Dubrovník, hradby |
Britský deník The Daily Mail uveřejnil nedávno článek právě s tímto titulkem. V článku konkrétně uvádí, o které pamětihodnosti v Chorvatsku se jedná, a hodnotí vysoko šance Chorvatska stát se v blízké budoucnosti jednou z nejpřitažlivějších kratších pobytových destinací v Evropě. Zdůrazňuje přitom i hodnocení Lonely Planet, podle něhož je poloostrov Istrie, tedy severozápadní část Chorvatska, jednou z nejpozoruhodnějších turistických oblastí Evropy v roce 2011. A obdobných velmi zajímavých míst může podle Lonely Planet Chorvatsko nabídnou celou řadu.
Na první místo staví Daily Mail dubrovnické hradby, které jsou nejcharakterističtější pamětihodností Dubrovníku (viz tematický článek: Procházka po dubrovnických hradbách). Ten byl nedávno ve Spojených státech zařazen spolu s městem Los Angeles a ostrovem Bora Bora mezi tři nejromantičtější místa světa – předstihl i dokonce tak proslulé turistické perly, jakými jsou Benátky a Paříž. Reportér Daily Mailu charakterizoval Dubrovník jako město kamene a světla, nacházející se mezi Jaderským moře a Dinárským pohořím. Jeho opevnění dlouhé sedm kilometrů, pocházející ze 14. až 17. století, patří podle něho k nejkrásnějším památkám pevnostní architektury v Evropě. A svou celkovou architektonickou tvářností, v níž jsou zastoupena všechna historická slohová údobí, jakož i svou bohatou programovou nabídkou kultury, gastronomie a zábavy uspokojí i nejnáročnější návštěvníky.
Motovun v istrijském vnitrozemí |
Druhým ze šesti nejpěknějších chorvatských zážitků je návštěva Istrijského poloostrova – ráje cyklistů, domova lanýžů a cíle milovníků středověkých vnitrozemských městeček a vesnic na kopcích mezi vinicemi, které si uchovaly svůj starobylý vzhled a pohledově dosud ovládají své zelené okolí. Daily Mail srovnává zdejší původní krajinu s italským Toskánskem.
Třetí místo na tomto pomyslném žebříčku zaujímají tzv. Mořské varhany a Pozdrav slunci, pozoruhodné umělecké instalace, které z města Zadaru, kde se nacházejí, vytvořily prvořadý turistický cíl (viz články: Pozdrav Slunci - další světová atrakce Zadaru a Zadar má jednu novou velkou atrakci - Mořské varhany).
Zadar, světelná instalace Pozdrav slunci |
Čtvrté místo patří ruční výrobě dřevěných hraček, která se po dlouhá staletí zachovala ve vesnicích a osadách kolem obce Marija Bistrica v severozápadním chorvatském vnitrozemí, v kraji zvaném Chorvatské Záhoří (Hrvatsko Zagorje). Na výrobu těchto hraček používají místní lidoví umělci až 50 různých druhů dřeva. Světová organizace UNESCO ji zařadila mezi nehmotné světové kulturní dědictví. Reportér připomíná i další produkty lidového umění, oceněné organizací UNESCO, např. výrobu krajek v Lepoglavě (v severním Chorvatsku, u Varaždína) a na ostrovech Pag a Hvar. Podrobrobnější informace najdete v článku: Chorvatské památky nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Stari Grad na ostrově Hvar |
Na pátém místě umístil Daily Mail magický středodalmatský ostrov Hvar. Z jeho významných pamětihodností uvádí tzv. Starigradské polje u města Stari Grad, kde se nachází dochovaný řecký katastr (řecky chora), tedy rozdělení půdy řeckým přistěhovalcům, kteří na ostrov přišli ve 4. století našeho letopočtu a založili tu osadu Faros (viz článek: Sedmá chorvatská památka na seznamu UNESCO). Je to památka jedinečná v celém Středomoří a jako taková byla před pár lety zapsána na seznam světového kulturního dědictví organizace UNESCO.
Split, Diokleciánův palác |
Poslední z těchto šesti mimořádných chorvatských památek je město Split, největší dalmatské město a hlavní chorvatský přístav. Split, nerozlučně spjatý s palácem římského císaře Diokleciána (přelom 3. a 4. století), se může pochlubit i řadou dalších mimořádných historických památek minulosti. Také Diokleciánův paláce je zapsán na seznamu UNESCO. Daily Mail doporučuje procházku po splitském nábřeží zvaném Riva až na zalesněný poloostrov Marjan, kde jsou krásné pláže. Také připomíná nedaleký Trogir, nazývaný "město – muzeum", který je rovněž pod ochranou UNESCO.
Zdroj informací:
- Chorvatské turistické sdružení (Hrvatska turistička zajednica): www.htz.hr