Poloostrov Kamenjak se stejnojmenným mysem (Rt Kamenjak) je nejjižnějším cípem Istrie. Je dlouhý 9 km a vyniká mimořádně členitým pobřežím s třiceti zátokami a jedenácti neobydlenými ostrůvky. I s přilehlým Medulinským souostrovím (Medulinski arhipelag) je od roku 1996 chráněným územím (chráněná krajina - značajni krajobraz). "Horní Kamenjak" (Gornji Kamenjak), rozkládající se mezi Premanturou na jihu a Volme na severu, je botanicky velmi významné území - roste tu téměř 500 druhů rostlin. Dolní Kamenjak (Donji Kamenjak) leží jižně od Premantury a má rozlohu 404 hektarů. Vyniká rozmanitostí botanických druhů, specifickým mikroklimatem a je velmi zajímavý po geologické stránce. Jeho pobřeží je zejména v nejjižnější části divoké, skalnaté, někdy tvořené i několika různě vysokými skalními stupni.
Kamenjak je nejatraktivnější a nejnavštěvovanější lokalita Medulinské riviéry, oblasti jižně od Puly. Návštěvník si může užívat pěších procházek, krásných výhledů a koupání na skrytých romantických pláží. Kdo má rád jízdu na kole, může se vydat po značených cyklistických stezkách. Také se dá plout na kajaku podél pobřeží, surfovat na vlnách nebo se potápět. Kdo překoná strach, může skákat ze skalních útesů do moře. Po sportovních zážitcích je příjemné posedět v některém z barů u moře, vychutnávat si jedinečnou atmosféru a vůni Kamenjaku.
Na území Dolního Kamenjaku se platí vstupné: jednodenní za osobní automobil 80 kun a za motorku či moped 40 kun (v nabídce jsou i výhodnější vícedenní, týdenní, měsíční a sezónní vstupenky). Vstupenku je možné kupit on-line na webu: JU Kamenjak. Cyklisté a pěší mají vstup zdarma. Lze použít dva vstupy: hlavní - Paredine (na silnici, která vede západně od Premantury) a druhý - Premantura (na silnici jižně od Premantury). Otevírací doba je od 7 do 21 hodin. Kempovat není dovoleno.
Poloostrov Kamenjak od severu
Dolní Kamenjak si zachoval svou divokou krásu mimo jiné i proto, že leží stranou pohodlných širokých silnic; vedou jím jen prašné neasfaltované cesty a stezky. Je tu klid, ticho a uklidňující výhled na otevřené moře. Ve skalnatých zátokách, mnohdy tvořených hladkými plotnami, se ukrývají malé oblázkové pláže omývané křišťálově čistou vodou. Za nejkrásnější jsou pokládány Radovica a Pinižule na západním pobřeží. V některých zátokách jsou malá přístaviště s několika starými rybářskými domky. Nová výstavba zde není povolena, takže tu nepřipadá v úvahu žádná "divoká" výstavba víkendových domků. Větší chráněná zátoka Portić na východním pobřeží je vyhledávána jachtaři.
Magnetem jižního pobřeží poloostrova jsou podmořské jeskyně, které zde vytvořily mořské vlny v mohutném pobřežním útesu. Nejznámější z nich, Kolumbarica (též uváděna jako Kolombarica), je vysoká 10 metrů. Skalnaté pobřeží je zde velmi členité, takže lze jeskyně obdivovat i z protilehlých skal nebo sejít dolů a vykoupat se ve smaragdově modrém moři v jejich blízkosti. Ti odvážnější mohou skákat ze skal či prozkoumávat jeskyně a tunely.
Jižní část poloostrova Kamenjak od západu |
Nedaleko, kousek nad jižním pobřeží se nachází vyhlídka (Vidikovac Lanterna) na místě bývalého vojenského bunkru. Z tohoto strategického místa bylo možno kontrolovat široký pás otevřeného moře směrem k Itálii. Za jasného počasí lze vidět ostrovy Cres a Lošinj na východě či pohoří Učka na severovýchodě.
Kamenjak je vyhlášeným místem bohatých úlovků pro rybáře. Například na mělčině Albanež (též se jí říká Perikulož) jsou výborná místa pro lov na udici; bohaté úlovky jsou jak především zdejších "domácích" ryb, které žijí při dně (jsou to vesměs tzv. bílé ryby), tak i ryb žijících při hladině (jsou to migrující ryby, zvané modré).
Ostrůvek Fenoliga a poloostrov Kamenjak od jihozápadu |
V dřívějších dobách se ve zdejších vodách lovil v předjaří ve velkých množstvích zvláštní druh mořských raků; byla to vyhlášená pochoutka, kterou rybáři vozili na svých veslicích až do Benátek. Sezóna lovu raků končila na přelomu dubna a května velkou lidovou slavností zvanou Fešta od raka (Slavnost raků). Každý, kdo se této slavnosti zúčastnil, přinesl s sebou něco dobrého na zub, rybáři dodali spousty raků. Příprava raků byla jednoduchá - házeli se živí do ohně a pak pečení šli ohromně na odbyt. Raci žijí v okolních mělčinách dodnes, byť v podstatně menších koloniích než dřív. Loví se však v předjarních měsících, kdy sem turista zřídka zabloudí.
A kdo nerybaří, může rybí speciality ochutnat v oblíbeném "Safari Baru". Tato restaurace v robinzonském stylu se nachází u jižního pobřeží poloostrova, blízko jeskyně Kolumbarica.
Kamenjak včetně letoviska Premantura se pokládá za jednu ze tří špičkových oblastí pro windsurfing na Jadranu (s Bolem a západní částí poloostrova Pelješac). Vane tu prakticky neustále maestral, ideální vítr pro provozování tohoto sportu. Zdejší mořské proudy představují spojení tahu z Kvarneru a z otevřeného moře. Je to výtečná kombinace, která však vyžaduje, aby surfař nepřecenil v těchto lákavých podmínkách své síly a umění. Není tu žádný ohraničený průliv, obvyklý na ostatních lokalitách chorvatského Jadranu, je tu jen otevřené širé moře.
Cyklistům je určena značená stezka pro horská kola vedoucí celým poloostrovem od severu k jihu; od Premantury na jih je navíc okružní.
Také lze podniknout výlet lodí na okolní ostrůvky. Půl kilometru od jihozápadního mysu poloostrova leží ostrůvek Fenoliga, který je známý spíš pod lokálním jménem Tanjur (= talíř), protože svým tvarem opravdu připomíná obrácený talíř. Stal se svého času senzací, neboť byl na něm nalezen otisk stopy dinosaura, který si turisté i dnes nadšeně fotografují.
Maják Porer |
Poslední výspou tímto směrem je 2,5 kilometru vzdálený útes Porer, který se snadno pozná podle 34 metrů vysokého stejnojmenného majáku. Pochází ještě ze starého Rakouska (byl postaven v r. 1833) a je ukázkový příklad kamenné stavby majáku.
Západně od Kamenjaku, v Medulinském zálivu (Medulinski zaljev) leží ostrůvky Medulinského souostroví. Jmenujme ty nejznámější: Fenera, Ceja, Bodulaš a Trumbuja, které navštěvují především milovníci koupání. Tyto ostrůvky jsou nízké, téměř ploché, porostlé jen trávou nebo nízkou vegetací, takže tu nelze počítat s možností skrýt se před pálícím sluncem ve stínu stromů. Na některých se však mohou návštěvníci občerstvit ve skromných sezónních barech.
Tradiční istrijské masové a rybí speciality lze vyzkoušet v restauraci "Istarska farma" (Istrijská farma). Pozornost nejmenších návštěvníků se tu soustředí na "živá" zvířata na farmě: osly, koně, ovce, prasata, slepice atd.
Občerstvení na pláži poskytnou plážové bary v zátokách Pinižule, Polje, Njive, Mala Kolombarica, Debeljak, Mali Portić, Školjić a Dražice.
Přestože je v turistické sezóně tento nevelký malebný kout Istrijského poloostrova hojně navštěvován rekreanty z nedalekých letovisek Premantury, Medulinu a Puly i jachtaři po moři, stále si zachovává díky statutu ochrany přírody svou nedotčenost.
Podrobnější informace o Kamenjaku najdete na stránkách: JU Kamenjak