Vlastní jachta
Najatá (chartrovaná) jachta
Přehled jachtařských přístavů (marin)
Návrh dvou tras pro jachting v oblasti Kvarnerských ostrovů
Jachtařské cíle při jižním pobřeží Hvaru
Tip pro jachtařský výlet: ostrovy Jabuka a Brusnik
Split - Palmižana na ostrově Sv. Klement v Paklených ostrovech - Vela Luka na ostrově Korčula - Ubli, případně Skrivena luka na ostrově Lastovo - Korčula na ostrově Korčula - ostrov Šćedro - Split
Je to poměrně dlouhá trasa, kolem 150 n.m., ale program není natolik napjatý, aby znervózňoval posádku. Předem je však třeba uvést, že i tato plavba, přestože vede do míst poměrně od pobřeží vzdálených a tedy relativně méně navštívených, je skutečným požitkem jen v předsezónních a posezónních měsících, než Jadran v sezóně zaplaví tisíce jachet všeho druhu. Mnohá místa na trase jsou tak krásná, že by bylo škoda místo požitku z jedinečné přírody horečně hledat již v časných odpoledních hodinách stání nebo kotviště a zkazit si tak celý program.
Paklené ostrovy (Pakleni otoci) |
Pokud tento výlet uskutečňujeme opravdu mimo hlavní sezónu, tedy i mimo hlavní nával, stačí první den vyplout ze Splitu až po obědě. Plavba směrem na jih, na Paklené ostrovy (viz výlety z města Hvar) u ostrova Hvar není dlouhá, jen 22 n.m. a je zajímavá: na západě Šolta, a na východě Brač a po proplutí přitažlivou Splitskou úžinou (Splitska vrata) mezi Bračem a Šoltou na jihu ostrov Hvar se skupinou Paklených ostrovů.
Zátoka Palmižana s marinou se nachází v severní části ostrova Sveti Klement a je pojmem pro plavce i neplavce, jachtaře, potápěče, rybáře, a to již po dlouhá desetiletí. Krásná pláž je bezprostředně u jachtařského přístavu.
Zátoka je hojně navštěvována jako jedno z nejpříjemnějších míst na koupání v oblasti Hvaru (z hvarského nábřeží sem jezdí celé léto lodní taxi a přivážejí spoustu turistů, takže je tu o důvod víc vypravit se na tuto plavbu opravdu jen mimo sezónu).
ACI Marina Palmižana |
U blízkého ostrůvku Stambedar je jedna z nejbarvitějších lokalit - podmořská stěna s nádhernou mořskou faunou (viz Potápěčské lokality).
Ostrůvek Proizd |
Ten, kdo si chce užít klidného koupání, raději přejde na jižní stranu ostrova Sveti Klement (z Palmižany je to jen pár minut) do zátoky Vinogradišće.
Na Sv. Klementu vyrostly v posledním desetiletí četné velmi příjemné pohostinské podniky, kde je možné večer v krásné přírodní atmosféře posedět, popít výborné zdejší víno ochutnat rybu či plody moře. Mnohé z těchto restaurací mají výbornou pověst.
Ten, kdo nezná město Hvar nebo chce jej opět navštívit, může použít ke krátké návštěvě zdejší lodní taxi, která jezdí až hluboko do noci.
Druhý den je prvním cílem plavby nejprve ostrov Proizd před severozápadním cípem ostrova Korčula, před vjezdem do velkého zálivu Vela Luka, konečným cílem pak město Vela Luka (celkem 21,5 n.m.).
Z Palmižany je nejlépe vyjet úžinou Velo Ždrilo a odtud již přímo na ostrůvek Proizd. Většinou se jezdí kvůli častému bezvětří na motor. U Proizdu se kotví v zátoce Batala, kde nebývá kupodivu nikdy nával, přestože je Proizd upravený jako výletní místo z Vela Luky. Krásné průzračné moře tu láká ke koupání a potápění.
Při další plavbě do Vela Luky je třeba dávat pozor na mělčiny a podmořská skaliska.
Koupání na Proizdu |
Ve Vela Luce jsou upravena stání přímo na nábřeží Je to výborné již proto, že je možné využít v bezprostřední blízkosti lákavých nabídek zdejších konob a kaváren. A při troše štěstí je možné večer zažít to, co bylo v celé Dalmácii ještě před pár desítkami let běžným jevem, ale bohužel se to s výjimkou Korčuly, především Vela Luky, nedochovalo - a to skupinky mladých i starších mužů, kteří po večerech i nocích zpívají staré a novější dalmatské písně, jen tak sobě a druhým pro radost.
Téměř stejně dlouhá jízda jako předchozího dne čeká na jachtaře i třetí den, a to z Vela Luky na ostrov Lastovo.
