Pět nejlepších pláží na Jadranu pro rodiny s malými dětmi

Kde je v Chorvatsku nejlepší koupání pro děti?

Chorvatsko... Články ... Témata ... Pět nejlepších…
Publikováno: 10.01.2011
aktualizace: 29.04.2022

Zaton
Zaton

Pro mladé bezdětné páry, skupiny mládeže nebo naopak lidi staršího věku bez malých dětí je nabídka pobytových míst a pláží na Jadranu velmi široká. Větší problém s výběrem destinace mají rodiny s malými dětmi, protože mají zcela specifické požadavky, od maximální čistoty moře, vybavení pláží až po možnosti zábavy a sportování pro děti. Je pro ně důležité, zda je pláž zcela zdravotně nezávadná a stále uklizená, zda má pro děti příjemný povrch a povlovný vstup do moře, zda má přírodní stín nebo jsou dostupné slunečníky, zda je bezprostřední okolí pláží bezpečné před dopravními prostředky, zda je pláž hlídaná záchrannou službou, zda je pláž dobře dostupná i s kočárkem, zda jsou pláže vybaveny sanitárním a hygienickým zařízením na odpovídajícím stupni, zda je na pláži pitná voda, možnost občerstvení a stravování, v neposlední řadě pak mezi požadavky rodičů figurují hřiště a atrakce pro zpestření pobytu dětí na pláži, případně animační programy.

Užitečným vodítkem pro výběr pláže může být označení tzv. Modrou vlajkou. Takto oceněná pláž je přísně sledovaná, zda splňuje parametry čistoty, bezpečnosti, vybavení a péče o životní prostředí. Není proto divu, že všechny pláže, které zahrnul deník Večernji list do žebříčku nejlepších pláží pro rodiny s dětmi, získaly v loňském roce Modrou vlajku.

Přehled "Top 5" pláží pro rodiny s dětmi, jak jej sestavil deník Večernji list:

Pláž Slatina na ostrově Cresu

Martinšćica
Martinšćica, pláž Slatina

Pláž patří k nejkrásnějším na ostrově Cresu. Nachází se na jeho západním pobřeží, asi 500 metrů od malého letoviska Martinšćica, 27 km jihozápadně od města Cresu. V bezprostřední blízkosti pláže leží stejnojmenný kemp, který se řadí k předním chorvatským kempům (viz aktualita: Nejlepší kempy na Jadranu). Pláž pokrývají menší bílé oblázky a má pozvolný vstup do moře. Vegetace v bezprostřední blízkosti poskytuje stín. Na pláži jsou sprchy a převlékárny. V zázemí pláže jsou sportoviště pro různé druhy sportů a hry, bar a další vybavení. Hosté kempu mají vstup zdarma, ostatní platí vstupné 5 kun.

Rajská pláž (Rajska plaža - Crnika) na ostrově Ráb

Je to písečná pláž, jedna z nejznámějších tohoto typu na Jadranu, a jako taková patří k nejvyhledávanějším a nejnavštěvovanějším, především právě rodinami s malými dětmi. Právě pro ty nejmenší je ideální zdejší mělčina, která pokračuje desítky metrů daleko od břehu, teplé moře a jemný písek, ideální pro malé stavitele hradů. Rajská pláž se nachází v severní části ostrova Rábu, u obce Lopar. Právě okolí Loparu, především poloostrov Lopar, se může pochlubit velkým počtem krásných písčitých pláží. Návštěvník si tu může vybrat mezi 22 plážemi

Lopar
Lopar, Rajská pláž
(tři z nich jsou naturistické: Ciganka, Sahara a Stolac), ale největší a nejkrásnější z nich je právě Rajská pláž, dlouhá 1,5 km. Při pláži se rozkládá hotelový komplex San Marino a velký kemp téhož jména (má kapacitu 3 500 návštěvníků). Pláž vyhledávají jak rodiny s dětmi, neplavci a starší lidé, tak i mladí lidé, které přitahuje i široká možnost zábavy, sportování a dalších aktivit, např. tenisové kurty, hřiště pro plážový volejbal, areál pro minigolf, stoly na stolní tenis, potápěčské centrum, do okolí vedou cyklostezky apod. Přímo na pláži je tobogan, trampolíny a různá hopsadla, pro děti pak různá hřiště, indiánská vesnice, kde se mohou svézt na ponících, pomalovat se válečnými barvami nebo se naučit nějaké indiánské dovednosti. Lze si zajezdit na vodních lyžích, banánech, skútrech, šlapadlech nebo se vznášet na padáku nad vodní hladinou. Rovněž obchodů, stánků s občerstvením, barů a dalších pohostinských a zábavních podniků je tu celá řada, ať už na pláži, v jejím zázemí nebo v přilehlém kempu. Pláž je velmi populární - v letních měsících se na ní soustřeďuje kolem padesáti procent všech návštěvníků ostrova Rábu.

