Odkud pochází kravata?

Chorvatsko... Články ... Témata ... Odkud pochází…
Publikováno: 20.12.2003
20.12.2003

Je to natolik obvyklá a běžná součást dnešního pánského oblečení, že nám ani nepřijde na mysl zkoumat, kde se vzala a jaký je její původ. A přitom je to historie velmi zajímavá.

Před několika staletími chtěly chorvatské dívky před rozloučením s milým odcházejícím do války (což bylo v té době v této části Evropy na denním pořádku) dát mu dárek, který by symbolizoval jejich věrnost a byl každodenní připomínkou jejich lásky. A tak jim darovaly svůj šátek, který mívaly přehozený přes ramena; a mládenci si jej hned vázali kolem krku. Šátky byly většinou lněné, mnohdy vyšívané, ale nechyběly ani šátky ze vzácnějšího materiálu.

S vojenskou uniformou to tehdy bylo ještě dost volné, a tak šátek na krku putoval s mladými chorvatskými vojáky na všech jejich nebezpečných cestách a v každodenních bojích a šarvátkách. Je třeba ještě dodat, že většina chorvatských vojáků sloužila tehdy u lehké jízdy, proslulé na všech bojištích pro odvahu svých příslušníků.

A protože rakouská, uherská a chorvatská (ale i česká) šlechta měla tehdy povinnost dodávat v případě války rakouskému císaři velké vojenské kontingenty, měl císař v té době již dost vojáků nejen na boje s Turky, nýbrž i na svá mnohdy dobrodružná tažení po Evropě. A tak se chorvatští vojáci, kteří byli součástí uherského kontingentu v rámci rakouského vojska, ocitli za třicetileté války až v Paříži (od r. 1635). Dokonce byl vytvořen tzv. Chorvatský pluk - Royal Cravates, tj. Královští Chorvati.

Šátky na krku nosili však stále nejen prostí vojáci, ale i důstojníci. Ti ovšem mívali šátky ze vzácnějších materiálů - krajkové, mušelínové aj. A to už byl jen krůček k tomu, aby se pařížští elegáni zhlédli v tomto půvabném doplňku a nahradili jím dosavadní nepohodlné naškrobené límce. Vždyť právě tento módní šátek "à la Croate", na chorvatský způsob, ležérně uvázaný a zářící barvami, dodával jejich oblečení výlučnost, zajímavost a eleganci. Úspěch tohoto tehdy již módního doplňku byl zaručen, když jej začal nosit dokonce i francouzský král, proslulý Ludvík XIV.

Pod názvem Cravat, tj. Chorvat, si šátek získával oblibu i v dalších zemích - Belgii, Německu, a již v r. 1660 začal dobývat Anglii (odkud pak nastoupil cestu i do jejích kolonií), Itálii, Španělsko a další země.

Chorvatsko je tedy domovem kravaty, podobně jako je Francie domovem šampaňského, Švýcarsko ementálu ap. Ve staleté tradici kravat dnes v Chorvatsku pokračuje podnik Potomac, s módní značkou Kravata Croata. Nevyrábí však obyčejné kravaty, ale nádherné módní doplňky, které navrhují přední chorvatští designéři a výtvarní umělci, kteří se mimo jiné inspirují chorvatskými uměleckými díly minulosti - mozaikami, ornamenty, plastikami, obrazy a dalšími výtvarnými díly.

Na kravatu jako původní chorvatský artefakt navázali letos chorvatští výtvarní umělci, kteří v Pule zorganizovali jakýsi happening, pozoruhodnou umělecko-mediální instalaci, nazvanou "Kravata kolem arény" nebo jen stručně "Pulská kravata". Po přípravách, které trvaly dva roky, došlo v polovině října letošního roku k vyvrcholení této show, tj. k ovinutí obrovské kravaty kolem pulského amfiteátru, včetně uvázání uzlu na této obří kravatě.

Již samy parametry svérázné "kravaty" byly úctyhodné: celková délka 917 m, šířka 25 m, uzel měl délku 15 m a šířku 16,5 m.

Skutečně mistrovským dílem bylo samo natažení kravaty kolem celého amfiteátru. Této operace se zúčastnily stovky dobrovolníků, především horolezci. Nejprve bylo nutno na vnější stěnu amfiteátru připevnit jakousi síť a na její dolní část kravatu uchytit Studenti-pomocníci pak kravatu přidržovali a nadzdvihovali tak, aby ji horolezci mohli postupně vytahovat do horní části stěny amfiteátru a tam ji připevňovat na síť. Ovinutí kravaty kolem amfiteátru trvalo několik dní. Vyvrcholením pak bylo uvázání uzlu. Jen toto trvalo celý den.

Po vytvoření uzlu na kravatě následovalo už jen rozvinutí a upravení konců kravaty, které pokryly celé velké pulské parkoviště Karolina, a tím bylo dílo dokončeno. "Pulská kravata" pochopitelně vzbudila všeobecnou pozornost. Obdivovaly ji tisíce návštěvníků, domácích i zahraničních, těšila se velikému zájmu médií, především americké televize CNN, německé ARD a mnoha dalších, sjely se sem desítky novinářů.

Fotografie a podrobnosti o akci "Pulská kravata" i další informace o kravatách najdete na stránkách "Academia Cravatica" ( www.academia-cravatica.hr).


Mohlo by vás zajímat