Dubrovník, tanec Lindjo |
"Lindjo", nejznámější a nejpopulárnější lidový tanec dubrovnického regionu, se tančí v párech shromážděných kolem hudebníka hrajícího na doprovodný nástroj – "lijericu". "Lijerica" je třístrunný smyčcový nástroj, který pochází z východního Středomoří, z Řecka, a na přelomu 18. a 19. století se rozšířil na jižní Jadran, kde je v Dubrovníku, v kraji Konavle, na poloostrově Pelješac a na ostrovech Mljet a Lastovo stále živým hudebním nástrojem právě díky tanci "lindjo". Místo "lijerice" se v minulosti někdy používaly dudy.
"Lindjo" se tančí v rychlém, ostrém tempu. Duší tance je jeho vůdce, kterému zde říkají "kolovodja" nebo jen "vodja", který v průběhu tance rozhoduje o změně tanečních figur, určuje páry, pronáší různé vtipné průpovídky, výkřiky a veršíky, převážně dvojsmyslného zaměření, povzbuzuje ty páry, které se předhánějí v improvizacích a odvážných figurách. Tančit mohou všichni – staří, mladí, děti. Tanečníci jsou oblečeni v neobyčejně půvabné lidové kroje, patřící mezi nejkrásnější v rámci celého Chorvatska. Název lindjo je patrně lokálním označením hráče na "lijerici". Je spojen i s přezdívkou kdysi neobyčejně populárního vůdce "lindja", Nikoly Laly Lindja.
Vystoupení na Dubrovnických letních hrách |
Významným nositelem tradice tohoto tance je dubrovnický "Folklorní soubor Lindjo" (Folklorni ansambl Lindjo), který byl založen v roce 1964. Během padesátileté historie jím prošlo na 3 000 tanečníků a hudebníků. V jeho fundusu se nachází na 1 500 národních krojů neskutečné hodnoty, hlavně těch originálních, svědčících o bohatství zdejší kultury a folkloru. Pravidelně vystupuje na Letních dubrovnických hrách, kde se představil již 256 krát! Soubor uskutečnil na 3 500 vystoupení po celém světě a podnikl 200 propagačních turné. Řada ocenění svědčí o tom, že patří k nejlepším evropským souborům tohoto druhu.
"Lindjo", které je velmi živou součástí zdejší lidové kultury, je dosud nesmírně populární párový tradiční tanec a celá zdejší komunita je velmi zainteresovaná na tom, aby i pro mladou a nejmladší generaci zůstal živou součástí historického dědictví. Právě tato snaha přivedla příslušné instituce, soubory a spolky k pokusu o překonání Guinessova rekordu v počtu tanečníků lindja na jednom místě – dosud to bylo 250 tanečníků.
Došlo k tomu začátkem října v Dubrovníku, kdy se tu konala konference mezinárodní organizace ICCN (Síť pro spolupráci mezi městy v oblasti nehmotného kulturního dědictví, Inter-city Intangible Cultural Cooperation Network) a současně oslavy desátého výročí založení Úmluvy o zachování nehmotného kulturního dědictví (Convention for the Safeguarding of Intangible Cultural Heritage), jichž se účastnili představitelé čtyřiceti měst z celého světa, chorvatský prezident Ivo Josipović, vládní činitelé, zástupci župních a lokálních orgánů. Dne 6. října ožila hlavní třída Dubrovníku, Stradun, barevností krojů, zvuky lijerice a spontánními výkřiky tanečníků, mezi nimiž nechyběli ani malé děti, a hlavně "kolovodjů". Rytmus tance strhl i starostu Dubrovníka, který se připojil k tančícím. A nadšení všech neznalo mezí, když bylo vyhlášeni, že se tance zúčastnilo 274 tanečníků, tedy o 24 víc, než kolik představoval starý rekord. K zápisu do Guinessovy knihy rekordů je tedy cesta otevřená.
Zdroj informací:
- Turistické sdružení města Dubrovníku (Turistička zajednica grada Dubrovnika): www.tzdubrovnik.hr
- Folklorni ansambl Lindjo: www.lindjo.hr
- Slobodna Dalmacija: www.slobodnadalmacija.hr