Jihodalmatské ostrovy tvoří nejjižnější část jadranského souostroví. Leží jižně od průlivu Pelješackého a Korčulského (Pelješki kanal, Korčulanski kanal); skládají se z vnějšího pásu (Korčula, Mljet, Lastovo spolu s malými ostrůvky při něm a se skupinou Lastovců, a Palagruže se skupinou malých ostrůvků) a vnitřního pásu, který tvoří Elafitské ostrovy (Lopud, Koločep, Šipan a několik malých ostrůvků).
Některé z ostrovů mají velmi dobré podmínky pro zemědělství, zejména Korčula, která je proslulá svými výbornými víny. Významný je v oblasti rybolov. Na ostrovech (též především na Korčule) jsou zastoupena i některá průmyslová odvětví.
Především se však tyto ostrovy dostaly do popředí zájmu jako velmi oblíbená letoviska. Na prvním místě mezi nimi stojí Korčula, ale velký zájem je též o Mljet a Lastovo.
Jihodalmatské ostrovy mají své věrné přívržence přes určitou odlehlost nebo právě pro ni, pro svou nedotčenou krásnou přírodu (na ostrově Mljet je národní park), pro půvab scenérie a jedinečnost historických památek v oblasti.
Tak městečko Korčula je středověká enkláva, která se jako zázrakem dochovala do našich časů. Lopud je ukázkou renesančního města (i s četnými šrámy po katastrofálním zemětřesení, jež zničilo i Dubrovník). Na Mljetu v Polačích jsou mohutné zbytky římského paláce a na ostrůvku ve Velkém jezeru (Otočić Svete Marije) malebný, historicky velmi cvenný benediktinský klášter. Na Šipanu jsou dvě převážně renesanční městečka Šipanska Luka a Sudjuradj. V Lastovu na stejnojmenném ostrově je pozoruhodná ostrovní vesnice akropolského typu. Půvabná zákoutí jsou v Blatu na Korčule, pozornost přitahuje klášterní křížová chodba na Badiji u Korčuly, cenné kostelíky a obranné věžě (torety) na Koločepu a desítky dalších pozoruhodných míst. Většina z nich bude pro návštěvníky z Česka objevem.
A stejně tak bude pro vyznavače vodních sportů, především potápění a podmořského rybolovu, zážitkem pobyt na Šipanu a Lopudu, na Korčule a na Lastovu s bohatými lovišti kolem Vrhovnjaků a na mnoha dalších místech. Škola potápění je v hotelovém středisku Prišćapac v Prižbě na Korčule a v Pomeně na Mljetu. A komu se poštěstí dostat se s rybáři na rybolov u Lastova, určitě na to dlouho nezapomene. Pro windsurfing a jachting jsou především v Peješackém a Lastovském průlivu velmi dobré podomínky. A pokud jde o koupání, to je všude výborné.
Možnosti ubytování jsou velmi pestré a odpovídají nejrůznějším požadavkům: od komfortních hotelů (především na Korčule) přes solidní hotely a apartmány ve většině středisek až k rodinným hotelům, ubytování v soukromí a ke sportovnímu ubytování v kempech (kempů však není mnoho). Ubytovací zařízení jsou nová, uspokojují dnešní požadavky na bydlení.
Je pravda, že na severněji ležící přímořská místa, například na Západoistrijské přímoří, na Kvarner a jeho ostrovy, je to z České repbliky podstatně blíž, ale je třeba uvážit, jaký druh návštěvníků ocení přednosti této části Jadranu. Budou to především vyznavači vodních sportů - potápění, podmořského rybolovu, jachtingu a windsurfingu, milovníci odlehlých míst, zátok a ostrůvků, míst bez halasných zábavních akcí a všudypřítomné hudby. A tento typ návštěvníků se snáze rozhodne pro leteckou dopravu do Dubrovníku - návazná lodní doprava do místa pobytu už tak dlouhá není. Pro rodinnou dovolenou autem z Čech a Moravy se sice podmínky poněkud zlepšily zprovozněním dálnice Záhřeb - Split v červnu 2005, ale stále bude vzhledem ke vzdálenosti z Česka doprava na Jihodalmatské ostrovy náročnější.