Hudební večery v pohádkové vesnici Lubenice

Chcete strávit večer naplněný hudbou v jenom z nejromantičtějších míst kvarnerských ostrovů? Pak Vám doporučíme některý z koncertů v rámci Lubenických hudebních večerů.

Chorvatsko... Články ... Témata ... Hudební večery v…
Publikováno: 13.07.2018

Chcete strávit večer naplněný hudbou v jenom z nejromantičtějších míst kvarnerských ostrovů? Pak Vám doporučíme některý z koncertů v rámci Lubenických hudebních večerů (Lubeničke glazvene večeri), které probíhají již téměř třicet let v pohádkově krásném, jedinečném prostředí vesnice Lubenice na ostrově Cres.

Starobylá horská vesnice Lubenice se malebně rozkládá na skalním ostrohu vysokém 378 metrů nad mořem. Její historie je stará čtyři tisíce let, což potvrzují nálezy z doby bronzové. V antice bývala dobře opevněným městem strategického významu s názvem Hibernitia, tedy "studené místo", a to kvůli častým chladným větrům, jimž je vystaveno. Dokonce patřilo ke čtyřem nejvýznamnějším sídlům na ostrově.

Lubenice byla vždy strážní osadou, pozorovatelnou, která díky své poloze na vyvýšenině střežila přístup k ostrovu a současně poskytovala bezpečné útočiště všem, kdo by v ní hledali úkryt. Byla opevněna ze tří zranitelných stran hradbami, tu čtvrtou, jižní stranu chránila sama příroda a její nepřístupné skalní útesy.

Z někdejších středověkých hradeb se dodnes dochovala jen východní část a severní vstupní brána. Osada je nyní téměř opuštená – má jen dvanáct stálých obyvatel ve stáří mezi sedmdesáti a osmdesáti lety (již 35 let se tu nenarodilo žádné dítě!) a jejich počet se stále snižuje.

Zdá se až neuvěřitelné, že to byla živá obec, jejíž domy v barokním slohu se středověkými základy poskytovaly několika stovkám obyvatel bezpečí i všechno, co potřebovali k životu. Bylo tu náměstí s městskou cisternou, městská lodžie, brána do města, župní kostel, hřbitov a několik středověkých kostelíků. Dochoval mariánský župní kostel (župna crkva Blažene Djevice Marije) z 18. století stojící na náměstí, gotický kostelík sv. Antonína (crkvica Sv. Antuna Pustinjaka) při vstupu do vesnice, a kaple na hřbitově v nejsevernější části vesnice. Ostatní kostely jsou v rozvalinách, stejně jako většina domů, jejichž původní obranný charakter však dosvědčují ještě střílny ve zřícených domovních zdech.

Do vesnice Lubenice, ležící 22 km jihozápadně od města Cres, největší obce na stejnojmenném ostrově, vede místní silnice, která odbočuje z hlavní ostrovní komunikace. Zejména v posledních kilometrech je tak úzká, že se musí dávat pozor na protijedoucí auta a vyhýbat se s nimi.

Festival Lubenické hudební večery založil počátkem devadesátých let minulého století hotelový podnik a turistická agentura "Cresanka". O pár let později převzalo organizaci město Cres s finanční podporou Cresanky i dalších sponzorů. Festival probíhá v červenci a srpnu a zahrnuje šest až osm koncertních večerů se začátkem ve 21 hodin. Zahájení a zakončení festivalu probíhá vždy na náměstí před kostelem Panny Marie a jednotlivé koncerty pak přímo v kostele.

Koncerty mají klasický repertoár a dodržuje se jejich mezinárodní charakter. Pozornost je věnována i tradiční folklorní hudbě. O náplň koncertů a jejich vysokou uměleckou úroveň pečuje skupina pracovníků přípravného výboru, v čele se známou chorvatskou operní pěvkyní Lidijí Horvat Dunjko. Lubenické hudební večery jsou díky spojení umění s jedinečným prostředím starobylé osady a ojedinělou přírodní scenérií mimořádným zážitkem. Informace o prodeji vstupenek poskytuje informační kancelář Turistického sdružení města Cresu : Turistického sdružení města Cresu (Turistička zajednica grada Cresa).

Letošní 29. Lubenické hudební večery se konají od 13. července do 17. srpna. Informace o programu najdete na stránce: Lubeničke večeri (FB).

První, co ve vesnici Lubenice každého upoutá, ať už je to návštěvník koncertu nebo zvídavý turista, je nádherný výhled, který se otevírá: směrem na západ na moře a nedaleké pobřeží Istrijského poloostrova, k severozápadu na Kvarnerský záliv a na severu horizont uzavírá masiv pohoří Učka. Na jihu z mořské hladiny vykukují ostrovy Zeča, Unije a Susak. Ale nejvíce pozornosti se soustřeďuje na půvabnou pláž sv. Jana (plaža Sveti Ivan) hluboko dole pod Lubenicí. I když malá zátoka s pláží láká azurem mořské hladiny, jen málokterý turista sestoupí po úzké stezce dolů k pláži. Vždyť výškový rozdíl je téměř 380 metrů. Přitom dolů to ještě jde – podle místních trvá sestup 45 minut. Horší je to s návratem zpět nahoru. Výstup je namáhavý a trvá přes hodinu. A žádná jiná cesta z pláže nevede. A tak pláž sv. Jana navštěvují hlavně jachtaři a účastníci organizovaných plaveb kolem ostrova Cresu.

Turista se může občerstvit především v konobě "Hibernicia" (to bylo původní jméno zdejší obce), která zde byla otevřena teprve nedávno. Připravují zde místní speciality, především z jehněčího masa. A právě maso ze zdejších jehňat je proslulé a pokládá se za nejchutnější na Jadranu (Jehněčí maso - velká pochoutka a také letitý spor dvou ostrovů). A protože se vinná réva na ostrově téměř vůbec nepěstuje, nabízí se v konobě vysoce ceněné víno z Vrbniku na Krku, bílá žlahtina. Kromě konoby je tu buffet "Lubenička loža" a několik obchodů se suvenýry.

Díky své poloze, atmosféře a výhledu Lubenice patří k nejnavštěvovanějším výletním cílům v této části ostrova.

Chorvatské ministerstvo kultury nominovalo vesnici Lubenice na zápis do seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO.

Zajímavé video z ptačí perspektivy: Lubenice iz zraka (You Tube)


Zdroj informací:


Nejbližší zajímavá místa

Mohlo by vás zajímat