Začíná se upravovat muzeum pro chorvatského Apoxyomena v Malém Lošinji

Chorvatsko... Články ... Aktuality ... Začíná se upravovat…
Publikováno: 24.02.2012
Apoxyomenos
Chorvatský Apoxyomenos,
fotografie z muzea Kula
(Veli Lošinj)

Již tento měsíc mají začít práce na rekonstrukci paláce Kvarner na nábřeží v Malého Lošinje, v jehož prostorách vznikne "Muzeum Apoxyomena" (Muzej Apoksiomena). Jeho hlavním exponátem bude nejcennější archeologický objev posledních desetiletí na území Chorvatska – antická bronzová socha Apoxyomena z 2. až 1. století př. n. l. (viz článek: Archeologický nález světového významu - chorvatský Apoxyomenos

Sochu Apoxyomena našel v roce 1996 belgický amatérský potápěč v hloubce 45 metrů u ostrůvku Vele Orjule při jižním cípu ostrova Lošinj. Představuje atleta, který si po gymnastickém cvičení či závodu seškrabuje hřebílkem (řecky stenglis) pot, olej a písek z těla (odtud také pochází název sochy, znamenající "seškrabávající si"). Je vysoká 1,92 metru a váží 300 kilogramů.

Po archeologickém průzkumu přímo na místě nálezu následovala v roce 1999 náročná operace vyzdvižení sochy z hlubiny. I když byla velmi dobře zachovalá, její restaurování trvalo dlouhých sedm let. Poprvé byla vystavena v roce 2006 v Archeologickém muzeu v Záhřebu. Velmi úspěšná byla výstava v paláci Medici Riccardi ve Florencii, kde ji shlédlo 80 tisíc návštěvníků. Pak se opět vrátila do Chorvatska – na výstavu do Osijeku, Splitu, Rijeky a Zadaru.

Mali Lošinj
Mali Lošinj, palác Kvarner
na Nábřeží lošinjských kapitánů

Podle projektu má expozice skrývat různá kreativní překvapení, vynalézavá řešení a důvtipné efekty. Sama Apoxyomenova socha má být umístěna na samém závěru prohlídkové trasy muzea a má být návštěvníkům představena velmi dramatickým způsobem ve skleněné kupoli, která zaplní prostor mezi venkovními zdmi a střechou paláce. Výstavní prostory muzea budou rozčleněny do několika částí, které se budou vzájemně lišit osvětlením, barvami, vůněmi, zvukovými a dotykovými efekty, takže naplní všechny smysly návštěvníka. V malém sále se bude promítat dokumentární film.

Pokud budou všechny práce na Muzeu Apoxyomena probíhat hladce, mělo by být dokončeno do 14 měsíců. Zájemci mohou vidět sochu Apoxyomena v záhřebském Muzeu "Mimara", kde je přechodně umístěna do doby, než bude její nový domov v paláci Kvarner přiraven. Ještě se však počítá s jednou důležitou zahraniční cestou - na výstavu do pařížského Louvru.

Obrázky projektu muzea: Udruženje hrvatskih arhitekata (UHA): www.uha.hr.


Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat