Příjezdové trasy do Puly

Jak se dostat autem z České republiky do chorvatské Puly?

Chorvatsko... Infomace pro motoristy Příjezdové trasy ... Příjezdové trasy do Puly
aktualizace: 09.09.2022

 • Trasa č. 1 (přes Vídeň, Maribor a Lublaň)
  Praha - Znojmo - Vídeň - Štýrský Hradec - Maribor - Lublaň - Postojna - Rijeka - Pula
  Alternativa: Postojna - Matulji - Opatija - Lovran - Mošćenička Draga - Labin - Barban - Pula
 • Trasa č. 2 (přes Linec, Salcburk a Lublaň)
  Praha - České Budějovice - Linec - Salcburk - Villach - Lublaň - Postojna - Koper - Pula


 • Trasa č. 1 (přes Vídeň, Maribor a Lublaň)

  Praha - Brno - Vídeň - Štýrský Hradec - Maribor - Lublaň - Postojna - Koper - Pula (Celkem 914 km, 9 hodin jízdy)

  Je to nejrychlejší a nejčastěji používaná trasa pro cesty do Puly. Maximálně využívá dálnic, slovinská dálnice je však hodně zatížená. Platí se slovinská dálniční známka a dálniční poplatky na istrijské dálnici Umag - Pula. Trasa je výhodnější pro turisty cestující z Moravy.

  Rakouskou hranici přejedete v Mikulově a pokračujete po dálnici A5 (E461) až k Vídni (je nutná dálniční známka). Průjezd Vídní po dálnici bývá rychlý, pokud zde nejsou uzávěrky či dopravní špička. Po "Jižní dálnici" A2 (Süd Autobahn, E59) příjemně projedete téměř celou rakouskou část trasy (žádné další poplatky se zde neplatí), ve Štýrském Hradci (Graz) odbočíte na dálnici A9 "Pyhrn Autobahn" (ukazatele: Slowenien - Spielfeld), která vede rovinou až na bývalý rakousko-slovinský hraniční přechod Spielfeld/Šentilj.

  Doporučujeme koupit slovinskou dálniční známku (viz dálniční poplatky ve Slovinsku) již u rakouských čerpacích stanic nebo nejpozději na hranici. Ve Slovinsku navazuje dálnice A1 do Lublaně, kterou velmi zrychlil obchvat Mariboru. Z Lublaně pokračujte dál po dálnici A1 přes Postojnu se známými jeskyněmi (viz výlety: Slovinsko) do Koperu, slovinskému přímořskému městu s krásným historickým centrem (viz výlety: Slovinsko).

  Z Koperu pojedete po silnici č. 11, která nejdříve stoupá a pak opět klesá k slovinsko-chorvatskému hraničnímu přechodu Dragonja/Kaštel. Po vstupu Chorvatska do Evropské unie se na hraničním přechodu provádí jen pasová kontrola. Kousek za hranicemi začíná dálnice A9 do Puly, součást istrijské dálniční soustavy, tzv. Istrijského ypsilonu. Dálnice Umag - Pula je zpoplatněna (dálniční poplatky v Chorvatsku). Z dálničních exitů se odbočuje do jednotlivých istrijských letovisek: Buje (pro Umag od jihu), Nova Vas (pro Novigrad), Višnjan (pro Poreč od severu), Baderna (pro Poreč od jihu), Medaki, Kanfanar (pro Rovinj), Vodnjan sever, Vodnjan jih a Pula. V Kanfanaru se připojuje dálnice A8 od Rijeky (pravé, východní rameno "istrijského ypsilonu").

  Alternativa k trase č. 1
  Postojna - Matulji - Opatija - Lovran - Mošćenička Draga - Labin - Barban - Pula (Celkem 157 km, 2:40 jízdy)

  Tato alternativa je určena pro ty, kteří příliš nespěchají a chtějí poznat východní pobřeží Istrie, zejména malebnou Kvarnerskou riviéru a starobylá městečka cestou do Puly. Také ušetří na dálničních poplatcích za dálnici Umag - Pula.

  Ze slovinské dálnice A1 odbočte v exitu Postojna (50 km za Lublaní). V Postojně si můžete prohlédnout známé Postojenské jeskyně (viz výlety: Slovinsko). Z Postojny pokračujte silnicí č. 6 přes Ilirskou Bistrici k slovinsko-chorvatským hranicím Jelšane/Rupa. Tento úsek 62 km po úzké silnici je dost pomalý a plný zatáček. Po vstupu Chorvatska do Evropské unie se na hraničním přechodu provádí jen pasová kontrola. Na chorvatské straně hned navazuje dálnice Rupa - Rijeka (dálniční poplatky v Chorvatsku, která klesá k moři do Rijeky. Před Rijekou, v Matulji však odbočte na silnici D66 do Opatije.

