Slavnost jedlých kaštanů - "Marunada"

Chorvatsko... Články ... Témata ... Slavnost jedlých…
Publikováno: 10.10.2014
aktualizace 10.10.2014

Každoročně v polovině října ožívá letovisko Lovran na Kvarnerské riviéře ruchem a vůní slavnosti jedlých kaštanů. Říká se jí "Marunada" (Fešta od maruna) - jedlé kaštany jsou chorvatsky maruni. Právě svahy pohoří Učka, které se zdvíhá nad Lovranem, respektive nad téměř celým východním pobřežím Istrie až do výše 1400 metrů, jsou ve spodní částí domovem těchto zajímavých stromů - kaštanovníků. Latinsky se jmenují Castanea sativa a zdejší endemická odrůda vznikla křížením domácích druhů divokých jedlých kaštanů s kaštany z Dálného východu, nejspíš z Japonska, které si lovranští mořeplavci přivezli domů ze svých cest. Lze je najít nejen v lesích na Učce, ale i na zahrádkách a dvorech sídel v této oblasti. Ostatně občas se objevují i na českých zahradách, kde svými pěknými, na okraji pilovitými listy přispívají k půvabu zahrady, ale plody u nás většinou nedozrávají.

kastany.jpg, 36 kB

Tak jako se u nás začátkem podzimu "klátí" ořechy, tak se v této části přímoří klátí téměř po celý říjen jedlé kaštany. Místně se tyto plody označují příhodně jako ježci, chorvatsky ježice. Jsou trochu podobné našim tzv. koňským kaštanům - plody jsou uzavřeny v ostnité kulovité číšce. Ty se shrabují na hromady a buď se hned spotřebovávají, nebo se na hromadách pokrývají listím a ponechávají se pro pozdější využití a spotřebu.

Nejdřív se sklizené kaštany pečou; jejich vůní jsou pak provoněny celé osady. Ostatně i u nás byly pečené kaštany již za Rakouska velmi oblíbené. Zvláště v Praze na Starém Městě je v zimě pekly kaštanářky téměř na každém rohu. Již sama vůně pekoucích kaštanů lákala kolemjdoucí. Patřily ke staropražskému koloritu a čerstvě pečené horké kaštany pak v kapse zimníku krásně hřály zkřehlé ruce a měly tak víceúčelové použití. Tuto tradici, která pak pokračovala i za první republiky, přerušila druhá světová válka a po ní komunistický režim. Až v posledních letech se pečení kaštanů, byť zatím jen v omezené míře, na tržištích znovu vrací.

Lovran
Lovran, svahy pohoří Učka

K čemu se vlastně mohou kaštany používat? Pečou se z nich nejrůznější dobroty, z vařených kaštanů se dělá výtečné pyré, které se šlehačkou patří ke skvělým pochoutkám chorvatské, ale i maďarské kuchyně.

Obyvatelé Lovranu a okolních obcí tyto plody již po staletí náležitě využívají. Připravují je nasladko, ale kupodivu i naslano. K těm sladkým pochoutkám patří například kuličky, obdoba těch, které jako nepečené cukroví zdobí naše vánoční stoly. V Lovranu k jejich výrobě používají směsi ořechů a kaštanového pyré z vařených kaštanů, dále cukr, tuk, rum a strouhanou čokoládu a vytvarované kuličky pak v cukru s vanilkou obalují. Ale v cukrářské kuchyní mají kaštany mnohem širší použití.

Naslano se s oblibou připravují ve směsi se zelím v nakládané formě (podobné jako kysané zelí) jako příloha k pokrmům. A ty malé, méně vzhledné plody zkonzumuje domácí zvířectvo, takže nic nepřijde nazmar.

Jedlé kaštany jsou kaloricky velmi vydatná potravina, ale na rozdíl např. od ořechů neobsahují olej, nýbrž škrob. Mají ho skoro 45 procent. Dále obsahují menší procento cukru, tuku, bílkovin a mají vysoký obsah vitaminu C a B1.

Lovran
Lovran, pobřežní promenáda

Po dlouhou dobu se v minulosti na trhu v Lovranu objevovaly v říjnu různé dobroty z jedlých kaštanů - bylo to načerno, trhovkyně na to neměly opovolení. Ale nakonec místní orgány dospěly k tomu, že by stálo za to zkusit uspořádat trhy, resp. slavnosti, zaměřené na jedlé kaštany. A tak se v roce 1973 zrodila Fešta od maruna - Slavnost jedlých kaštanů, zprvu úplně skromná, která si však za pár let získala velkou popularitu a po tři soboty a neděle v říjnu vytlačila z Lovranu všechny obvyklé trhy. A nejen z Lovranu - slavnost jedlých kaštanů se nyní koná i ve vesnicích nad Lovranem - v Dobreči a Liganji. Zvýšený zájem o kaštanovníky a jejich plody inicioval a rozšíření výsadby těchto stromů a větší péči o ně. Mnohdy se na staré málo plodící odrůdy roubují nové, které dávají větší výnosy a jsou odolnější proti škůdcům i chorobám.

Stánky po dobu "Marunady" jsou plné všech možných pochoutek z kaštanů - dortů, koláčů a cukroví. A že se tu netroškaří, ale nabízejí se čerstvé i pečené kaštany ve velkém, svědčí příklad jednoho z největších pěstitelů těchto plodů v Lovranu, který na speciálně vyrobené pečicí desce může najednou péci 70 kg kaštanů.

Prodávají se tu i suvenýry zdobené snítkami s listy i plody jedlých kaštanů. A v neposlední řadě se tu nabízí i výborná medová rakije zvaná medica. Med používaný při výrobě této pálenky pochází ze snůšky právě z květů jedlých kaštanů. Jak říkají výrobci této medovice, je to sice alkoholický nápoj, ale velmi zdravý. V nabídce samozřejmě nechybí ani domácí mladé víno.

Lovran
Lovran, historické vily v zeleni vegetace

V lovranských restauracích, konobách a kavárnách lze ochutnat originální domácí jídla a dezerty, jejichž ingrediencí jsou právě jedlé kaštany. Připravují se z jich omáčky, polévky, nádivky a různé přílohy. Nádivkou z kaštanů se plní např. kachna, telecí maso, divočina a kupodivu i olihně. Z mletých kaštanů smíchaných s pšeničnou moukou se dělají krokety, ravioli a další druhy těstovin, které se pak servírují s kaštanovou omáčkou s houbami. Ze sladkých jídel se kromě tradičního závinu zvaného marunjača pečou různé koláče, koblihy, rolády, dorty a cukroví, připravují se pudinky, různé krémy, pěny, palačinky a dokonce i zmrzlina.

Slavnost jedlých kaštanů však není jen gastronomický zážitek, ale je to i zábavní akce s celodenním programem. Střídají se folklorní skupiny, dechové orchestry i populární skupiny z oblasti. A protože k "Marunadě" patří i medica, není tu o dobrou náladu nikdy nouze.

Součástí je i sportovní program, který popularizuje Chráněnou krajinnou oblast Učka (Park prirode Učku) a její sportovní možnosti. Koná se tu např. regata plachetnic, závod v rybolovu, horský pochod na Učku a orientační cyklistický závod .

V roce 2014 se slavnost "Marunada" koná:

  • 11. - 12. října v Liganji,
  • 18. - 19. října v Dobreći,
  • 24. - 26. října v Lovranu.

Zdroj informací a podrobný program:

Lovran
Lovran, přístav

Mohlo by vás zajímat