OSTROV HVAR

Hvar je známý jako ostrov slunce, levandule, vynikajících vín a bohaté historie. Má desítky osamělých zátok, kde lze strávit dovolenou jako Robinson, i velmi rušná letoviska, která nabízejí všestranné vyžití od rána až do noci.

Chorvatsko... Místa... OSTROV HVAR
aktualizace: 14.09.2022

  • Hvar je rozlohou 299,6 km2 čtvrtým největším ostrovem v jadranském souostroví a také druhým nejdelším (68 km).
  • Leží ve vnějším pásu Středodalmatských ostrovů. Hvar je od ostrova Brač oddělen Hvarským průlivem (Hvarski kanal), od ostrova Korčula Korčulským průlivem (Korčulanski kanal). Od poloostrova Pelješac jej odděluje Neretvanský průliv (Neretvanski kanal), od Paklených ostrovů Paklený průliv (Pakleni kanal).
  • Před západní částí jižního pobřeží Hvaru leží Paklené ostrovy (Pakleni otoci, viz výlety z města Hvar), před střední částí ostrov Sćedro.
  • Přibližně středem ostrova Hvar se po celé jeho délce táhne horský hřeben, který v jižní částí západní poloviny ostrova dosahuje vrchem Sveti Nikola do výšky 628 m.
  • Na severní straně tam, kde je ostrov nejširší (přes 10 km), se rozkládá poměrně rozsáhlé úrodné Velo polje. Zde zde je také největší hustota obyvatelstva.
  • Jižní pobřeží je strmé, málo členité a slabě osídlené.
  • Severní pobřeží ostrova s velkým hlubokým Starigradským zálivem (Starigradski zaljev) a s celou řadou zátok je podstatně členitější než jižní pobřeží. Mnohé z těchto zátok jsou vyhledávány pro pěkné koupání.
  • Hvar se vyznačuje velmi mírným příjemným podnebím (9,1 °C je průměrná teplota v lednu, 24,8 °C v červenci). Hvar vyniká nejvyšší insolací, tj. největším počtem hodin slunečního svitu na celém východním Jadranu - 2 724 hodin ročně. Sníh je tu naprostou výjimkou.
  • Okolní vody patří podle nejnovějších průzkumů k nejprůzračnějším na Jadranu.
  • Lesů, většinou halepské borovice, je tu poměrně mnoho, i když tam, kde byly pro zemědělství vhodné podmínky, musely podstatně ustoupit vinicím, ovocným sadům, olivovníkovým hájům.
  • Ve vnitrozemí a ve východní části převládá kamenitý terén, místy makchie.
  • Zásobování vodou je zajištěno podmořským potrubím z pevniny. Jediný větší pramen je v Jelse.
  • Ostrov Hvar má 10 739 obyvatel, kteří žijí převážně v městech na pobřeží. Hlavní hospodářským odvětvím je cestovní ruch, zemědělství, včelařství, rybolov a těžba kamene. V zemědělství převládá pěstování a zpracování vinné révy (jsou tu vinařské závody a řada menších rodinných vinařství), dále se pěstují olivovníky, jižní ovoce (citrusy, fíky) a také rohovník, jehož plody jsou u nás známé pod jménem svatojánský chléb.
  • Hvar se stal proslulý pěstováním levandule a dalších aromatických rostlin (např. rozmarýnu) - modrá levandulová pole nechybí v žádném prospektu o Hvaru.
  • Hlavní zemědělská střediska (ve vnitrozemí) jsou Vrbanj, Svirče a Vrisnik.
  • Stále větší význam nabývá cestovní ruch, pro který jsou tu skvělé podmínky, a to jak přírodní, tak i kulturně historické (mimořádný počet kulturních památek, významné architektonické celky, středomořský ráz měst a vesnic), sportovní (výborné podmínky zejména pro vodní sporty, jsou tu dva jachtařské přístavy - mariny) i estetické.
  • K návštěvnosti ostrova přispívá v neposlední řadě i kvalitní a široká nabídka ubytování ve všech kategoriích, stravování a zařízení pro sportování i zábavu.
  • Hlavní střediska cestovního ruchu a letoviska na ostrově jsou Hvar, který je jedním z nejnavštěvovanějších míst na Jadranu, dále Stari Grad, Jelsa, Vrboska. Rozvíjejí se však i další malá přímořská místa jako např. Zavala, Ivan Dolac, Milna, Sućuraj aj.
  • Celým ostrovem, od přístavu Sućuraj na východě až do města Hvar na západě, vede dobrá asfaltová silnice D116, která je ve vnitrozemí na východě a ve středu ostrova místy dosti úzká, ale postupně se rekonstruuje. Hlavním přístavem je moderní trajektový přístav v chráněném zálivu u Starého Gradu. Od přístavu byla postavena nová širší silnice (zčásti vede tunelem) spojující jej s hlavním centrem ostrova, s městem Hvar na jižním pobřeží.
  • Ostrov Hvar má trajektové spojení ze Starého Gradu do Splitu a ze Sućuraje (na východě ostrova) Drveniku (na Makarské riviéře). V sezóně bývá mnohdy výhodnější použít kratší a levnější trajektovou linku Drvenik - Sućuraj i při cestě do západohvarských letovisek, třebaže se musí navíc absolvovat jízda ze Sućuraje celým ostrovem. Trajekty na této lince nebývají totiž tak přeplněné jako trajekty ze Splitu do Starého Gradu a nemusí se na ně tolik hodin čekat.
  • Rychlé lodní linky (nikoli trajekty) přistávají ve městě Hvar (linka: Split - Hvar na Hvaru - Vela Luka na Korčule - Ubli na Lastovu) a v Jelse (linka: Split - Bol na Brači - Jelsa). Trajektové a rychlé lodní linky spojují ostrov i s Itálií.

Prohlédněte si aktuální nabídky dovolené na ostrově Hvar.


Související články

Hvarské pašijové procesí "Za křížem" na seznamu UNESCO
Sedmá chorvatská památka na seznamu UNESCO
Chorvatské památky nehmotného kulturního dědictví UNESCO
Jachtařské cíle při jižním pobřeží Hvaru
Trasa pro sedmidenní plavbu po ostrovech Střední a Jižní Dalmácie
Pašijová procesí na ostrově Hvar

Vaše hodnocení místa

122 hodnocení
Pro přidání hodnocení k místu se musíte přihlásit.

Pomohla vám tato recenze?

Zapojte se také. Přidejte svou recenzi místa, získejte body za aktivitu a pomozte ostatním.

Napište recenzi místa

Líbí se vám tato recenze?

Sdílejte tuto stránku dál a podpořte tím nezávislé hodnocení uživatelů jako jste vy.

Facebook