- Obce a osady si zachovaly do značné míry neporušený typický dalmatský ráz: Supetar a Bol, Sutivan, Milna, Splitska, Nerežišća nebo Postira.
- Nejstarší stavitelské památky tu zanechaly Ilyrové: ilyrské (kyklopské) hradby (např. ve Škripu) a opevněná sídliště zvaná gradiny.
- Zajímavé jsou i nízké chýše kruhového půdorysu z místního lomového kamene zvané bunje, skýtající pastevcům úkryt před nepohodou (viz tematický článek: Podivuhodné kamenné přístřešky v jadranském přímoří).
- Mimořádně historicky cenný je Škrip, nejstarší sídlo na ostrově. Zdejší římskou minulost připomínají nedaleké historické kamenolomy, římské mauzoleum, vybudované na přelomu 3. a 4. století našeho letopočtu, četné reliéfy, sarkofágy a fragmenty. Mauzoleum a exponáty je možno vidět v Muzeu ostrova Brače (Muzej otoka Brača) umístěné v obranné věži Radojkovićů (Kula Radojkovića). Na náměstí stojí největší opevněný zámek na ostrově Brači – zámek Cerinićů (Cerinićev kaštel či dvorac) ze 16. století. Více informací: Starobylý Škrip, jedna z nejcennějších památek na ostrově Brači
- Starokřesťanskou epochu reprezentují pozůstatky svatyň např. pozůstatky starokřesťanské baziliky z 5. až 6. století ve vesnici Povlja nebo zříceniny velké raně křesťanské baziliky ze stejné doby v zátoce Lovrečina, která se nachází východně od Postiry) nebo starochorvatské období pak jedenáct starobylých kostelíků z 9. až 12. století, kterých je na ostrově jedenáct. Stojí většinou na návrších nebo na kopcích, takže je od nich krásný rozhled.
- K nejpřitažlivějším památkám patří skalní klášter Blaca (viz tematický článek: Skalní klášter Blaca - nejzajímavější výletní cíl na Brači) v jihozápadní části ostrova.
- Z jeskyní je nejznámější Dračí jeskyně (Zmajeva spilja či pećina) s vytesanými symboly starých kultů (např. reliéf draka) u Murvice na jižní pobřeží. Jeskyně Kopačina jižně od Supetaru proslula archeologickými nálezy ze starší doby kamenné.
- Za prohlídku stojí renesanční památky (kaštely, kostely a kláštery s cenným vybavením).