V polovině června letošního roku byla představena veřejnosti naučná stezka na mysu Kamenjak, jejíž plný název zní "Naučná stezka přírodních a paleontologických hodnot lokality Dolního Kamenjaku a medulinského souostroví".
Stezka má sloužit jednak jako cenný odborný nástroj pro výchovu děti a mládeže, jednak jako zajímavá výletní možnost pro návštěvníky Istrie. Mys Kamenjak (Rt Kamenjak), který je nejjižnějším bodem Istrijského poloostrova, uzavírá k jihu nevelký stejnojmenný poloostrov, navštěvovaný turisty z nedaleké Premantury, Medulinu, ale i z Puly a k ní gravitujících malých letovisek (viz tematický článek: Poloostrov Kamenjak - ráj milovníků romantického koupání a odvážného surfování). Zdejší zachovaná příroda s pěknými lesy, četné malé zátoky vyhledávané pro krásné koupání lákaly již po dlouhá desetiletí milovníky přírody na tento trochu odlehlý přírodní kout.
Nová naučná stezka je dlouhá 3250 m a je možné ji pohodlně absolvovat za 1,5 hodiny. Na stezce je pět informativních zastávek s texty ve čtyřech jazycích, s fotografiemi a informacemi o fauně a floře lokality, případně o dalších přírodních zajímavostech. Výchozím místem okružní stezky je vyhlídkový bod s mapou stezky, vysvětlivkami a informacemi.
K velmi zajímavým místům patří druhá zastávka (proti ostrůvku Fenoliga), kde byly nalezeny stopy dinosaura. Zde se turista seznámí na informační tabuli se zajímavými paleontologickými údaji a poznatky.
Třetí zastávka patří okolní ornitofauně, čtvrtá floře, především zdejšímu druhu orchidejí, pátá pak pavouku známému jako černá vdova, který žije na této lokalitě. Na všech místech jsou podrobné informace, kresby a fotografie zdejších přírodních pozoruhodností.
Pokud by návštěvníka zlákalo koupání v některé ze zdejších malebných zátok. Směrovky jej opět po osvěžení vrátí zpět na naučnou stezku.
Poloostrov Kamenjak od severu