Lodní doprava - základní informace

Na chorvatském Jadranu je v provozu přes padesát pravidelných trajektových a lodních linek, které spojují ostrovy s pevninou a ostrovy navzájem.

Chorvatsko... Lodní doprava ... Lodní doprava - základní…
Aktualizováno 17.6.2020

Zpracovány lodní řády trajektů včetně cen. Přehled lodních linek bude brzy následovat.

Aktuální informace:
Jadrolinija, největší chorvatská společnost v osobní lodní přepravě, vyhlásila nové lodní řády, které jsou platné od 25. května do odvolání. V podstatě to znamená prodloužení platnosti mimosezónních řádů, tedy méně časté trajektové spojení než bývá v tuto dobu obvyklé. Vzhledem k tomu, že zatím míří na ostrovy jen minimum turistů, je současná frekvence trajektů pro hladký provoz dostačující.

Na pokyn chorvatského ministra moře, dopravy a infrastruktury bylo s platností od 29. května do odvolání odloženo sezónní zvýšení cen na všech trajektových linkách ve veřejné námořní linkové přepravě. Za normální situace by 29. května vešel v platnost sezónní ceník a ceny lodních lístků by se zvýšily o dvacet procent. Důvodem tohoto rozhodnutí je ulehčit dopady tíživé situace vyvolané epidemií koronaviru, podpořit hospodářskou činnost a cestovní ruch. Turistům i místním to umožní levnější cestování na ostrovy. Toto opatření se týká pouze trajektových linek. Na klasických a rychlých lodních linkách začal jako obvykle platit sezónní ceník, tedy vyšší ceny.

Veřejná námořní přeprava na chorvatském Jadranu rozeznává tyto druhy linek:

 • trajektové linky - provozované loděmi přizpůsobenými pro přepravu cestujících a vozidel - trajekty
 • rychlé lodní linky - provozované především katamarány a dalšími rychlými loděmi s minimální rychlostí 20 uzlů
 • klasické lodní linky - provozované loděmi s minimální rychlostí 12 uzlů, ale na kratší vzdálenosti mohou mít i nižší rychlost.

Nabízí se i další rozdělení: na lokální a mezinárodní nebo na celoroční a sezónní.

Největším chorvatským přepravcem ve veřejné lodní dopravě je státní společnost Jadrolinija (www.jadrolinija.hr). Na počtu převezených cestujících se podílí 87 procenty.

Trajektová přeprava je na našich stránkách rozdělena do oblastí, a to na:

Dále uvádíme přehled lodních linek a mezinárodních linek, které se však omezují jen na spojení s italským pobřežím.

Na základně informací od společnosti Jadrolinija a dalších přepravců jsme zpracovali lodní řády trajektových linek včetně cen lodních lístků na sezónu 2020.

Lodní řády

Podle nových předpisů přepravci vyhotovují celoroční lodní řády s rozdělením na mimosezónní a sezónní období, aby již začátkem kalendářního roku měli pracovníci v cestovním ruchu přehled o jednotlivých lodních spojích v turistické sezóně a mohli z nich vycházet při zajišťování služeb.

Lodní řády pro sezónní období jsou letos platné od 25. května do odvolání. Vzhledem k tomu, že české turisty nejvíce zajímají trajektové linky přepravující cestující i vozidla z pevniny na ostrovy, uvádíme na našich stránkách podrobné lodní řády lokálních trajektových linek podle jednotlivých oblastí, kde si každý může najít v tabulce konkrétní linky odjezd vhodného trajektu.

U lodních linek (tedy bez možnosti přepravy vozidel) uvádíme pouze přehled rychlých a klasických lodních v každé oblasti. Na stránkách přepravců pak lze vyhledat konkrétní údaje o odjezdech a cenách.

Lodní řády trajektových linek jsme již aktualizovali pro sezónu 2020.

Jadrolinija i další přepravci si vyhrazují možnost změn lodního řádu i cen v průběhu sezóny.


Ceny lodních lístků

V tabulkách lodních řádů lokálních trajektových linek uvádíme ceny pro letošní léto platné od 29. května 2020 do odvolání - letos nižší o dvacet procent.

Ceny lodních lístků najdete v dolní části tabulky u každé trajektové linky (rozděleny do jednotlivých oblastí), přičemž jsme vybrali pouze nejobvyklejší kategorie vozidel:

 • A - za osobu
 • B - osobní automobil: výška 2 m, délka 5 m, počet sedadel 9
 • C - osobní automobil: výška > 2 m, délka > 5 m, počet sedadel 9
 • D - zavazadlový přívěs: délka 3 m (za délku 3,01 až 5,00 se platí jako za osobní automobil do 5 m délky a za délku 5,01 a větší se platí jako za osobní automobil delší než 5 m)
 • E - kempingový přívěs, obytný automobil, přívěs pro loď: délka 5 m
 • F - kempingový přívěs, obytný automobil, přívěs pro loď: délka 5,01 - 7,0 m
 • G - kempingový přívěs, obytný automobil, přívěs pro loď: délka > 7 m
 • H - motocykl
 • I - jízdní kolo

Všechny uváděné ceny u trajektových linek jsou platné od 29. května 2020 do odvolání.

Děti od 3 do 12 let mají slevu 50 procent z jízdenky za osobu. Děti od 1 do 3 let cestují na trajektu zadarmo, ale vydává se jim jízdenka. Za děti do 1 roku se také neplatí, ale na jízdence rodiče nebo doprovodu musí být označeno, že tato osoba cestuje s dítětem do 1 roku.

