Staré vzácné stromy a botanické zahrady v Dalmácii

Chorvatsko... Články ... Témata ... Staré vzácné stromy…
Publikováno: 05.01.2003

5.1.2003

Kastel Štafilić
Starý olivovník v Kaštelu Štafilić

Obdivovatelé starých stromů-velikánů mají na dalmatském pobřeží možnost seznámit se s několika věkovitými exempláři, jaké nejsou u nás běžně k vidění.

K takovým vzácným stromů patří např. starý olivovník (Olea europea)v obci Kaštel Štafilić, která je součást města Kaštela v Kaštelském zálivu západně od Splitu, je chráněný a velmi obdivovaný strom. Jeho stáří se odhaduje na úctyhodných 1 500 let. Jeho domovem byla, jak se botaničtí odborníci domnívají, jižní Itálie nebo Řecko. Mezi okolními olivovníky upoutává pozornost svou obrovskou korunou.

Brijuni
Brijunské ostrovy, starý olivovník

Podle nedávných výzkumů je ještě o 100 let starší olivovník na Brijunských ostrovech, zvaný "stara maslina" (starý olivovník), jeden z nejstarších v celém Středomoří. V 70. letech se jeho kmen rozlomil a rána musela být zakonzervována betonem. Roste však dál a dokonce plodí i olivy. Rozpětí jeho koruny je 22 x 8 metrů, výška 8 metrů.

Blízko Splitu (6 km), v těsné blízkosti města Solin, roste na břehu krátké krasové řeky Jadro krásný exemplář tisovce dvouřadého (Taxodium distichum). Je starý skoro 100 let. Je s podivem, jak se tento strom, který se v Chorvatsku vyskytuje jen v několika exemplářích, dostal ze svého domova v Mexiku právě sem do mokřadu při řece Jadro. V každém případě stojí zato se do tohoto krásného přírodního zákoutí vypravit. Pramen a horní tok Jadra byl vyhlášen chráněnou rybnou oblastí; žijí zde totiž zvláštní endemičtí pstruzi (Salmothymus salonitana), kteří jsou silně ohroženým druhem.

Hvar
Cypřiš v městě Hvaru

Stromem vskutku neobvyklým je 500 let starý cypřiš vždyzelený (Cupressus sempervirens), který je nejpozoruhodnější dřevinou v zahradě františkánského kláštera na okraji městečka Hvar na stejnojmenném ostrově. Svým rozložitým a širokým habitem jakoby neměl nic společného se svými vznosnými šíhlými sourozenci. Jeho dnešní vzhled ovlivnily jak zásady člověka, tak hlavně geologické podmínky na místě, kde roste. Skalní podloží mu totiž nedovolilo hluboko zapouštět kořeny. Je to velmi působivý strom a není divu, že pro svůj zvláštní tvar i úctyhodné stáří je vyhledáván a obdivován i odborníky-dendrology.

V této společnosti stromů velikánů zaujímá dost zvláštní místo strom nízkého křivolakého vzrůstu, spíš bonsai než normální strom. Je to exemplář borovice černé (Pinus nigra), pozoruhodné ne tak velikostí, jako místem, kde roste a kde se má čile k světu. Tato borovice zakořenila mezi kamennými deskami střešní krytiny prastarého kostelíka sv. Petra uprostřed obce Nerežišća ve vnitrozemí ostrova Brač. Tvrdé životní podmínky jí nedovolily a nedovolí ani v budoucnosti, aby příliš vyrostla.

Nerežišća
Borovice na střeše kostelíka v obci
Nerežišća na ostrově Brač

Nejen svou lesní vegetací je pozoruhodný chráněný lesopark na vrchu Marjan na stejnojmenném poloostrově na okraji Splitu. Marjan, který má zvláštní místo v srdcích obyvatel Splitu (je opěvován v mnoha písních), je i u našich turistů velmi populární jako nejkrásnější vyhlídka na Split. Marjan, před 1 700 léty oblíbený lovecký revír císaře Diokleciána, se za posledních několik desetiletí velmi změnil. Dnes je mimořádně příjemným parkem, místem procházek po upravených cestách (bez automobilového provozu). Je zde mnoho pěkných vyhlídek, najdeme zde i několik starých, historicky cenných kostelíků a pousteven. Lesní porost borovice halepské (Pinus halepensis) je vzorně udržován. Pro pohodlnější výstup je tu k dispozici ekologický autovláček.

Pěkným přírodním zákoutím je nedaleká botanická zahrada základní školy Ostrog v obci Kaštel Lukšić (ze Splitu 17 km západním směrem). Na ploše 4 ha je tu soustředěna flóra dalmatská, autochtonní, ale i četné exoty. Stojí za vidění.


Trsteno
Trsteno, obří platan

Turisté, kteří cestují po Jadranské magistrále ze severu do Dubrovníka, mohou uprostřed obce Trsteno, proslulé svým arboretem, obdivovat dva krásné platany. Tyto obří platany nejsou součástí arboreta (viz tematický článek: Park a arborerum v Trstenu), které se nachází pod magistrálou směrem k moři. Byly vysazeny před 400 léty v bezprostřední blízkosti vydatného pramene. Právě jemu vděčí tyto platany za svou mohutnost: jejich obvod je 12 metrů, průměr kmene 4 metry a výška 50 metrů. Aktualita: Záchrana obřích platanů v Trstenu.

Pro dendrology jsou tyto platany zajímavé ještě tím,že to jsou stromy původem z Východu, zatímco většina našich platanů jsou kříženci s jedinci, dovezenými ze Severní Ameriky.

Mezi chráněné stromy donedávna patřil i dub šipák neboli dub pýřitý (Quercus pubescens) ve známém letovisku Donja Brela na severním okraji Makarské riviéry. Tento mohutný strom starý 400 let vyvrátil v březnu 2012 silný vítr - bura.


Mohlo by vás zajímat