Nedotčená příroda, intenzivní vůně borovic, levandule a dalších středomořských rostlin, krásné pláže, čisté moře, řada historických památek, jen velmi řídké osídlení i málo turistů - to je charakteristika Elafitských ostrovů.
Písčitá pláž Šunj na Lopudu |
Jejich název znamenající Jelení ostrovy připomíná někdejší bohatství zvěře na nich. Zahrnují šest nevelkých ostrovů táhnoucích se od Dubrovníka na severozápad. Jen tři jsou trvale obydleny a mají i dobré podmínky pro cestovní ruch. Jsou to: Koločep, Lopud a Šipan.
Na prvním a druhém z nich, tedy na Koločepu a Lopudu, nejsou dokonce žádné automobily. Hlavním dopravním prostředkem jsou proto čluny a lodě, v poslední době stoupl počet bicyklů. Na proslulou lopudskou pláž Šunj se chodí krásnou procházkou pěšky - je to z Lopudu jen 20 minut chůze. Ani k poutnímu kostelíku Panny Marie Šunjské (Gospa od Šunja) na kopci nad Šunjskou zátokou to není o mnoho dále, je však třeba zdolat zdejší kopec, ale návštěvník je pak odměněn krásným výhledem. Sám kostelík je hodnotná umělecká památka s cenným interiérem. Za prohlídku v obci Lopud stojí i pozůstatky řady stavebních památek.
Městečko Lopud |
Na ostrově Šipan sice auta jezdí, ale je jich tak málo, že návštěvníky nikterak neobtěžují. Zato se setkává s mnoha stavebními památkami, a to jak v obou obcích na pobřeží ostrova - Šipanské Luce a obci Sudjuradj, ale i v téměř neobydleném vnitrozemí ostrova. Jen kostelíků je na ostrově kolem třiceti! Právě pro architektonické památky z 15. a 16. století bývá Šipan nazýván "renesančním ostrovem". Před nedávnem byl pro návštěvníky otevřen rozsáhlý komplex opevněného renesančního zámku rodu Stipović-Skočibuhů ze 16. století (viz tematický článek: Na ostrově Šipanu byl obnoven renesanční opevněný zámek), o jehož prohlídku je velký zájem. Součástí zámeckého komplexu je i starý mlýn, který byl upraven v působivé pohostinské zařízení.
Sudjuradj |
I ostrov Koločep přitahuje návštěvníky svými přírodními krásami, výbornými možnostmi koupání i cennými pozůstatky své bohaté historie. Svými exponáty to dosvědčuje i nově otevřená Sbírka archeologických nálezů v obci Donje Čelo. Ostrov byl osídlen od antické doby a již v raném středověku patřil k významným místům v této oblasti. O odkrytí památek z tohoto období se významně zasloužil archeologický průzkum, který na ostrově probíhal od 70. let minulého století v souvislosti s kladením vodovodního potrubí. Sbírka je umístěna v budově vedle kostela Nanebevzetí P. Marie (chorv. Uznesenje Marijino) v obci Donje Čelo. Jejím nejcennějším pokladem jsou rekonstruované fragmenty oltářní přepážky z 11. stol., která původně pocházela z kostela sv. Michala (chorv. Sveti Mihajlo). Jsou tu též vystaveny snímky sedmi předrománských kostelíků na Koločepu, které byly prozkoumány při uvedeném archeologickém průzkumu lokalit, kde se tyto kostelíky nacházejí. Kdo z návštěvníků bude mít zájem, může tato místa i navštívit.
Koločep |
Každým rokem přibývá dopravních možností na Elafitské ostrovy. Pravidelná lodní linka z dubrovnického přístavu má zastávku na všechny třech jmenovaných ostrovech. Trajekty jezdí pouze na ostrov Šipan do přístavu Sudjuradj (viz Lodní doprava). Výletními loděmi se mohou v jednom dni navštívit všechny tři ostrovy i se základní prohlídkou jejich pamětihodností.