Ostrov Vis, Titova jeskyně (Titova špilja) |
Kromě přírodních krás, nádherných pláží a kulturně-historických památek má ostrov Vis pro turisty ještě jednu zajímavost, a to tzv. Titovu jeskyni (Titova špilja). Na sklonku druhé světové války se ostrov stal sídlem hlavního štábu jugoslávských národně osvobozeneckých vojsk v čele s Titem. Tito se na ostrov uchýlil, když se mu téměř zázračně podařilo uniknout z obklíčení nacisty u městečka Drvaru v severovýchodní Bosně. Hitler se tehdy rozhodl Tita zlikvidovat, zajmout nebo zabít. Nacističtí odborníci vypracovali proto na jeho osobní příkaz plán kombinovaného výsadku a pozemního útoku na tehdejší sídlo Tita a jeho hlavního štábu v Drvaru. Výsadek, který měl krycí jméno "Skok koněm" (Rösselsprung), byl proveden 25. 5. 1944, v den Titových narozenin. Zúčastnilo se jej 1 100 výsadkářů, osvědčených veteránů SS, dále dvě divize SS a další podpůrné oddíly, vše za součinnosti stovky letadel. Přes obrovskou převahu se jim však nepodařilo Tita ani zajmout, ani zabít. Uprchl v hodině dvanácté ze svého sídla, jeskyně nad říčním údolím, a vyvázl tak z krajně nebezpečné situace. Brzy nato se za pomoci spojenců přemístil do italského Bari a následně na ostrov Vis. Jeskyně na Visu byla až do konce války Titovým skromným obydlím, další blízká jeskyně pak sídlem hlavního štábu.
Titova jeskyně |
Titova jeskyně je nyní přístupná jako zajímavý historický objekt. Leží jihovýchodně od Komiži, na úbočí nejvyšší hory ostrova - Humu (587 m). Lze se k ní dostat z tzv. jižní silnice vedoucí z Visu do Komiži. V Podšpilje je třeba odbočit k severu a před osadou Žena Glava k západu. Silnice stoupá serpentinami do hor a je kupodivu pěkná a široká, což se lze odůvodnit vojenskou radarovou základnou na vrcholu Humu. Orientační značení k jeskyni chybí, a tak nezbývá než dávat pozor, až se v jedné levotočivé zatáčce silnice poněkud rozšíří na malé parkoviště a v ohybu je vidět schodiště vzhůru. Odtud je to k jeskyni pěšky po schodech cca 10 minut. Odbočka vlevo vede k jeskyni, kde sídlil generální štáb.
Městečko Komiža z vyhlídky |
Ale Titova jeskyně nemusí být jediným cílem výletu. Po silnici lze pokračovat stále dál do kopce. Nejvyšší vrch ostrova sice není díky již zmíněné vojenské základně přístupný, ale o málo nižší vyhlídka od kostelíka svatého Ducha (Sveti Duh) určitě potěší (563 m). Kostelík, který je na dohled základně, je překvapivě dobře udržovaný i uvnitř. Z vyhlídky se otevírá krásný výhled na Komižu. Leží hluboko dole v závěru Komižské zátoky, obklopená za tří stran kopci. I pohled na druhou stranu, k západu přes úrodné polje ve vnitrozemí ostrova až k zátokám jižního pobřeží a ostrůvkům Ravnik a Budikovac je velmi pěkný.
Pohled z vyhlídky k jihovýchodu |
Při návratu vnitrozemskými obcemi se vyplatí zastavit u některého z místních vinařů. Nabídky na "domaće vino" se nedají přehlédnout. Vinaři si tu hosta považují a pozvou ho dál ke stolu ve stínu vinnou révou. Dají mu ochutnat a prodají víno, které pijí i oni sami, neboť nerozlišují víno "pro sebe" a "na prodej". A pokud návštěvník projeví zájem, rádi se rozpovídají o své práci, loňské úrodě i vyhlídkách na tu letošní. Poučné posezení na dvorku s pobíhajícím domácím zvířectvem může být příjemným zakončením výletu.
Kostelík sv. Ducha (Sveti Duh) |