Akvárium v Pule - jedno z nejpřitažlivějších mořských akvárií na Jadranu

Chorvatsko... Články ... Témata ... Akvárium v Pule -…
Publikováno: 10.03.2011
aktualizace 10.3.2011

Pula
Pula - Verudela, pevnost Fort Verudela
je ukryta v zeleni poloostrova

Akvárium v Pule-Verudele zahájilo svou činnost v září roku 2002. Již sama budova někdejší pevnosti Verudela (Fort Verudela), v níž se akvárium nachází, stojí za vidění. Stará rakousko-uherská pobřežní pevnost byla postavena v letech 1882 až 1886 na jižní straně města a přístavu Pula několik desítek let potom, co se Pula stala hlavním válečným přístavem habsburské monarchie (roku 1853). Pevnost byla součástí pulského opevnění jako hlavní rakousko-uherské námořní základny; tvořily je dva fortifikační pásy s 53 pevnostmi umístěnými na vyvýšeninách a zajišťujících tak i vizuální kontakt jednotlivých pevností. Pevnost Verudela chránila přístup k přístavu z mořské strany z jihozápadního směru.

Akvárium se nachází na poloostrově Verudela, v těsné blízkosti stejnojmenného turistického komplexu, 3 km od centra města. Může se pochlubit 55 druhy ryb a 90 druhy bezobratlých ve 60 nádržích (od 200 do 40 000 litrů mořské vody). Na ploše 2 000 m2 se návštěvníci mohou seznámit s mořskými organizmy severního a jižního Jadranu, tropických moří i evropských řek a jezer.

V současné době se v centrální části objektu buduje velká nádrž pro žraloky o objemu 300 m3.

V tzv. touching-poolu si mohou návštěvníci přímo sáhnou na hvězdici, na mořského ježka (přesněji ježovku), raka, želvu i další živočichy, a to. Mohou pátrat po rybách ukrytých na dně a splývajících svým zbarvením z podkladem ať již bahnitým nebo písečným, případně i skalnatým. V menších akváriích je umístěno i několik druhů ryb z dalekých tropických moří. Sladkovodní ryby z oblasti Istrie žijí ve vodním příkopu, který pevnost Verudelu obklopuje. V blízkosti vodního příkopu je pohostinské zařízení Ribnjak s jednodušším občerstvením.

Návštěvník získá podrobné informace o mořské flóře a fauně a o chráněných druzích, které žijí v Jadranu. I na vystavených fotografiích může obdivovat krásy podmořského světa. V jedné z expozic jsou umístěny fotografie pulských pevností a dalších předmětů z doby rakousko-uherské monarchie. Dále je vidění staré rybářské náčiní, které se již před staletími užívalo na jihu Istrie.

Ze střechy pevnosti se otevírá krásný výhled na Pulu a nejjižnější cíp Istrijského poloostrova. Letní terasa nabízí příjemné posezení s občerstvením.

Pulské akvárium zřídilo Mořské vzdělávaci středisko (Morski obrazovni centar), které pořádá různé turistické a vzdělávací programy, např. pro školy a studenty, rybářský program, biologické dílny, odborné přednášky a další akce v průběhu roku.

Součástí akvária je i mimořádné zařízení svého druhu, a to Středisko pro záchranu mořských želv (Centar za oporavak morskih kornjača), které pečuje o poraněné želvy, které jsou po uzdravení vypuštěny zpět do moře (podrobněji v aktualitě: V pulském akváriu zachraňují poraněné želvy).

Otevírací doba:

  • červen až srpen: 9 - 22 hod.
  • duben, květen a září: 10 - 18 hod.
  • říjen až březen: 10 - 16 hod.

Vstupné:

  • dospělí: 60 kun
  • děti do 3 let: zdarma
  • děti od 3 do 7 let: 30 kun
  • děti od 7 do 18 let a studenti: 40 kun

Zdroj informací:


Mohlo by vás zajímat