Rovinj

Rovinj se pokládá za nejmalebnější, nejromantičtější a nejfotogeničtější město v Istrii. Je současně jedním z nejoblíbenějších istrijských letovisek, jehož pláže, hotely, kempy a apartmány se rozkládají na sever i na jih od historického centra.

Chorvatsko... Místa... Rovinj
aktualizace: 19.05.2022

 • Rovinj je město, přístav a velmi oblíbené letovisko na západním pobřeží Istrijského poloostrova, 36 km severozápadně od Puly.
 • Rovinj patří k nejnavštěvovanější chorvatským destinacím a v Istrii se dokonce řadí na první místo. Oblibu si získala díky své výhodné pozici ve středu istrijského pobřeží, příznivému klimatu, velmi kvalitní ubytovací nabídce, krásným plážím a historickému jádru města, které si nejvýrazněji zachovalo svůj benátský ráz.
 • Pro svůj typický středomořský starobylý vzhled patří Rovinj k nejmalebnějším městům nejen v Istrii, ale i na celém jadranském pobřeží. Také se pokládá za nejromantičtější město na Jadranu. O tom se může návštěvník přesvědčit při procházkách starým městem, staletými parky a po pobřežních promenádách při západu slunce.
 • Stará, mimořádně malebná původní část města se rozkládá na nevelkém poloostrově. Původně to byl ostrov, který byl teprve v 18. století spojen náspem s pevninou). Nová část se rozrůstá na pevnině na všechny strany.
 • dva přístavy, vnitřní je malý, úplně chráněný. Na severu je zátoka Valdibora, na jihu Južna luka a Veštar. Před pobřežím je šestnáct ostrůvků, jen některé jsou obydleny.
 • Rovinj vyniká mimořádně bohatou subtropickou vegetací a borovými lesy. Největším je chráněný lesopark Zlatý mys (Park šuma Zlatni rt), také známý pod názvem Muntrav nebo Punta Corrente. Rozkládá se na ploše 52,4 hektarů jižně od Rovinje a představuje oblíbenou rekreační i sportovní oblast, včetně skvělého koupání.
 • Rozkládá se v rovinaté kotlině, kterou ve vnitrozemí obklopují vrcholky vysoké kolem 100 metrů.
 • Rovinj má přes 14 000 obyvatel, kteří se zabývají především cestovním ruchem a službami s ním spojenými. Bývalé průmyslové podniky (např. zpracování ryb a tabáku) byly přestěhovány do vnitrozemí.
 • Zdejší zemědělství je zaměřeno na pěstování vinné révy, oliv, ovoce a zeleniny. Na vinicích v okolí se pěstuje se zejména ceněná odrůda malvazija. Rybářství využívá zdejších dobrých lovišť.
 • Rovinj nemá vlastní letiště, nejbližší je v Pule. Silniční dopravní dostupnost se zlepšila vybudováním istrijské dálniční soustavy. Z dálničního uzlu Kanfanaru na křížení dálnic A8 a A9 vede do Rovinje silnice D303.

Rovinjská rekreační aglomerace

 • Rovinj tvoří střed větší hotelové aglomerace, která se rozrůstá podél pobřeží na sever i na jih od Rovinje.
 • Začíná na severu, téměř u Limského zálivu, naturistickým střediskem Valalta, pak pokračuje velkým rekreačním komplexem Amarin s hotelem, apartmány a kempem (dříve naturistické středisko Monsena).
 • Jižním směrem u jachtařského přístavu (ACI Marina Rovinj) s výhledem na historické centrum stojí luxusní hotel Park a za ním při pobřeží následují hotely Monte Mulini, Lone a Eden.
 • Na jihovýchodě pak leží velký kemp Polari, rekreační komplex Villas Rubin a kemp Veštar.
Rovinj
Rovinj, v popředí ostrůvek Sveti Andrija, za ním Maškin
 • Součástí aglomerace jsou i ostrůvky: Katarina a Crveni otok (Červený ostrov).
 • Ostrůvek Katarina je zalesněný, leží přímo proti přístavnímu molu v Rovinji. V borovém hájí se tu ukrývá Island Hotel Katarina.
 • Crveni otok je složen ze dvou ostrůvků: Sveti Andrija a Maškin. Na ostrově Sveti Andrija lze vidět pozůstatky starých staveb z doby římského osídlení (jsou viditelné v moři), některé zdejší nálezy jsou umístěny v parku s velmi bujným rostlinstvem vč. lesa, zříceniny předrománského kostelíka. Od 6. do 13. stol. působil na ostrově benediktinský klášter založený za ravennského exarchátu. V 19. stol byly části klášterního komplexu obnoveny a zakomponovány do vily barona Hütterodta, která byla v nové době upravena na komfortní hotel s bazénem Dvorac. V prostorách starého kostela je umístěno lapidárium. Centrální část ostrůvku zaujímá moderní luxusní hotel Island Hotel Istra. Ostrůvek Sveti Andrija je spojen násypem se sousedním ostrůvkem Maškin, kde je naturistická pláž.
 • Crveni otok i Katarina mají pravidelné spojení lodí s městem. Oba jsou oázou klidu. Crveni otok je kromě toho prohlášen za chráněný přírodní výtvor. Je zde i jachtařská škola a potápěčská základna.
 • Celková ubytovací kapacita rovinjské aglomerace je sice menší než například v Poreči, ale letoviska jsou podstatně klidnější.

Ubytování

 • Rovinj vyniká velmi kvalitními službami, bohatou infrastrukturou pro sportování, aktivní odpočinek a wellness a také širokou nabídkou kulturních i zábavních akcí.
 • velkou ubytovací kapacitu v hotelech, hotelových apartmánech a kempech. Kromě toho je v nové části Rovinje i velká nabídka ubytování v soukromí.
 • Ubytovací zařízení Valalta je vyhrazeno naturistům(viz Naturistické kempy). Bývalé naturistické středisko Monsena změnilo své zaměření i svůj název, jmenuje se Amarin a je otevřeno všem návštěvníkům.
 • Rovinj je doslova obklopena kempy: severně (a severozápadně se nacházejí kempy: Porton Biondi a Amarin; jižně (a jihovýchodně) leží: Ulika, Polari, Veštar, Mon Paradis a nejvzdálenější je San Polo - Colone (v zátokách Sv. Pavao a Bus).

Prohlédněte si aktuální nabídky dovolené v Rovinji.

Hotely:
Grand Hotel Park
Monte Mulini
Lone
Eden
Island Hotel Istra
Adriatic
Family Hotel Amarin
Hotel Heritage Angelo D´Oro
Hotel Heritage Villa Valdibora
Arupinum
Casa Gorzotto Boutique Hotel
Spirito Santo
Boutique Hotel Delfin
Island Hotel Katarina
Villa Lili
Villas Rubin
Resort Amarin
Valalta (naturist.)

Aktuální nabídka hotelů v Rovinji.

Apartmány:
Villas Rubin
Resort Amarin
Valalta (naturist.)

Aktuální nabídka apartmánů v Rovinji.

Kempy:
Valalta (FKK)
Amarin
Porton Biondi
Polari
Ulika
Veštar
Mon Paradis


Související články

Za romantikou do Rovinje – na "Noc sv. Vavřince"
Nenechte si ujít výstavu "American Pop Art" v Rovinji
Rovinj – město se samými superlativy
Nejlepší istrijské restaurace podle gastronomického průvodce "Gault Millau"
Rovinj bude poprvé pořádat "Beach Polo Rovinj Cup"
Rovinjská hotelová společnost Maistra ohlásila investice ve výši 1,4 miliardy kun
Istrie má první aquapark v Chorvatsku
Turistický komplex Villas Rubin prošel výraznou obnovou
Projekt prezentace istrijské minulosti, pověstí a legend - Istra Inspirit
Nejlepší kempy na Jadranu

Vaše hodnocení místa

113 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.
Vlastimil Němec

Moje zamilované město kam se vracím každý rok

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook