Víte, co je „ninska šokolijada“?

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Víte, co je „ninska…
Publikováno: 18.12.2009

14.7.2009

Je to slavnost a soutěž o nejchutnější „šokol“, což je pokrm, který se již od 17. století připravuje v severodamatském městečku Ninu a jeho okolí z vepřové krkovičky. A soutěž "šokolijada" je jedinečná možnost tento suchý masný produkt ochutnat. Připravuje se totiž výhradně v Ninu v jednotlivých rodinách, z nichž každá má svůj výrobní postup a svůj recept. V restauracích se zatím nepodává, v řeznictvích se neprodává. Šokolijada má pomoci této pochoutce neupadnout v zapomenutí a naopak jí dostat na jídelní lístky restaurací.

Nin
Nin

Výroba šokolu začíná vlastně v lednu, po zabíjačkách a vyvrcholení je tradiční slavností v červenci – letos se koná 19. července. Soutěží se nejen o nejlepší šokol, ale i o nejlepšího výrobce šokolu, kterému se pak říká „najšokolar“. Současně se ochutnávají i jiné místní pochutiny, nechybí ani zábavní program.

Šokol, jehož příprava se díky prezentaci na šokolijadách stal opět známou autochtonní delikatesou z Ninu a jeho okolí, jeho jakousi gastronomickou značkou. Je přitom pozoruhodné, že se šokol nevyrábí nikde jinde ve zdejší oblasti ani mimo ni, jen právě v městečku Ninu.

Teď to nejdůležitější: co to ten šokol je? Jeho příprava má dost společného s výrobou pršutu. Napřed se vepřová krkovice naloží na tři až sedm dní do mořské soli a poté do svařeného červeného vína. Po vyjmutí se obalí několika vrstvami koření (pepř, muškátový květ, hřebíček - tímto kořením se i prošpikovává), zvláštním způsobem se ováže provázkem, na několik dní se nechá udit kouřem a pak se pověsí na místo vystavené větru – bóře (bura). Podle místních znalců má právě bóra, která tu v zimních měsících vane velmi často a o různé síle, rozhodující vliv na sušení masa. Bóra přináší horský vzduch obohacený vůněmi a substancemi léčivých bylin z Velebitu a mořský vzduch ovlivňuje zase proces sušení ninského šokolu svébytným způsobem.

Šokol je specialitou obyvatelstva, které se usadilo v Ninu po rozboření městečka za tureckých válek a po útěku původních obyvatel. Ti noví přišli většinou z hornatého vnitrozemí a přinesli s sebou své tradiční speciality a recepty. Proto se zdejší příprava šokolu datuje od 17. století, od příchodu nového obyvatelstva. I když v posledních letech výrazně klesl počet vepřů chovaných v Ninu, nakupují Ninští vepřové masou v sousední hornaté Lice, aby nepřišli o surovinu pro svou oblíbenou pochoutku.

První soutěže – šokolijady, která se konala v roce 2003, se zúčastnilo 10 soutěžících a od té doby rok co rok zájem rostl. Dokonce bývá zastoupena i mladá generace. Letos organizátor soutěže, Turistické sdružení města Ninu, zakoupil 405 kg masa, které rozdělil mezi 41 soutěžících, z nichž je 29 mužů a 12 žen z Ninu a okolních obcí.

Zdroj informací:

  • Chorvatské turistické sdružení (Hrvatska turistička zajednica):
    www.chorvatsko.hr

Mohlo by vás zajímat