Zátoka Sunčana uvala na ostrově Lošinj

Mali Lošinj
Mali Lošinj, Sunčana uvala

Zátoka Sunčana uvala (Slunečná zátoka) se nachází u čtyřhvězdičkových hotelů Vespera a Aurora, asi 20 minut pěší chůze po upravené promenádní cestě z centra letoviska Mali Lošinj. Krásná oblázková pláž Veli žal je jak stvořená pro děti, zatímco okolní skalnaté pobřeží je spíše vhodné pro dospělé. Okolí tvoří borové lesy. Pláž je vybavená sprchami, převlékárnami, WC, lehátky a slunečníky. V těsné blízkosti stojí restaurace Veli žal. Rovněž zábavních a sportovních příležitostí je řada – služby pro provozování sportů na vodě a různých atrakcí. Mezi hotely Vespera a Aurora se rozkládá na ploše 3000 m2 komplex venkovních bazénů. Právě "Family Hotel Vespera" je speciálně vybaven pro rodiny s dětmi a plně se specializuje na rodinnou klientelu a organizaci jejích pobytů u moře. Hotel byl v loňském roce kompletně obnoven a disponuje širokou paletou služeb pro specifické potřeby a přání dětí různého věku a orientuje se též na pomoc rodičům tak, aby jim usnadnil péči o jejich děti při pobytu v hotelu.

Pláž Dražica v Biogradu na moru

Biograd
Biograd, Dražica

Pláž Dražica se nachází v jihovýchodní části letoviska Biograd na moru, mezi hotelem Adriatic a pláží Soline. Dá se k ní dojít z centra pěšky za 10 minut, po pěkně upravené pobřežní promenádní, která je lemovaná kavárnami, stánky s občerstvením a suvenýry. Oblázková pláž Dražica se pokládá za nejpěknější pláž v této části severní Dalmácie a díky své popularitě je velmi navštěvovaná Pláž dlouhou kolem 300 metrů obklopuje borový háj, v jehož stínu se lze schovat před letním žárem. Velkou předností pláže je pozvolný vstup do moře. Nabízí návštěvníkům četné zábavní, sportovní a další možnosti – je tu půjčovna sportovního vybavení, vodních skútrů, člunů a šlapadel, potápěčské středisko a další. Severní okraj pláže tvoří bazén Ilirija s mořskou vodou a hledištěm pro diváky, který využívá zdejší klub vodních pólistů. Večer se tu pořádají různé programy a koncerty. Na opačné straně pláže, na malém poloostrůvku stojí vysoký tobogan s bazénem. Na pláži jsou sprchy, převlékárny, toalety, lehátka, plážový bar a restaurace. Tělesně postižení tu najdou speciálně upravený vstup do moře.

Pláž letoviska Zaton

Zaton
Zaton

Letovisko Zaton, ležící 15 km severozápadně od Zadaru, patří k nejlépe vybaveným střediskům na chorvatském Jadranu. Rekreační komplex "Holiday Village Zaton" se skládá z apartmánů (kapacita 2000 lůžek) a kempu (kapacita 4500 návštěvníků). Rozkládá se na ploše 100 ha v borovém háji, při široké chráněné zátoce. Její břehy pokrývá písečná, částečně oblázková pláž, dlouhá 1,5 km. Moře je tu mělké, ideální pro děti. Kromě sprch, převlékáren, lehátek a slunečníků je pláž vybavena celou řadou atrakcí: od toboganu, jumping centra, velké vodní skluzavky, vodních hradů, hřišť na plážový volejbal až po půjčovny plážových a sportovních rekvizit, dětská hřiště, plážové bary a snack bary. Z pláže je upraven přístup do moře pro tělesně postižené. V jejím těsném sousedství se nachází bazénový komplex se sladkou vyhřívanou vodou – velký o rozloze téměř 1 000 m2 a menší pro děti. V areálu probíhá celodenní animace pro děti i dospělé. Nabídka služeb v komplexu je skutečně pestrá: obchody, restaurace, kavárny, bary, supermarket a celá řada sportovních zařízení. Lze tu hrát tenis, minigolf, stolní tenis, bocciu, fotbal, házenou, zacvičit si ve fitness centru, věnovat se různým vodním sportům, jezdit na koni nebo na kole po 13 cyklistických stezkách do okolí. Děti tu mají svůj Kids' Club, autoškolu, hřiště, poníky, soutěže, diskotéku a bohatý program zábavy.


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat