Ostrov Vis je proslulý svými přírodními krásami. K nejpřitažlivějším rozhodně patří malebné zátoky a ostrůvky při jižním a jihovýchodním pobřeží ostrova.
Rukavac s ostrůvkem Ravnik |
Naší cestu začneme v zátoce Rukavac, kam vede silnice z Visu směrem na jihovýchod přes Podstražje. Stejnojmenná osada se rozrostla o nové soukromé penziony, které nabízejí ubytování. V zátoce je pěkná pláž a restaurace. Podobný charakter má díky silnici a nové výstavbě i severozápadně ležící zátoka Milna s písečnou pláží.
Zátoka Srebrena |
Velmi krásná je však první zátoka západně od zátoky Rukavac - Srebrena (tj. Stříbrná) s dvěma nádhernými oblázkovými plážemi (Mala i Velika Srebrena). Na velké oblázky tu navazují hladké skalní plotny a skály, které oddělují obě pláže. Bělostné pláže kontrastují se zeleným borovým lesem, který je lemuje a poskytuje příjemný stín. Zátoka patří k nejnavštěvovanějším na ostrově. Je velmi dobře přístupná - z osady Rukavac k ní vede odbočka, od parkoviště do zátoky se jde pěšky lesem jen pár minut.
Pláž v zátoce Srebrena |
Z přístaviště v zátoce Rukavac se jezdí ostrůvek Ravnik, který leží proti zátoce Rukavac při jihovýchodním pobřeží ostrova Vis. Na jižním pobřeží ostrůvku se navštěvuje pozoruhodná jeskyně, která vznikla abrazní činností moře. Bývá nazývána Zelena spilja (Zelená jeskyně). Tento mimořádně zajímavý a bizarní geomorfologický jev představuje učebnicovou ukázku jeskyně abrazního původu, tedy jeskyně, která vznikla působením mořských vln narážejících na vápencové skály ostrůvku. Zvláštností jsou dva vchody do jeskyně, obrovské otvory do nitra ostrova, jen pár metrů od sebe vzdálené. Jeskyně je tak velká, že za druhé světové války mohla poskytovat úkryt menším válečným lodím. Lom světla, na rozdíl od Modré jeskyně na ostrově Biševo pronikající do jeskyně, ji zbarvuje do zelených odstínů. Pro krásné koupání se navštěvuje sousední pustý ostrůvek Budikovac.
Zátoky ve střední části jižním pobřeží vynikají malebností, nedotčenou přírodou a mimořádně čistou vodou. Skalnaté zátoky mají ve svém závěru malé oblázkové pláže velmi příhodné pro koupání. Přístup k zátokám je od silničky, která za osadou Plisko Polje (ukazatel: Marinje Zemlje) odbočuje ze silnice spojující Vis s Komižou (tzv. jižní silnice). Dolů k zátokám vedou z osad při silnici úzké stezky překonávající nemalé převýšení. K orientaci velmi dobře poslouží mapka ostrova, kterou prodávají místní cestovní agentury za 10 až 15 kun. Jsou v ní zakresleny i stezky do zátok.
Ostrov Vis, zátoka Stiniva |
Pokud postupujeme dále k západu, jako první je třeba jmenovat zátoku Mala Travna (též místním dialektem Mola Trovna), pokládanou za jednu z nejkrásnějších. Skalní plotny, které ji obklopují, se svažují až do moře. Přímo u zátoky je malá restaurace (konoba) v typickém starém kamenném domku. Pěkná je i sousední zátoka Vela Travna.
Nejpozoruhodnější na ostrově je další zátoka - Stiniva. Jako mimořádný přírodní výtvor je chráněna. Vznikla zřícením stropu velké jeskyně. Je charakteristická úzkým vstupem do své závěrečné části, širokým jen přibližně 7 m. Po stranách je zátoka uzavřena 35 m vysokými skalami, nad nimi pokračuje borový porost. Zátoka se pak rozšiřuje až k pláži v jejím samotném závěru. Oblázková pláž je cca 30 m dlouhá. Od parkoviště u silnice se do zátoky sestupuje cca 15 minut. Výstup zpět k parkovišti může trvat v letním parnu o trochu déle. Stinivě se věnujeme v samostatném tematickém článku: Zátoka Stiniva na Visu
Méně navštěvovaná a odlehlejší zátoka Smričevica má také své kouzlo. Zátoka obklopená skalami je zakončena maličkou oblázkovou pláží. V závěru menšího zálivu stojí mezi malými vinicemi pár kamenných domků. Místní rybář zde pořádá "fish-pikniky" pro turisty na okružní plavbě kolem ostrova. Kdo se sem vypraví pěšky, musí počítat s půlhodinovou cestou od parkoviště, ze kterého se navštěvuje i sousední Stiniva.
Zátoka Smričevica |
Do dalších zátok směrem na západ (Taleška, Duboka a Metudole) zavítají většinou pouze jachtaři, protože jsou pro pěší turisty obtížněji dostupné. Stezky do nich však podle mapy vedou. Jinak je pobřeží až k mysu Stupišće skalnaté, dost drsné a neosídlené.