V říjnu 2003 jsme uveřejnili tematický článek: Téměř neznámé Konavelské stěny. Právě návštěva Konavelských stěn byla nejpůsobivějším zážitkem naší cesty do nejjižnější části chorvatského pobřeží. A to jsme byli ubytováni v Cavtatu, letovisku, do kterého se chceme vracet. Opakovaně jsme navštívili "perlu Jadranu" - Dubrovník, prošli malebná letoviska Župy Dubrovačky, projezdili křížem krážem překvapivě pestrou oblast Konavle a viděli řadu dalších zajímavých míst.
Detail zábradlí |
Tenkrát to bylo téměř detektivní pátrání, jak zjistit, kde najdeme strmý skalní útes s vytesanou stezkou k pláži hluboko dole, jehož fotografii jsme našli v jednom podrobném místním průvodci. Bližší informace o místu a přístupu však chyběly. Ani v dalších propagačních a turistických materiálech nebyla ani zmínka. Mapa také moc nepomohla, protože Konavelské stěny jsou dlouhé 20 km. Náš ubytovatel, od pohledu místní pamětník, se musel poradit s manželkou, ale nakonec nás na "naše" místo správně nasměroval. O tom, že se díky erozi převislé skály drolí a dochází k sesuvům, jsme se dověděli až na místě, ale byli jsme ubezpečeni, že jsou stěny za sucha bezpečné.
Pláž s přístupovou cestou tunelem |
V roce 2005 jsme od čtenářů dostali smutnou zprávu, že díky dalším sesuvům skal a následnému odstřelu byla stezka v Konavelských stěnách uzavřena. O to více nás potěšilo sdělení pana Tomáše Lese z 15.8.2006: "Konavelské stěny jsou opět přístupné. Navštívil jsem je již v roce 2004, a proto jsem letos mohl srovnávat. Změna přístupu a pláže je dosti znatelná na přiložených fotografiích. Novinkou je nové zábradlí a to, že se na pláž dostanete suchou nohou."
Ještě poznámka na konec. Je to jedno z mála míst na chorvatském pobřeží, kde je po celém obzoru vidět pouze moře.
Související články
Téměř neznámé Konavelské stěny (Konavoske stijene) |