Lastovo, Skrivena Luka |
Nejlépe je si opět rozdělit plavbu na dvě části: absolvovat tu delší (16 n.m.) hned po ránu a doplout až k ostrovu Mrčara, kde je nejlépe zakotvit v chráněné poloze mezi Mrčarou a malým ostrovem Prežbou, u ostrůvků Rutvenjaci.
Mrčara je 2 km2 velký ostrůvek, proslulý bohatstvím langust. Příležitostný rybář-jachtař však asi těžko uspěje, především proto, že lov langust je záležitostí podzimních měsíců a značných rybářských zkušeností. Je však možné si pochutnat na langustě večer po zakotvení v zátoce Kremena nebo po uvázání jachty v přístavišti Velji lago u Ubli. Přístaviště je velmi dobře vybaveno (přípojky vody a elektrického proudu, sanitární zařízení, restaurace, konoba). Od Mrčary je to k přístavišti 2 n.m.
Čtvrtý den může být dnem odpočinku, je možné zůstat s jachtou buď na místě a podniknout výlet odtud, nebo se přesunout do zátoky Skrivena luka na jihu ostrova Lastovo, která pak slouží jako východisko. Anebo se nabízí zůstat na místě, nikam nespěchat a vychutnávat možnost koupání, potápění, rybolovu, windsurfingu a dalších vodních radovánek. Velkým zážitkem bývá účast na tzv. big game, tj. lovu velkých ryb - tuňáků, mečounů aj., které organizují místní specializované agentury.
Pro návštěvu Lastova, velmi malebné hlavní obce na ostrově Lastovo, je nutné si obstarat dopravu buď od zátoky Velji Lago nebo ze Skrivené luky, ale nebývá to problémem (z blízkého Ubli jezdí i autobusy). Lastovo leží téměř 90 m n.m. a patří k těm půvabným dochovaným enklávám starých časů, které si udržely svůj starobylý vzhled. Určitě stojí za to se sem vypravit.
Vděčný výlet lze také podniknout po moři, západním směrem, na rybí piknik a na koupání na nejkrásnější pláži archipelagu, na ostrůvku Saplun, který patří do skupiny Donji školji.
A nabízí se tu ještě jedna možnost, a to těm, pro které je rybolov tou nejoblíbenější aktivitou. Mohou si trasu prodloužit o jeden, dva dny a vypravit se na ostrov Sušac ležící 13 n.m. západně od ostrova Lastovo. Chráněná před větry je jeho jižní strana s malými zátokami, které po staletí slouží při špatném počasí jako útočiště rybářů. V zátoce Portić je krásná, asi 40 m dlouhá oblázkovo-písečná pláž. Na ostrově ční maják. Okolní vody prosluly bohatstvím ryb (hlavně tzv. modré ryby).
Starobylá Korčula |
Další, pátý den je vlastně začátkem návratu. Cílem je město Korčula, druhé největší město na stejnojmenném ostrově (největší je Vela Luka) a jedna z nejpozoruhodnějších městských památkových rezervací na Jadranu. Z Lastova je vzdálena 24 n.m.
Na Korčule se obyčejně používá služeb ACI mariny. Je to pohodlné a výhodné pro možnost toulek po překrásném městě i pro posezení v konobě či restauraci na sklence některého ze zdejších proslulých vín jako pošip, rukatac, plavac nebo grk.
Zátoka Lovišće na ostrově Šćedro |
Cílem šestého dne je ostrov Šćedro (viz výlety ze Zavaly), ležící těsně u jižních břehů ostrova Hvar. Od Korčuly je to k němu 22 n.m. Jezdí se do zátoky Vela vala, resp. do její západní části zvané Lovišće. Šćedro není trvale obydlený ostrov, ale v sezóně je tu celkem živo, neboť ostrov je velmi oblíbeným místem pobytů přes den z obce Zavala na protilehlém břehu ostrova Hvar. Místní taxi-čluny přivážejí ráno turisty na Šćedro a ti zde užívají moře plnými doušky. Večer je pak čluny opět odvážejí zpět. Je proto pochopitelné, že je tu nemalá nabídka jídla i pití (dokonce se tu pije i víno vypěstované na několika málo vinicích na ostrově) v několika restauracích právě v zátoce Lovišće a v sousední Mostir (též Manastir), kde jsou mj. působivé zříceniny kláštera ze 16. stol. .
Zbytky kláštera v zátoce Mostir na Šćedru |
Příští, sedmý den je poslední - chartrové lodě je třeba vrátit večer tohoto dne. Je to ale dost dlouhá plavba, proto je třeba vyplout opravdu brzy ráno tak, aby loď byla ve Splitu k předání do 21.00 hod. Někteří jachtaři, pokud nespěchají, nocují ještě v marině v Milně a posledních 11 n.m. z Milny do Splitu absolvují až následující den.
V každém případě je tato navrhovaná, sedmidenní trasa velmi krásná a umožňuje seznámení i s dosti vzdálenými krásnými cíli na Jadranu.