Buzet |
V severní části střední Istrie, uprostřed rozsáhlého údolí řeky Mirny, je na markantní vyvýšenině rozloženo městečko Buzet. Je to prastaré sídlo, jehož počátky sahají do prehistorických dob. Z minulosti pocházejí pozůstatky osídlení především z bouřlivých dob stěhování národů, kdy se na území dnešního Buzetu křížily stopy Langobardů, Avarů a Slovanů. Po všech migracích se tu trvale usadili Chorvati. Do slovanského vývoje obce a jejího okolí výrazně zasáhlo až obsazení Benátčany, kteří se stali postupně pány převážné části Istrie. Pod vládou Benátek zůstal Buzet až do zrušení Benátské republiky Napoleonem v roce 1797. A byly to právě Benátky, které tomuto istrijskému městečku vtiskly svůj ráz a atmosféru a svébytný styl, který se v podstatně dochoval dodnes. Turecké nebezpečí od 15. století přimělo Benátsky městečko důkladně opevnit. Na hradební zdi navázala později v mírových dobách i obytná zástavba. Dnešní siluetu obce doplňuje několik kostelů, mezi nimiž patří první místo farnímu kostelu Nanebevzetí P. Marie (Uzašašće Marijino) na velké kamenné terase, dále dvě městské brány a půvabná obecní cisterna na náměstí s ozdobnými architektonickými prvky. Za návštěvu stojí i zdejší Vlastivědné muzeum oblasti Buzetu (Zavičajni muzej Buzeštine) s nečekaně bohatými sbírkami (předměty z archeologických vykopávek, etnografická sbírka a další).
V průběhu roku probíhají v Buzetu četné lidové slavnosti a různé jiné akce, ale největším svátkem je "Subotina", která se konala vždy začátkem září, a to od poslední soboty před katolickým církevním svátkem Narození Panny Marie (8. září, Chorvaté jej nazývají Mala Gospa, hlavním mariánským svátkem je Nanebevzetí Panny Marie 15. srpna - Velika Gospa) až do následující soboty. Lidová slavnost s trhy se konala po celé 19. století a první polovinu 20. století. Jako vzpomínka na staré časy začala Subotina ožívat v roce 1993, kdy se stala Dnem města Buzetu. Program slavnosti se stále rozšiřoval a nyní zahrnuje celou řadu akcí kulturního, gastronomického, sportovního, turistického, zábavního, hospodářského i vědeckého charakteru.
"Subotina" (letos 7. září) velkým magnetem pro tisíce návštěvníků jak ze samotného Chorvatska, tak i Slovinska, Itálie a dalších zemí. K věhlasu přispěla i reportáž televize BBC, jejíž štáb navštívil slavnost a ocenil jedinečnou atmosféru celé akce. Hlavní atrakcí Subotiny je tradiční příprava obří smaženice - "fritady" na náměstí Fontana (Trg Fontana). Letos se na ni spotřebuje 2013 vajec a 10 kg lanýžů. Buzet je totiž proslulý jako "město lanýžů", protože lesy v jeho blízkosti, především oblast motovunských lesů a údolí řeky Mirny, jsou domovem bílých lanýžů, nejvíce ceněných hub na světě (viz tematický článek: Světoznámá pochoutka - houby lanýže). Fritadu připravují kuchaři z věhlasné restaurace Zigante, jejíž majitel má největší firmu v Chorvatsku zabývajícící se zpracovám a obchodem s lanýži. Musí použít pánev o průměru 2,5 metru, která je těžká 1,5 tuny!
Po kulinářském zážitku pak následuje "Noc Subotiny" (Noć od Subotine) - koncertní program plný zábavy a hudby. Letos vystoupí populární zpěvačka Jelena Rozga, Abba show, BeBop sax quartet, Jozefina a Trio Rio a další. Přesně o půlnoci vypukne laserová a ohnivá show.
Buzet |
V neděli se již od roku 2002 koná "Subotinu postaru" (Subotina po starinski), kdy se celý Buzet vrací do minulosti. V tento den se město změní ve velké jeviště, na němž scény ze starého Buzetu předvádějí jako herci dnešní obyvatelé města oblečeni do dobových kostýmů, šatů, krojů a uniforem. Hraje se na různých místech Buzetu – na náměstích a dalších lokalitách města. Návštěvníci mohou obdivovat různá stará řemesla, představení lidového divadla, pouliční baviče, tanečníky a zpěváky, seznámit se s místní starou kuchyní, ochutnat místní speciality či koupit na trhu tradiční produkty, mohou poslouchat melodie tradičních potulných muzikantů a prohlédnout si jejich dnes již zmizelé hudební nástroje, mohou obdivovat zručnost starých řemeslníků – košíkářů, kovářů, hrnčířů, bednářů, brusičů, truhlářů, pekařů a desítek dalších, mohou též na vlastní oči vidět, jak vypadala dřívější pekařství kovárny, holičství a kadeřnictví nebo lékárny, mohou vidět artisty, pouliční tanečnice, žongléry, kejklíře, polykači ohně a kouzelníky.
Program "Subotiny postaru" je vlastně programem kulturně turistické revitalizace starého Buzetu, se zaměřením na všechny segmenty kulturní, zábavní, gastronomické, národopisné, ekologické nabídky; prezentuje tak veškerý život ve starém Buzetu na přelomu 19. a 20. století, včetně zdejších zvyků a obyčejů, kuchyně, nápojů, výrobků, zemědělských produktů, lidových krojů, zábavy aj. Díky nadšení a angažovanosti zdejších obyvatelmá má "Subotina po staru" i budoucnost zajištěnou.
Podrobný program obou slavností: www.tz-buzet.hr
Zdroj informací:
- Turistické sdružení města Buzetu (Turistička zajednica Grada Buzeta): www.tz-buzet.hr
- Město Buzet (Grad Buzet): www.buzet.hr
- Subotina postaru (Subotina po starinski): www.subotina.tz-buzet.hr