V podzimních měsících, od druhé poloviny září do listopadu zažívají některé vesnice a městečka v severní části chorvatského istrijského vnitrozemí, v oblasti města Motovunu opravdovou invazi zahraničních návštěvníků, především italských, ale i místních občanů ze široka daleka. Co je důvodem této invaze, při níž místní restaurace praskají ve švech? Je to sezóna růstu a sběru lanýžů, velmi ceněných a vzácných hub, které rostou jen na nevelké lokalitě Motovunských lesů.
Lanýže |
Dnešní Motovunské lesy při řece Mirně jsou pozůstatkem obrovského lesního komplexu v povodí Mirny, který postupně bral za své v důsledku nenasytné potřeby dřeva v Benátkách. Benátčané, kteří tu byli po staletí pány, potřebovali obrovské množství kvalitního dřeva nejen na výztuhu a piloty svých paláců budovaných v benátských lagunách, ale i na stavbu svého mohutného loďstva. A tak smíšený porost dubů a buků kolem Motovunu postupně mizel. Po Mirně se plavily mocné kmeny do Terstské zátoky, kde se nakládaly na zvláštní lodi s konečnou stanicí Benátky. Pro lanýže i v těchto zbytcích lesního porostu zůstaly zřejmě velmi dobré podmínky půdní i klimatické.
Lanýže, jimž Chorvati říkají tartufi, rostou kolem 25 - 30 cm pod zemí a nemají rády příliš vlhkou půdu. Hledat je není právě jednoduché. Ve Francii, která výskytem lanýžů proslula a produkuje jich v Evropě nejvíce, se hledají pomocí zvlášť k tomu cvičených prasat zvláštní odrůdy. V Chorvatsku se k hledání lanýžů používají převážně vycvičení psi - kotce s těmito chytrými zvířaty lze vidět např. v zahradách domů v Motovunu pod hradbami.
Krajina kolem Motovunu |
Začátek sběru lanýžů se ohlašuje zvoněním zvonů ve vesnicích, v jejichž okolí vzácné houby rostou. Rostou tu nejen lanýže černé, ale i bílé, které jsou ještě o něco dražší. V té době se sem sjíždějí autokary i auta se zahraničními turisty-gurmety, ale i s obchodníky houbami. Daleko převažují Italové, kteří kvůli této pochoutce neváhají jet stovky kilometrů. Ve všech zdejších restauracích se v té době podávají pokrmy z lanýžů. K nejoblíbenějším patří pizza s lanýži a těstoviny lasagne s lanýži. Velké oblibě se těší i zvěřina s těmito houbami, těstoviny zvané fuži, ovčí sýr s lanýži nebo také vajíčka s lanýži. Avšak pozor, nejsou to v žádném případě lahůdky laciné.
K oblibě lanýžů přispívá mimo jiné i jejich údajně "zaručený" povzbuzující účinek při sexu. Jak tvrdí italští "znalci", toto afrodisiakum působí již dvě hodiny po požití houbového pokrmu, úspěch je prý zaručen.
V roce 1999, který byl rekordním rokem ve sběru lanýžů, byl zaznamenám i rekordní nález, zapsaný pak do Guinessovy knihy rekordů. Nalezený lanýž vážil 1310 g, ale není známo, zda byl objeven psem, prasetem nebo samotným houbařem, což by však bylo velmi nepravděpodobné. Šťastný nálezce rekordního lanýže byl pan Giancarlo Zigante, majitel jediného podniku v Chorvatsku, který se zabývá výkupem, prodejem, zpracováním a konzervováním lanýžů. U této firmy Zigante, sídlící v osadě Livade u Motovunu, nakupují zájemci na podzim především vysoce ceněné čerstvé bílé lanýže, po celý rok jsou tu pak k dostání konzervované houby a výrobky z nich, dále olivový olej s lanýžovou příchutí, ovčí sýr s lanýži, jakož i některé druhy jiných kvalitních hub.
Pan Zigante také provozuje v osadě Livade proslulou restauraci "Zigante", kde si může každý zájemce ochutnat různé speciality z lanýžů a vyzkoušet, zda jsou tyto houby opravdu takovou pochoutkou, jak se traduje.
Od začátku září září se každoročně na různých místech Istrie, např. v Buzetu, Motovunu, Livade a dalších konají "Dny lanýžů" (Dani tartufa) a trvají až do konce listopadu. Jejich program je stále bohatší: pořádají se výstavy, trhy, ochutnávky, lidové slavnosti, soutěže i výlety spojené s hledáním lanýžů apod. Podrobný program akcí v rámci "Dnů lanýžů" je vždy včas zveřejněn na strákách Turistického sdružení Istrijské župy (Turistička zajednica Istarske županije): www.istra.hr či na www.istria-gourmet.com.
Na stránce Zigante tartufi si můžete prohlédnout obrázky lanýžů, dovědět se více o této pochoutce a zjistit i ceny pokrmů z lanýžů ve vyhlášené restauraci: www.zigantetartufi.com.
Zdroj informací:
- Turistické sdružení Istrijské župy (Turistička zajednica Istarske županije): www.istra.hr