U příležitosti oslav 120. výročí Rábu jako přímořských lázní a turistické destinace se budou od 16. května konat po celý týden velké oslavy. Návštěvníky čeká bohatý kulturní a zábavní program – koncerty, folklorní vystoupení, výstavy, vystoupení zdejších střelců ze samostřílů v historických kostýmech, s tradicí starou mnoho se let.
Město Ráb |
Ráb je dnes typickým městem cestovního ruchu, a to vysloveně pobytové turistiky. V současné době disponuje 200 hotelovými lůžky, 1700 v turistických komplexech, 6000 v kempech, 17000 lůžky v soukromí a 900 lůžky v dalších zařízeních. Má tedy dohromady 27600 lůžek, přičemž začátkem 90. let, tedy před vypuknutím válečného konfliktu se Srbskem, jich bylo pouhých 16440. Od té doby se tedy výrazně zvýšil počet lůžek, ale současně stoupla i jejich kvalita. Velké prostředky byly v posledních letech investovány do infrastruktury, do vybudování zábavních a sportovních zařízení, do úpravy zeleně, do rozšíření a modernizace pláží, do výstavby vycházkových cest a cyklostezek, do nových gastronomických zařízení, kaváren apod. Velmi přínosné se ukázalo být vytvoření podmínek pro jachtaře, především vybudování jachtařského přístavu ACI Mariny Rab přímo v Rábu a další marina je v nedaleké osadě Supetarska Draga. Na rábská zařízení cestovního ruchu nyní bezprostředně navazují dříve samostatná sousední letoviska a obce jako je např. Banjol nebo Palit.
Ráb, v popředí kemp Padova |
Ráb má velmi časté trajektové spojení s pevninou (Mišnjak – Jablanac) a další s ostrovem Krkem (Lopar – Valbiska). Přestože je přepravní kapacita na lince Mišnjak – Jablanace veliká, neodpovídá v letních měsících náporu turistů, kteří chtějí na Rábu strávit dovolenou. Proto se v současné době začíná stavět nový trajektový přístav Stinica severně od Jablance a rozšířen bude rovněž přístav v Mišnjaku (viz aktualita: Konečně se začne stavět nový trajektový přístav pro přepravu na ostrov Ráb).
V poslední době jsou nejčastějšími návštěvníky Rábu Němci, za nimi následují Rakušané, pak Italové, Nizozemci a Švýcaři. V porovnání s typicky „českými“ destinacemi, jako je např. ostrov Hvar, Makarská riviéra či Pelješac, nebývá českých turistů na Rábu mnoho.
Tisíce návštěvníků Rábu jsou naturisté, kteří jsou tradičně soustředěni v zálivu Kandarola u poloostrova Frkanj a na písčité pláži Sahara na poloostrově Lopar. Kromě těchto dvou oficiálních FKK pláží jsou na ostrově desítky dalších, které naturisté využívají. Naturismus má na ostrově dlouhou tradici. Prvními naturisty byli již v roce 1936 anglický král Eduard VIII. a jeho přítelkyně, později manželka Wallis Simpsonová.
Ráb, hotelový komplex Suha Punta |
Ráb patří k místům, kde s prvotní cestovní ruch na přelomu 19. a 20 století rozvíjel velmi rychle. Od vyhlášení Rábu přímořskými lázněmi a letoviskem v roce 1889 byl vývoj tak dynamický, že již v roce 1914 mohlo na Rábu trávit svůj přímořský pobyt 6000 návštěvníků.
O tom, že se vývoj cestovního ruchu ubírá správným směrem, svědčí úspěchy a ocenění, která Ráb získal v mezinárodních soutěžích. Nejvyšší trofejí je Stříbrný květ Evropy, který Rábu udělilo Evropské sdružení pro květenu a životní prostředí (AEFP) se sídlem v Bruselu. V rámci chorvatských soutěží je Ráb držitelem Modrého květu (Plavi cvijet) za rok 2004 a o rok později získal v této soutěži druhé místo. Rábské náměstí Sv. Kryštofa (Trg Sv. Kristofora) bylo vyhlášeno nejlépe upraveným náměstím. A rábská tradiční specialita s historií starou přes 800 let, tzv. Rábský dor (Rapska torta) si odnesla vítězství jako nejoriginálnější suvenýr.
Zdroj informací:
- Turistické sdružení města Rábu (Turistička zajednica grada Raba):
www.tzg-rab.hr