Cena přepravného za vozidlo se liší podle druhu vozidla a podle jeho rozměrů. Výška vozidla je dána údaji v technickém průkazu a případný střešní box či jiný náklad na střeše vozidla nemá vliv na cenu za přepravu. Ale pozor, za délku vozidla se považuje jeho skutečná délka, tedy včetně případného nákladu, který je připevněn za vozidlem nebo na zadních dveřích (např. jízdní kola).

Psi a další domácí mazlíčci se přepravují zdarma. Psi musí mít košík a být na vodítku, kočky ve schránce a ptáci a kleci. V žádném případě nesmí do uzavřených prostor pro cestující. Na rychlých lodních linkách je převoz domácích mazlíčků zakázán, pokud pro to nejsou na lodi vytvořeny technické podmínky (zvláštní přepravní boxy).

Podrobné ceníky jsou k dispozici na stránkách společnosti Jadrolinija a dalších přepravců (viz níže).


Prodej lodních lístků

Lodní lístky na lokální trajektové linky, lodní linky a rychlé lodní linky se v Chorvatsku prodávají v prodejních kancelářích přímo v přístavech. Zakoupení jízdenky nezaručuje okamžitou přepravu. Naloďování vozidel na trajekty probíhá podle toho, jak jsou volná místa. Když se trajekt naplní, je třeba čekat na další spoj.

Jadrolinija umožňuje na svých stránkách on-line prodej lodních lístků na trajektové linky a rychlé lodní linky. Lístek lze koupit minimálně 24 hodin předem. Pokud si turista koupí lístek přes internet na určitou hodinu, ale nestihne se včas nalodit na tento trajekt, může použít i další trajekty plující v tento den. Nevyužitý lístek lze v prodejních kancelářích Jadrolinije prodloužit také na následující den.

On-line prodej lodních lístků na katamaránové spoje nabízí i společnosti Kapetan Luka, Linijska nacionalna plovidba a Catamaran Line.

Lodní lístky na mezinárodní trajektové linky se prodávají předem (v kancelářích společností a on-line), vč. přepravy cestujících (kabiny různých kategorií, nejlevnější je turistická paluba) a vozidla. I v České republice je lze zakoupit koupit v některých cestovních kancelářích.

Další provozovatelé veřejné lodní dopravy, např.:

 • Rapska plovidba Rab - www.rapska-plovidba.hr
  Provozuje trajektovou přepravu na lince Stinica - Mišnjak na Rábu a lodní linku z Rábu na Pag.
 • UTO Kapetan Luka - www.krilo.hr
  Provozuje čtyři rychlé lodní linky ve Splitské oblasti.
 • Catamaran Line - www.catamaran-line.hr
  V lednu 2018 převzal flotilu společnosti Linijska nacionalna plovidba. Provozuje rychlou lodní linku Žirje - Kaprije - Šibenik a Pula - Mali Lošinj - Zadar.
 • G & V Line Dubrovnik - www.gv-line.hr
  Provozuje rychlou lodní linku z Dubrovníku na Šipan, Mljet, Korčulu a Lastovo.
 • G & V Line Iadera - www.gv-zadar.hr"
  Provozuje rychlou lodní linku Zadar - Sali - Zaglav a dvě klasické lodní linky, také v zadarské oblasti.
 • MiaTours - www.miatours.hr
  Provozuje rychlou lodní linku Zadar - Premuda - Silba - Olib.

Trajektové a lodní linky těchto společností jsou zahrnuty v našich přehledech.


Fronty v přístavech o prázdninových víkendech

Pokud chcete cestovat trajektem na ostrovy (zejména na ty nejnavštěvovanější - Cres, Brač, Hvar aj.) v nejexponovanější den - v sobotu, kdy se střídají ubytovací turnusy, musíte počítat s tvořením front v přístavech. Můžete čekat i několik hodin, než se na trajekt dostanete. To se netýká jen prázdnin, ale také června a září. Pokud můžete, vyhněte se cestování v sobotu!


Zdroj informací:Související články

Jadrolinija uvedla novou verzi své mobilní aplikace
Jadrolinija hlásí méně cestujících a tři nové trajekty
Trajekty na chorvatské ostrovy jsou letos levnější
Více investic do přístavní infrastruktury
Nová okružní lodní linka v Šibenickém zálivu
Nová lodní linka usnadní přepravu ze splitského letiště do přístavu
Trogir získal nový trajektový přístav
Chorvatské lodní a trajektové linky převezly 13,5 milionu cestujících
Ostrovy Brač a Šolta jsou konečně spojeny lodní linkou
Flotila Jadrolinije posílí o čtyři katamarány v hodnotě 45 milionů eur
Jadrolinija oslavila 70 let své existence
Nové katamaránové linky mezi Dubrovníkem a Splitem se zastávkami na ostrovech
Nový katamarán Jadrolinije převáží jako jediný i jízdní kola
Jadrolinija zavádí novou katamaránovou linku Dubrovník – Korčula – Hvar - Bol
Jadrolinija plánuje obnovu flotily v hodnotě 281 milionů eur
Zadarské trajektové linky se přestěhovaly do nového přístavu Gaženica
Jadrolinija pokřtila dva nové trajekty
Lodní přepravní společnost Rapska plovidba oslavila 50. narozeniny
Rozvoj trajektové přepravy na chorvatské ostrovyNejbližší zajímavá místa