pro motorizované návštěvníky a organizované skupiny. Je otevřen po celý rok od 9 do 16 hod. Cena vstupenky zahrnuje cestu autobusem z parkoviště ve vesnici Lozovac ke Skradinskému vodopádu (od dubna do listopadu, v zimním období je možno vjet i vlastními automobily). Ke vstupence dostávají návštěvníci leták se základními informacemi o parku a názornými mapkami pro snadnou orientaci po hlavních lokalitách. Prohlídka začíná u vodních mlýnů, v nichž je instalována zajímavá etnografická sbírka. Nejčastěji a nejkratší prohlídková trasa vede dolů kolem vodopádů, jejichž krásu mohou turisté obdivovat na upravených vyhlídkách, a stejnou cestou zase zpět. Koupání je tu dovoleno pouze ve vyhrazeném prostoru pod nejnižší bariérou vodopádů (u dřevěné lávky přes řeku). Ti, kteří chtějí věnovat návštěvě vodopádů více času, mohou ji absolvovat jako okruh, tzn. po dřevěných můstcích a lávkách přejít na druhý (pravý) břeh), upravenou stezkou podél vodopádů sejít až k lávce přes řeku a po levém břehu vystoupat opět k mlýnům.
Na recepci lze koupit lodní výlety od Skradinského vodopádu k ostrůvku Visovac nebo až k Rošskému vodopádu, které se platí ke vstupnému (není tedy v ceně vstupenky).
Přístup je po silnici ze Šibeniku (D33) Šibenik - Knin (12 km), z dálnice Záhřeb - Split (exit Šibenik, 6 km) nebo po silnici z Kninu (D33 Knin - Drniš - Šibenik, 54 km). - Skradin
Je určen pro individuální návštěvníky, především pro jachtaře, kteří mohou v ACI Marině Skradin zakotvit. Ve Skradinu je třeba zaparkovat (k dispozici velká parkoviště) a nastoupit na loď Správy NP Krka. Cena vstupenky ze Skradinu zahrnuje cestu lodí Správy NP proti proudu do přístaviště pod Skradinskými vodopády, která trvá asi 25 minut (směrem tam v každou celou hodinu, zpět vždy v půl). Až zde je recepce NP, kde se platí vstupné (je také možno koupit si vstupenku v Informačním středisku NP Krka ve Skradinu). Prohlídková trasa vede opačným směrem než v případě vstupu Lozovac, tedy vzhůru kolem vodopádů až k mlýnům, opět s možností okružní varianty.
Na recepci lze koupit lodní výlety od Skradinského vodopádu k ostrůvku Visovac nebo až k Rošskému vodopádu, které se platí ke vstupnému.
Přístup je po silnici (D33 a D56) ze Šibeniku (18 km) nebo z dálnice Záhřeb - Split (exit Skradin, 4 km). - Roški slap
Vstup slouží k návštěvě Rošského vodopádu, zdejších vodních mlýnů a k pěším výletům. Na recepci lze koupit lodní výlet od Rošského vodopádu ke klášteru Krka a pevnostem Nečven a Trošenj na horním toku řeky Krky a zpět, který se platí ke vstupnému.
Přístup je od Šibeniku (42 km) nebo Kninu (42 km) po D33 do Drniše a odtud po silnici 6246 přes Širitovci. - Burnum
Vstup slouží k návštěvě archeologické lokality Burnum (viz článek: Otevřena Archeologická sbírka Burnum a k pěším výletům. Vstupenka na lokalitu Burnum nezahrnuje vstup do národního parku, ale naopak, vstupenka do národního parku zahrnuje i vstup na lokalitu Burnum.
Přístup je od vesnice Kistanje (49 km severně od Šibeniku, 18 km jihozápadně od Kninu), ze Skradinu po D56 a D59 (39 km). - Kistanje
Slouží k návštěvě kláštera Krka ze 14.stol. a k pěším výletům. Přístup od Kistanje po lokální silnici.
Ostrůvek s klášterem na Visovackém jezeře |
Nejatraktivnější části národního parku jsou velmi snadno přístupné výletní lodí.
Lodě jezdí pravidelně z přístaviště nad Skradinskými vodopády (vstup Lozovac) k Visovackému jezeru (je 3,5 km dlouhé, 800 m široké). Loď nejprve pluje užším korytem řeky, pak s rozšíří v jezero. Cílem plavby je nevelký ostrůvek uprostřed jezera Visovac, s františkánským klášterem z 15.stol. Je to krásné zákoutí v malebném přírodním rámci, které však nabízí i kulturní zážitek: prohlídku uměleckých sbírek kláštera a velmi cenné knihovny s prvotisky. Výlet tam a zpět trvá 2 hodiny.
Můžete si také zvolit delší výlet až k Rošskému vodopádu (Roški slap), který patří k nejkrásnějším lokalitám v národním parku. Cesta tam a zpět trvá 3 hodiny a 30 minut. Rošský vodopád je bariéra o celkové délce 650 metrů a šířce až 450 metrů, která začíná nevelkými kaskádami, kterým se říká poeticky Stříbrný náhrdelník (Srebrene ogrlice) a končí mohutným vodopádem (je vysoký 15 m, přičemž výška celé bariéry je 22,5 m).
Prohlídková cesta u Skradinských vodopádů |
Od Rošského vodopádu pak jezdí výletní lodě k pravoslavnému klášteru sv. Archanděla (monastir Sv.Archandjela, též zvaný monastir Krka) ze 14.stol a ještě dál po hornímu toky řeky Krky k pevnostem Trošenj a Nečven. Výlet tam a zpět trvá 2 hodiny a 30 minut.
Za prohlídku stojí i starobylé městečko Skradin, kdysi ilyrsko-římská Sardona, kde je pěkné koupaliště na Krce a řada příjemných možností ochutnat místní speciality.
Technickou zajímavosti u Skradinských vodopádů je turbína z někdejší vodní elektrárny "Krka", která byla dílem vynálezce Nikoly Tesly (více informací v článku Vodní mlýny u Skradinských vodopádů).
Od 1. ledna 2021 je zakázáno koupání na celém území národního parku, tedy i na oblíbeném místě pod Skradinskými vodopády.
Ubytování je možné ve Skradinu (hotel Skradinski buk a v soukromí) nebo u vstupu do NP Lozovac (hotel Vrata Krke a kemp Krka).
Řeka Krka nad Skradinskými vodopády |
Zdroj informací:
- Nacionalni park Krka: www.npkrka.hr