- Murter je největší ostrov Šibenického souostroví, které je součástí Severodalmatských ostrovů. Má rozlohu 18,6 km2.
- Od pevniny je oddělen ve své střední části úzkým Murterským průlivem (Murterski kanal, na severovýchodě pak jej omývají vody Pirovackého zálivu (Pirovački zaljev), na západě vody Murterského moře (Murtersko more), které dosahuje na opačné straně až ke Kornatským ostrovům.
- Murter je u obce Tisno na nejužším místě Murterského průlivu spojen s pevninou zvedacím Tisenským mostem, dlouhým 37,5 m.
- Ostrov Murter obklopují hlavně v jeho severozápadní části četné malé ostrůvky: Prišnjak, Visovac, Artica. Mali a Veli Školjić, Vinik Mali a Veli, Mišine, Radelj, Arta Mala a Vela a další; při jihozápadním pobřeží Murteru se pak rozkládá skupina Kukuljari (též Kukulari).>
- Pro návštěvníky Murteru a jeho okolí, především však pro jachtaře může být značně zavádějící, že mnohé ostrůvky mají dvě i více jmen, často úplně odlišných. Tak např. ostrov Artica Mala se také uvádí jako Gornja Sestrica, ale i jako Mala Jarta, Jartica Mala, Ula a též jako Stari porat. Ale tento ostrůvek není výjimkou: Babuljak ve skupině Kukuljari bývá též označován jako Babulak nebo jako Kuljac Mali nebo Visoki Kukuljar. Ostrovu Mala mara se též říká Kamičac. To je jen několik málo příkladů.
- A naopak: stejné jméno, jaké mají některé ostrůvky této skupinky ostrovů, mají i jiné ostrůvky nebo útesy v šibenické skupině nebo na Kornatech. Např. ostrůvek Maslinjak, který leží při nejjižnější části Murteru, má řadu jmenovců, např. ostrůvek před vjezdem do přístavu na ostrově Žut, ostrůvek uprostřed Kornatského průlivu; v oblasti je ještě několik ostrůvků tohoto jména. Ostrov Vodenak či Vodnjak nebo též Vodenjak má v těchto vodách jmenovců ještě víc. A aby to bylo ještě složitější, většina jich má několik vzájemně se velmi lišících jmen.
- Převážně strmé západní pobřeží je velmi členité. Některé zátoky mají krásné pláže, z nich první místo patří zátoce Slanica a druhé zátoce Kosirina, dále jsou pláže v zátokách Vučigrade, Veli a Mali Dolac, Tužbine, Lučica, Koromršnica.
- Některé jeho zátoky západního pobřeží slouží jako dobrá chráněná kotviště pro malé lodě, např. Kosirina. Jinak mají jachtaři k dispozici mariny na severním a východním pobřeží v zátokách Hramina, Ždrače, Jezera: Marina Hramina, Marina Betina, ACI Marina Jezera.
- Vápencová část ostrova Murter je pokryta chudou vegetací (pastviště ovcí). V severní části je úrodná půda, která se intenzivně zemědělsky využívá (olivovníky, zelenina, ovoce); v této části je i dostatek vody (četné studně).
- Nejvyšším bodem je vrch Raduč (125 m) v severní části ostrova.
Ostrov Murter, obec Murter |
- Murter je poměrně hustě osídlen. Žije tu 5 100 obyvatel. Ti se zabývají především cestovním ruchem, dále zemědělstvím (chovu ovcí, pěstování oliv, fíků), rybolovem a stavbou lodí.
- Zajímavá je skutečnost, že obyvatelé Murteru, a to ze všech sídel na ostrově, jsou majiteli mnoha pozemků na okolních někdy i dosti vzdálených ostrovech a ostrůvcích (např. na Kornatech), a dokonce i na pevnině. Na pevnině jsou ve vlastnictví Murteranů čtyři lokality (např. úrodná šíje dlouhá 8,5 kilometru mezi Jaderským mořem a Vranským jezerem) a dokonce i jedna pětina plochy Vranského jezera, největšího v Chorvatsku. Tam, kde je půda úrodná, pěstují Murterané zemědělské plodiny, na ostrovy s chudou vegetací přivážejí na jaře stáda ovcí, která se tu bez dohledu pasou až do podzimu. Jednotliví majitelé si už dávno v minulosti ohradili své pozemky suchými zídkami z kamenů.
- Správním střediskem ostrova je obec Murter, která je současně sídlem Správy národního parku Kornati. Po stránce organizace cestovního ruchu tvoří Murter a Kornati jednu jednotku. Obec Murter sice původně ležela poněkud stranou pobřeží, ale její nová výstavba se postupně rozšířila na sever k zátoce Hramina a na západ k zátoce Slanica, jejíž krásná písečná pláž Slanica je chloubou ostrova.
- Dalšími turistickými středisky jsou Tisno a Jezera. Obec Betina sice zůstává střediskem zemědělství a stavby malých lodí, ale svou marinou jako střediskem jachtařů se zapojuje do sportovního života na ostrově.
- Pro cestovní ruch byly na ostrově Murter vytvořeny podmínky především výstavbou jak ubytovacích zařízení s poměrně značnou kapacitou, tak i další infrastruktury (restaurace, konoby, obchody, sportovní a zábavní zařízení, pět marin atd.). Hotelové ubytování reprezentuje hotel Colentum v obci Murter u pláže Slanica a několik menších hotelů v jednotlivých obcích. Velký turistické městečko se nachází v zátoce Lovišća u obce Jezera (apartmány, mobilní domky, kemp). Větší kapacitu mají zdejší kempy (Slanica, Rehut, Jezera, Kosirina, Plitka Vala a další), další kempy jsou u Tisna mimo ostrov Murter. Nabídku doplňuje tisíce lůžek v soukromí.
- Ostrov je snadno dosažitelný přes zvedací Tisenský most (Tišnjanski most) v Tisnu, takže není nutno používat loď nebo trajekt. V sezóně (15.6. - 15.9.) se most zvedá pro průjezd plavidel vždy od 17 do 17.30 hod.
- Doprava na ostrově je zajištěna silnicí D121, která spojuje obce Tisno a Murter. Z ní vedou odbočky do dalších míst.
- Díky mostu se stal tento nevelký ostrov téměř součástí pevniny a postrádá klid, který mají ostrovy vzdálenější od pevniny. Přesto návštěvníkům nabízí krásné pláže, romantické zátoky, bohatou historii, sportovní vyžití a skvělou gastronomii založenou na rybách a plodech moře.
- Kvůli blízkosti Kornatských ostrovů se Murteru se říká "dobrý strážce Kornatů", protože je branou a nejlepších východiskem pro výlety do tohoto souostroví. Celodenní lodní výlety tu pořádá celá řada agentur.
Prohlédněte si aktuální nabídky ubytování na ostrově Murter.
|