  Opatija je nejznámější letovisko Kvarnerské riviéry, tradiční přímořské lázeňské město. Po pravé straně se zvedá zalesněné pohoří Učka, na jehož úpatí leží další letoviska Kvarnerské riviéry. Silnice vede těsně podél moře, kopíruje pobřeží a vyrovnává se s terénem četnými zatáčkami. Následují letoviska: menší Ičići a Ika, tradiční Lovran, malebná Medveja a Mošćenička Draga s příjemnou zátokou. Za letoviskem Mošćenička Draga začíná silnice stoupat výše nad moře a umožňuje pěkné výhledy. Krásný pohled se otevírá z vyhlídkové plošiny před vstupem do starobylé obce Brseć, na moře a protilehlý ostrov Cres. Za obcí Brseć se míjí odbočka dolů k moři do přístavu Brestova, odkud vyplouvají trajekty na Cres (2,5 km). Vysoko nad mořem vede silnice s četnými zatáčkami až k ústí Plominského zálivu. Na krásném místě se můžete občerstvit v motelu Flanona, z jehož terasy je pěkný výhled.

  Cesta se dále vine nad severním břehem Plominského zálivu, jeho voda má zajímavou zelenomodrou barvu. Poměrně pustým vnitrozemím cesta pokračuje do Labinu, malebného městečka ležícího vysoko na kopci. Ze zvonice kostela krásné výhledy k severu na masív Učky, na letovisko Rabac hluboko dole u moře, na ostrov Cres a okolní moře. Z Labinu vede odbočka do oblíbeného letoviska Rabac. Po zalesněnými svazích silnice klesá serpentinami do hornického městečka Raša, pak do údolí řeky Raša. Přejede se most a cesta opět stoupá do starobylé obce Barban a odtud vede až do Puly mírně zvlněným vnitrozemím.  Trasa č. 2 (přes Linec, Salcburk a Lublaň)

  Praha - České Budějovice - Linec - Salcburk - Villach - Lublaň - Postojna - Koper - Pula (Celkem 855 km, 9 hodin jízdy)

  Tato trasa je vhodná je zejména pro turisty cestující z Čech. Po přírodní stránce je velmi atraktivní, neboť vede v Rakousku krásnými vysokohorskými partiemi Alp. Je však dražší, protože průjezd alpskými tunely se musí platit (Taurský, Katschbergský tunel a tunel pod Karavankami). Dalším výdajem je slovinská dálniční známka a dálniční poplatky na istrijské dálnici Umag - Pula. Hodně zatížený je úsek dálnice Lublaň - Postojna. Cesta Istrijským poloostrovem se díky dálnici značně zrychlila.

  Rakouskou hranici překročíte v Dolním Dvořišti (Wullowitz na straně rakouské). Pro další cestu potřebujete rakouskou dálniční známku. Následuje 16 km úsek jízdy po silnici E55 zvlněnou krajinou s množstvím obcí až k Freistadtu (16 km), odkud vede do Lince (Linz) dálnici (A7). Po dálnici pak pokračujete se po ní přes celé Rakousko.

  Za Lincem (dálnice A1 "West Autobahn") se objevují vzdálené vrcholky Alp. Cestou do Salcburku (Salzburg) míjíte po levé straně nejníže položená jezera Solné komory (Salzkammergut) s překrásnou horskou scenérií nad nimi. Dálnice (A1) objíždí Salcburk (Salzburg, hrad je z dálnice vidět) a k jihu odbočíte na Taurskou dálnici A10 (Tauernautobahn) podle pohoří Taury, které překonává. Směřuje dále do hor, projíždí četnými tunely, otevírají se stále nové výhledy. Úsek se dvěma nejdelšími tunely pod Vysokými Taurami, a to Taurským tunelem (Tauerntunnel) a Katschbergským tunelem (Katchbergtunnel), je placený (poplatky v Rakousku, uvedeny i možnosti objezdu tunelů). Pak dálnice postupně klesá do Korutan. Za Villachem (A11) následuje další placený tunel pod Karavankami do Slovinska (bývalý rakousko-slovinský hraniční přechod Rosenbach/Hrušica).

  Doporučujeme koupit slovinskou dálniční známku (viz dálniční poplatky ve Slovinsku) již u rakouských čerpacích stanic nebo nejpozději na hranici. Ve Slovinsku navazuje na tunel dálnice A2 do Lublaně. Po pravé straně se vypínají vrcholky vápencových Julských Alp, míjí se Bled s krásným jezerem a panoramatem těchto hor. Po levé straně jsou vidět Kamnické Alpy. Z Lublaně pokračujete po dálnici A1 přes Postojnu (známé jeskyně - viz výlety: Slovinsko) až do Koperu, slovinskému přímořskému městu s krásným historickým centrem (viz výlety: Slovinsko).

  Z Koperu pojedete po silnici č. 11, která nejdříve stoupá a pak opět klesá k slovinsko-chorvatskému hraničnímu přechodu Dragonja/Kaštel. Po vstupu Chorvatska do Evropské unie se na hraničním přechodu provádí jen pasová kontrola. Kousek za hranicemi začíná dálnice A9 do Puly, součást istrijské dálniční soustavy, tzv. Istrijského ypsilonu. Dálnice Umag - Pula je zpoplatněna (dálniční poplatky v Chorvatsku). Z dálničních exitů se odbočuje do jednotlivých istrijských letovisek: Buje (pro Umag od jihu), Nova Vas (pro Novigrad), Višnjan (pro Poreč od severu), Baderna (pro Poreč od jihu), Medaki, Kanfanar (pro Rovinj), Vodnjan sever, Vodnjan jih a Pula. V Kanfanaru se připojuje dálnice A8 od Rijeky (pravé, východní rameno "istrijského ypsilonu").  Nejoblíbenější lokality